Zjednávání pořádku
To, že se podvádí a krade, je něco, co v našem nedokonalém světě nelze vyloučit. Důležité je se s tím nesmířit a aby nevznikl dojem, že se nepoctivost vyplácí, něco proti ní dělat. V tomto směru se včerejšek doopravdy vydařil.
Policie zadržela padělatele pětitisícov›ch bankovek. Rozbila mezinárodní gang obchodníků s drogami. Zadrženi a obviněni z trestného činu podvodu byli lidé z vedení zkrachované banky, ale také tři lidé z vrcholového vedení stavební firmy H-Systém.
Při respektování presumpce neviny a v očekávání, jak věci posoudí soudy, si snad pro sebe můžeme ve všech zmíněn›ch případech zatím nanečisto říct: Pozdě, ale přece.
Tato slova se pak dobře hodí i k současným osudům Viktora Koženého, kterému prý ve světě výmluvně říkají "pirát z Prahy" . Možná i tato rychle zbohatnuvší velká ryba nakonec uvízne v síti spravedlnosti. Aktiva za více než sedm milionů dolarů mu v pátek zmrazil bahamský Nejvyšší soud po té, co ho dvě investiční firmy obvinily z podvodu a porušení smlouvy o správě majetku.
Příčinou žaloby je Koženého aktivita v Ázerbajdžánu. Pirát je obviněn, že klamal renomované americké společnosti a jednotlivce, když je přesvědčoval, že koupí privatizačních kuponů získají podíl na výnosech z ázerbajdžánské ropy.
Kožený kupony nakupoval po pětadvaceti centech a prodával je za 25 dolarů.
Od jistoty desetinásobku se dopracoval k jistotě stonásobku, nicméně tentokrát mu není partnerem experimentující vláda malé středoevropské země, ale například mocný realitní magnát či správce investičních fondů na Wall Streetu.
V čem Kožený udělal zřejmě osudovou chybu? Včerejší New York Times nepřímo naznačuje, že v Ázerbajdžánu narazil na ještě větší piráty, než je on sám.
Vysílá se ve čtvrtek 23. prosince 1999.
Poznámka JČ: "Pirát z Prahy" se Koženému říká podle článku, který o něm, o Michaelu Dingmanovi a o české privatizaci vyšel přesně před třemi lety, 23. prosince 1996, v americkém hospodářském časopise Fortune. České znění je zde.