Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Aktualizace v neděli dopoledne: skandál ohledně biologických zbraní
Sunday Times: V České republice se libovolným zájemcům ze světa prodávají za pár šupů bakterie pro biologické zbraně
Zjistil to investigativní tým týdeníku Sunday Times "Insight". Na titulní straně dnešního vydání Sunday Times se píše:
"Druhá laboratoř, v České republice, souhlasila, že dodá reportérům, kteří se vydávali za podnikatele, bakterium "botulinum", který způsobuje botulismus, a to za méně než 20 liber (1000 Kč) za vzorek. Nikdo se neptal, k čemu budou bakterie využívány." Podle týdeníku Sunday Times nabídl tyto bakterie k prodeji veterinářský výzkumný ústav v Brně, a to za pouhých 50 marek (18.liber 50 pencí). Přestrojení novináři sdělili pracovníkům této brněnské organizace, že chtějí botulinum koupit pro laboratoř v Maroku. Bylo jim řečeno, aby vyslali zástupce, který by si bakterie odvezl. Botulinum je přitom hlavní bakterií, využívanou v programu biologických zbraní Saddáma Husajna.
Podrobnosti v pondělním vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Prahu navštívil francouzský sociálně demokratický premiér Lionel Jospin, přes všechno mazání medu kolem úst lidem v ČR Jospin však neřekl, kdy je EU ochotna ČR přimout, "možná někdy kolem roku 2003", což Jospinovi ovšem vnutil do úst Havel a Jospin to jen nepopřel. - Francouzský premiér jednal v Praze s Milošem Zemanem (mimo jiné se s ním a ministrem zahraničí Kavanem procházel v úterý večer po Karlově mostě). Jospin říká, že chce posílit česko-francouzské vztahy. Zeman konstatoval, že by se prý ČR ráda stala členem společenství
frankofonních zemí. Členství ČR ve "frankofonii" označil za "symbol návratu" ke kořenům česko-francouzských vztahů. - Co to je zas za podivnost? Je jistě záslužné, když Česká republika rozvíjí styky se všemi zeměmi světa, zejména středními západoevropskými mocnostmi, jakou je mj. i Francie, ale představovat si, že "frankofonnost" otevře České republice dveře do světa, je asi poněkud krátkozraké. Diplomatickým a podnikatelským jazykem dneška je angličtina - neříkám to proto, že toto píšu z Velké Británie. (Všude ve Francii je vidět, jak se tato země zoufale snaží uchovat si zbytky svého imperiální "frankofonního" mezinárodního vlivu, ale jak podléhá vlivu anglosaského světa, tím nemyslím jen Británii a Spojené státy. - Ale možná právě proto projevuje Francie nyní zájem o menší žadatelské středoevropské země jako ČR, o něž například Británie v podstatě moc zájmu neprojevuje, protože se její zájem soustřeďuje na Spojené státy. Jistě jsou česko-francouzské "líbánky" pro ČR užitečné. Otázka je, zda se musí české sdělovací prostředky ponižovat před každým západním politikem, který si náhodou udělá trochu čas, aby si na skok zajel do Prahy - neprojevuje se tady zase trochu domácí český komplex?) - Jospin se v Praze vyjádřil, že pro EU je "zásadní" francouzsko-německý vztah. - Ano, zlé jazyky vždycky tvrdily, že Evropská unie je v podstatě francouzsko-německým spiknutím, zaměřeným proti ostatním členským zemím Evropské unie. Jenže od vítězství sociálních demokratů v Německu, v Británii i ve Francii se hovořilo o tom, že francouzsko-německý "dvojspolek" EU se přece jen proměňuje ve francouzsko-německo-britský "trojspolek" - aspoň se o tom zmiňovali komentátoři při nedávné návštěvě nového německého kancléře Schroedera v Británii. Že by to nebylo pravda, nebo že by Jospin o ničem takovém nevěděl? A kromě toho, Francie donedávna nebyla vůbec nadšena návrhy na rozšiřování EU do střední Evropy. Že by se její postoj nyní měnil? (On je Jospin považován za velmi "tradičního" sociálního demokrata, za sociálního demokrata "starého typu".)
Hádky mezi katolickou církví a českou vládou snad už skončí? Miloslav Vlk předpokládá,
že se při pondělní schůzce s ministrem kultury Pavlem Dostálem bude jednat o uvažované komisi pro řešení vztahu mezi státem a církvemi.
Pracovní materiál o jejím možném složení - v podobě nepřijatelné pro
církve - který unikl z ministerstva, se stal minulý týden důvodem k
deklarovanému pozdržení účasti církví v komisi a ke slovní roztržce
mezi katolickou církví a vládou. Vlk se dohodl s prezidentem Havlem, že by bylo vhodné přejít "z médií ke stolu a z osočování k vysvětlením". Kardinál Vlk je však stále přesvědčen, že důvodem mediální přestřelky byla nedostatečná
komunikace mezi ministerstvem kultury a církvemi a mezi ministerstvem a premiérem.
Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla 23. října 1998 Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.