Spor o EU
Ivan Hoffman, Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Předseda vlády včera poslancům velkoryse nabídl, že jim ušetří práci. Pokušení muselo být velké, protože projednat více než 4000 norem EU a včlenit je do našeho právního řádu je zřejmě doopravdy úkol nadlidský. Však také Miloš Zeman hovořil o práci na osm dní v týdnu po šestadvaceti hodinách. Poslanci ovšem pokušení odolali a otázkou je proč. Pokud se na tu práci těší (ostatně jsou za ni placeni) je všechno v pořádku. Předseda vlády se ovšem domnívá, že poslancům se do Unie nechce a poslanci pak tvrdí, že vláda si zajišťuje alibi pro případ, že zemi do Unie nepřivede. Pravda může být obojí a předem je jasné, co kdo řekne, až na podzim z Bruselu přijde tradiční konstatování, že neplníme domácí úkoly, které jsme si sami dali.
Předem k tomu ovšem našim politikům také můžeme něco říct. Za prvé nám dluží jasné slovo, co pro nás členství v unii přinese a co pro to členství musíme udělat, neboli co nás to bude stát. Pak se nás v referendu musí zeptat, zda se nám zamlouvá patřit mezi prosperující demokracie ve kterých existují na všechno jasná pravidla i závazky (například jak pěstovat víno, či jak nakládat se zaměstnanci anebo s dlužníky).
Pokud se v referendu po špatné zkušenosti s našimi rozhodneme pro řád panující v Evropské unii, zbývá udělat vše pro to, aby Unie měla zájem o nás. Bude-li občanovi jasné o co jde politikům a budou-li politici vědět co chtějí občané, bude také Evropské unii jasné o co nám jde a co od nás může očekávat.
Nějaký názor už si samozřejmě udělali. Evidují, že někteří naši politici Evropskou unií pohrdají, dělají si z ní legraci, anebo se v souvislosti s ní obávají o naše národní zájmy a doporučují se vstupem nespěchat. Vidí nás Evropa takto správně? Slušné by bylo říct buďto, že takoví doopravdy jsme anebo že ne.
Vysílá se ráno 9. června 1999.