![]() |
Jak je to s několikerým občanstvím?
Mirek Kolár
Poznamky k Vasim dotazum okopirovanym nize:
Znam cloveka, ktery postupne nabyl britskeho (narozenim), kanadskeho a americkeho obcanstvi (nejsem si uplne jist o poradi ziskani tech poslednich dvou) a ma tri pasy. V USA nekdy zavisi dost na tom v jakem poradi jednotliva obcanstvi ziskavate.
Vetsinou u vicereho obcanstvi plati, ze se na vas vztahuji zakony toho statu na jehoz uzemi prave pobyvate. Nemuzete se domahat ochrany od jinych statu, v nichz mate obcanstvi. Napriklad Cecho-Kanadan majici trvaly pobyt v Cechach podleha ceke branne sluzbe ale ne kanadske. Pokud ma trvaly pobyt v Kanade, nemuze byt do ceska armady povolan. Kdyz zije v Kanade nemuze se asi v nejakych pripade potizi dovolavat pomoci ceskeho statu (na rozdil od cloveka, ktery ma jen ceske obcanstvi), kdyz zije v Cechach, nemuze se dovolat pomoci Kanady (na rozdil od Cloveka, ktery ma jen kanadske obcanstvi).
PS Byl bych velmi rad, kdyby nlkdo zasvěcený mohl v Britských listech vysvětlit, zda ve Spojených státech uznávají druhé občanství jako rovnocenné s americkým nebo zda je prostě ignorují jako neškodné. Nebo snad nejsou USA tak zcela bezvýjimečně právním státem?
Když jsme u těch absurdit, může třeba Ruso-Američan dvojího občanství sloužit v ruské armádě? Jak by se asi americké úřady tvářily, kdyby Ruso-Američan, který z nějakého důvodu přišel o své rodné americké občanství, chodil do Kremlu a nabádal Jelcina, aby s USA nepodepsal žádnou dohodu do té doby, dokud se nestanou "ihned, ze své vlastní vůle a nadobro, pro dnešek i pro budoucnost, plně bezvýjimečně a zcela právním státem!? O podání žaloby u moskevského soudu ani nemluvě.
|
![]() |