Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Co je nového v České republice
Úspěchem nezávislých kandidátů skončily dodatečné volby do
obecních zastupitelstev, které se v sobotu konaly v přibližně 50 obcích. Účast voličů byla nad padesát procent. V obci Šindelová na Sokolovsku se zapisovatelka místní volební komise snažila ovlivnit výsledek. Ve čtyřech jihočeských obcích přišlo k dodatečným volbám více než 80 procent oprávněných voličů. Největší účast, 87,5 procenta, zaznamenala v regionu volební komise v obci Zhořec na Pelhřimovsku. Zájem voličů provázel také volby na jižní a střední Moravě, například v Závisti na Blanensku více než 90 procent ze 116 voličů. Zprávu o volbách vydá Ústřední volební komise v pondělí nebo v úterý. - Vysoká účast voličů ve volbách do obecních zastupitelstev je povzbuzující. Kdo říká, že v ČR vládne "blbá nálada" a že jsou voliči rozčarováni demokracií anebo že demokracii nerozumí, nebo že by mohli hlasovat špatně? - V Británii chodí k volbám do obecních zastupitelstev přibližně 30 procent občanů.
České sdělovací prostředky bouřlivě a emocionálně - bez analýzy - oslavily vstup České republiky do NATO, v zahraničí si ceremonie v městě Independence ve státě Missouri málokdo povšiml, dokonce ani ne obyvatelé toho města. - Britské deníky a týdeníky věnovaly rozšiřování NATO minimální pozornost, jen některé otiskly na 15. nebo na 18. stránce svého vydání k věci kratší zprávu, někdy s fotografií. Deníky Guardian a Financial Times o ceremonii v sobotním vydání vůbec neinformovaly, stejně tak nebylo o vstupu tří středoevropských zemí do NATO ani slovo v britských nedělnících Sunday Times a Observer. Zahraniční televizní vysílání BBC o záležitosti přineslo všestrannou reportáž. Týdeník Economist tento týden věnoval svůj redakční úvodník debatám o tom, jakou vlastně má mít NATO do budoucna politiku a jaký směr. Volnou tribunu časopis poskytl Javieru Solanovi, nejvyššímu představiteli NATO, který v ní argumentuje, že rozšíření NATO do střední Evropy je dobrá věc. V dnešním vydání Britských listů přinášíme pro kontrast se způsobem, jak o vstupu do NATO referovala česká média, český překlad oněch několika málo zpráv, které se vyskytly v britském tisku. Ani ony však neobsahují žádnou hlubší analýzu - vstup středoevropských zemí do NATO zůstal mimo ohnisko mezinárodního zájmu. Jak poznamenává reportérka listu Independent, z amerického Kongresu se na ceremonii v městě Independent dostavil s Albrightovou pouze jediný poslanec. těsně před tím, než se ceremonie konala, probíhala v americkém parlamentě ostrá debata o tom, zda vyslat do Kosova americká vojska. Mnozí izolacionističtí poslanci byli proti. Prezident Clinton na ceremonii v městě Independence neměl čas, nedostavil se, a dokonce ani ve Washingtonu nepřečetl sám stručné uvítací prohlášení pro středoevropské země, které k věci jen vydal neosobně Bílý dům. Z dosavadních členských zemí NATO se ceremonie podle deníku Independent také neúčastnil skoro nikdo - byla to prý v podstatě ceremonie mezi Albrightovou a středoevropskými politiky. Vyskytly se názory, že ceremonie v zastrčené knihovně v městě Independence byla proto tak nevýrazná, aby přijetím středoevropských zemí do NATO Spojené státy příliš nerozčílily Rusko. Snad to hodnostáři NATO středoevropským zemím vynahradí příští měsíc při oslavách padesátého výročí, které se už nebudou konat v zastrčené knihovně, ale přímo ve Washingtonu.
Před lacinou euforií nad vstupem ČR do Severoatlantické aliance varoval v neděli Petr Nečas z ODS, předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Vstup do NATO znamená od nynějška především mnoho práce, řekl Nečas v televizi Prima. Podle Nečase bude trvat nejméně deset let, než se česká armáda přizpůsobí normám NATO. ČR by měla podle něho podporovat další rozšiřování aliance.
Dotuje česká vláda z peněz českých daňových poplatníků Evropskou banku pro obnovu a rozvoj? Má-li banka BERD vlastnický podíl v České spořitelně, pokud jiný podílník ve spořitelně, totiž český stát, do této banky na její záchranu strká nyní velké finanční částky, totéž přece musejí učinit i ostatní podílníci, včetně banky BERD. Pokud to neučiní, dává česká vláda část těchto peněz přímo do kapsy banky BERD. Čím to, že banka BERD, jak se zd, tyto peníze od české vlády mlčky přijímá a v ČR si toho dosud nikdo nevšiml? - Čtěte o tom článek Františka Nepila v tomto vydání BL.