Look at the weekly English-language electronic NEW PRESENCE. - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
Proč vyšly páteční Britské listy až v 18 hodin večer
No, je pátek třináctého, že. Ve čtvrtek večer, těsně před vydáním pátečních BL, došlo v tomto glasgowském bytě k výpadku elektrického proudu. Byl vážně poškozen jakýsi centrální rozvodný kabel. Veškerý materiál byl na počítači, který byl bez elektřiny přirozeně mrtvý - nedalo se nic dělat. Původně měla být závada odstraněna do půl čtvrté ráno, ale dodávka elektrického proudu byla obnovena až v pátek odpoledne. (JČ)
Konflikt mezi katolickou církví a státem.Vláda hodlá při jmenování komise pro otázky vztahu státu a církví respektovat návrhy církví a náboženských společností, stejný postoj očekává od církví při jmenování zástupců vlády v komisi. Náměstek premiéra Pavel Rychetský považuje komisi pro uspořádání vztahů mezi církví a státem za užitečnou, ale neměly by v ní být zastupci politických stran, protože by docházelo k ideologickým rvačkám.
Kardinál Vlk si stěžuje, že nemůže vyjednávat s vládou, protože Zeman a Dostál říkají každý něco jiného. Vlk konstatoval, že do
plánované komise k jednáním o vztazích státu a církví
církev zástupce nebude jmenovat. Katolická církev chce komisi, složenou ze zástupců českého státu, české katolické církve a Vatikánu. Tento návrh dosud české vlády nepřijaly. Vlk také zveřejnil, že chce premiér Zeman od září jako vstřícné gesto od katolické církve, aby stáhla některé své žaloby určení vlastnictví vůči státu.
Kamión s deseti tunami ošacení a 17 paletami pitné vody
poslala ostravsko-opavská katolická charita záplavami postižené Ukrajině. Záplavy na západní Ukrajině, způsobené přívalovými lijáky, si vyžádaly 11 lidských životů.
Postihly na Zakarpatsku nejméně 118 vesnic a měst. Zaplavená oblast leží v
těsné blízkosti západních hranic Ukrajiny se Slovenskem a Maďarskem.
Místopředseda vlády Egon Lánský uvedl, že se stát
nestaral o vojenské piloty, jak by měl. Lánský to řekl vojenským letcům v Přerově, které přijel povzbudit po úterní
havárii bitevního vrtulníku, při níž zahynuli čtyři letci přerovské základny. - Česká armáda ještě nemá technické expertízy
havárie vrtulníku Mi-17, který se před více než dvěma týdny zřítil
nedaleko obce StipanjiĘi v západní Bosně.
Omluva. Tomas Pecina se omlouva vsem ctenarum, kterym prislo podivne, ze knezna
Libuse promlouva ke svym poddanym nemecky. Nejedna se o
historiografickou senzaci, ale pouze o dukaz spatne komunikace mezi
Prahou a Glasgowem. T.P. - Ale zase tak podivné to není, spíš je to historicky správné, vždyť libreto Smetanovy nacionalistické opery Libuše napsal původně německy Josef Wenzig!! (Bylo to zaviněno nedostatkem času zajít do knihovny a najít v libretu příslušnou pasáž, přeloženou do češtiny.) (JČ)
Podpora petici proti zdražování telefonních poplatků sílí.Petice je na internetové stránce http://bojkot.zpravy.cz. Můžete ji tam podpořit.
V Teplicích se připravuje akce proti rasismu. Vazeny pane Culiku,
obracime se na vas s prosbou o uvedeni odkazu pripravovane akce proti rasismu v Teplicich. Je-li to mozne uvedte tento link v BL: http://www.teplice.cz/against/ Jinak preji hodne zdaru do vasi cinnosti a hodne sil cele redakci BL - delate potrebnou a kvalitni praci. S pozdravem Jan Strnad.
Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla 23. října 1998 Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.