Jsou dvojí ceny turistických služeb žádoucí a prozíravé?
Debatu vyvolal článek Andrewa Stroehleina "Jděte do muzea".
Petr Paleta (BL, 5.1.) poukazal ve svem dopisu Andrew Stroehleinovi, ze firma Microsoft mu nabidla, coby ucastniku konference z CR, konferencni poplatek v cene 750 DM namisto anglicky uvedenych 3000 DM, kteryzto poplatek byl zrejme vybiran od ucastniku konference ze Zapadu. Petr Paleta si jiste na takovouto diskriminaci nestezoval a nemam mu to ani v nejmensim za zle. Doufam, ze se mu konference Microsoftu v Nice libila.
Ale zajimalo by me, zda by dostal podobnou slevu pri navsteve casina v nedalekem Monaku, kam se patrne byl podivat, neb z Nice to je jen par kilometru a da se tam dojet i jednoduse vlakem. Ve slavnem casinu zadne dvoji ceny nejsou. Nepusti vas tam ani jen tak v kosili bez saka, dukladne si vas prohlednou a jen za vstup do hraciho salu se vybira vstupne asi 50 FF. Bez rozdilu narodnosti.
Konferencni poplatky jsou neco jineho nezli ceny beznych turistickych sluzeb. Microsoft jiste vi, co cini, kdyz poskytuje slevy pro ucastniky sve konference ze Stredni a Vychodni Evropy. Takoveto slevy jsou na vedeckych a technickych konferencich mozne, protoze poradatele chteji, aby se konference zucastnili lide ze statu s ruznou zivotni urovni. Muze to byt v zajmu ryze komercnim, ale treba i ryze vedeckem.
Jsou konference, na ktere musite byt obvykle pozvani, kde nejsou poplatky zadne. Prikladem takovychto jedinecnych vedeckych dychanku jsou "NATO Advanced Scientific Workshops", ktere jsou organizovany i v CR.
Uvedu jako priklad, ktery je asi podobny konferenci Microsoftu, velekonferenci o zivotnim prostredi a geologii v Atenach, ktere jsem se predloni zucastnil. Tez tam byly podobne rozdily v konferencnich poplatcich, o kterych se zminuje Petr Paleta, aby byla umoznena ucast z nejruznejsich statu sveta. Bylo tam dost ucastniku z CR a ze Slovenska. Nekteri ucastnici tam byli zcela zadarmo na pozvani poradatelu konference. Coby obcan Kanady jsem platil plny poplatek. Pripadalo mi to pochopitelne.
Ale i v Recku neexistuje system dvojich cen v beznych turistickych sluzbach (ubytovani, navsteva pametihodnosti, ceny v restauracich). Tak tomu bylo i pro ucastniky zminene konference v Atenach. Ucastnici konference byli ubytovani v hotelech ruznych kategorii dle cenove dostupnosti. Bez rozdilu narodnosti.
Recko je zeme se zavedenymi turistickymi sluzbami a, i kdyz tam jiste nejakeho turistu osidi, bude to vyjimka. Rekove vedi, ze sidit se nevyplaci. Anglictina ma pro toto cestne obchodni jednani vystizny vyraz "return business"; obchod, ktery zaruci dalsi obchod. Jedno vstupne pri navsteve Akropole ci do slavneho archeologickeho muzea v Atenach, kde v letnich mesicich temer jiste uslysite cestinu.
Recko je z mnoha duvodu jedinecne krasna zeme a Rekove jsou pysni na svou slavnou kulturu a nadhernou prirodu. Kdyz prochazite starymi ulickami Aten nebo navstivite nejakou odlehlou reckou visku, zjistite, ze Recko, pres clenstvi v EU, je misty dosti chuda, az velmi chuda zeme. Mozna, ze v prumeru chudsi nez CR, ale nemam po ruce statistiku, abych to dokazal. Nakonec nejde o tu zivotni uroven, ale spise o narodni hrdost.
Recti pruvodci turistu, treba na Krete, bezne ovladaji plyne nekolik svetovych reci. A sdeli vam spoustu zajimavosti o jejich krasnem ostrovu s minojskou kulturou staroveke Krety. Casto ani nestoji o nejake to obvykle zpropitne na konci turistickeho vyletu. Proste vystoupi z autobusu drive nezli ridic autobusu dorazi k hotelu, kde jste ubytovani. Pred tim, nez tak ucini, srdecne vam podekuji, ze mate zajem o jejich kus sveta.
Jak se nedavno zminoval Jan Culik, byva i dobrym zvykem v civilizovanych zemich nevyzadovat zadne vstupne do nekterych muzeii a galerii, v zajmu propagace vlastni svebytne kultury a tradice.
Tez obcane CR maji co navstevnikum ukazovat a mohou byt pysni na jedinecnou kulturu a historii, nejen treba v Praze, ale i napr. v Chebu ci v Ceskem Krumlove a v mnoha jinych kouzelnych mistech CR.
Dvoji ceny beznych turistickych sluzeb mi pripadaji kratkozrake a skodlive pro propagaci CR v cizine. Jsou-li dvoji ceny v turistice soucasti ceske kultury, jak pise Petr Paleta, pak je to s ceskou kulturou vskutku tristni.
CR si muze vybrat, nasledovat priklad zemi EU a Severni Ameriky, kde dvoji ceny jsou naprostou vzacnosti (jiste by nekdo mohl uvest nejaky anomalni priklad, ze se v tomto mylim) nebo system dvojich cen dale ospravedlnovat.
Zcela jsem byl fascinovan vetou Petra Palety o tom, ze v arabskem svete pevne ceny neexistuji a smlouva se. To bude asi tezko priklad hodny nasledovani. Smlouvani plati v pripade suvenyru, ale napr. v Maroku, ktere jsem pred radou let navstivil, ceny zajezdu a vstupneho k shlednuti historickych pametihodnosti byly pevne.
Ale mozna je, pro me z nejakych neznamych duvodu, prospesne Prahu a jina mesta CR ocistit od cizincu tim, ze jim bude navsteva CR co nejvice zosklivena. Jiz ti prazsti taxikari s elektrickymi kresly pro zakazniky, premrstenymi cenami a jinymi triky si vydobyli zaslouzene svetove proslulosti.