Nové protiteroristické zákony, které navrhuje Tony Blair, zřejmě postihnou i londýnské muslimské skupiny
"Uspěchaný zákon je špatný zákon," varuje Guardian
Po nedávném atentátu v severoirském městě Omagh, při němž zahynulo 28 lidí, se rozhodl britský premiér Tony Blair příští týden ve středu a ve čtvrtek svolal mimořádně britský parlament, který má nyní prázdniny, a rychle nechat parlamentem schválit nové přísné protiteroristické zákony. Jejich součástí má být, že budou odsuzováni občané do vězení za členství v zakázané teroristické organizaci, jako je "Pravá IRA", která spáchala atentát v městě Omagh, pokud informaci o tomto členství odpřísáhne čelný policejní vyšetřovatel. Druhou kontroverzní součástí nového zákona má být, že když občan odmítne při výslechu vypovídat, bude to považována za přiznání viny.
Blair také neočekávaně v úterý v Severním Irsku oznámil, že bude podle nového zákona také možno odsuzovat lidi za přípravu teroristických útoků kdekoliv na světě. Při zpřísňování zákonů proti severoirskému terorismu má být zákon koncipován i tak, aby postihl i muslimské skupiny, které mají základnu v Londýně.
Aktivisté za občanské svobody poukazují, že podle takovéhoto zákona by býval uvržen v Británii do vězení Nelson Mandela a že zřejmě ohrozí i zcela pokojné stoupence pákistánské kampaně za "svobodný Kašmír".
V redakčním komentáři k tomu napsal Guardian ve středu toto:
Politikové se předvádějí
Uspěchaný zákon je špatný zákon
Dobrá vládní politika se skoro nikdy nedá tvořit uspěchaně. Rozhodnutí urychleně a mimořádně svolat parlament, aby rychle schválil nový protiteroristický zákon, je proto svou podstatou nebezpečné. A když jde o policejní práci a o suspendování řádných procesů v Ulsteru a o novou definici kriminality při terorismu, spáchaného mimo Británii v době zvýšeného mezinárodního napětí, začnou divoce zvonit poplašné zvony.
Má-li se měnit zákon týkající se toho, co smějí cizí státní příslušníci, z nichž někteří obdrželi v Británii asyl, dělat, vyžaduje to předem velmi podrobné zkoumání. Jde o základní principy - o definici Británie jako země svobody a jako útočiště. Je nutno určit, zda navrhovaný zákon je zapotřebí v důsledku britských zájmů (které zahrnují závazky vůči historii i budoucnosti), anebo jen proto, že se octl britský premiér pod tlakem od svého kámoše v nouzi v Bílém domě.
Je tedy zapotřebí, aby byly připraveny hlasy schopné zpochybnit návrh Blairova zákona. Konzervativci toho schopni nebudou: včerejší výroka Williama Hagua o Ulsteru se týkaly nepřemýšlivě posílení represe.
Independent k tomu napsal:
Nepřipravujte zákony ve spěchu, abyste toho pak nemuseli litovat
Špatné zákony, jak řekl Edmund Burke, jsou nejhorším druhem tyranie.Poslanci by na to měli pamatovat, až se sejdou k projednávání zákona, který je prý nutno schválit, mají-li být chyceni teroristé z města Omagh. Často se považuje argument, že by měli mít osoby podezřelé z terorismu občanská práva, za jaksi okrajový nebo frivolní, v některých případech dokonce je považován za zradu. Avšak to je naprosté neporozumění: pokud neplatí občanská práva pro každého, neplatí pro nikoho.
Existuje také nebezpečí, že vláda vytvoří dojem, že jí jde jen o krátkodobý zájem. Po bombardování v Afghánistánu a v Súdánu nyní přichází na řadu útoky na teroristy právními rajčaty. Připustit, aby byl někdo odsouzen do vězení za členství v zakázané organizaci jen na základě svědectví jediného policisty se zdá být velmi špatný nápad v každém případě - o to více v dnešním Irsku, kdy tam zůstává nevyrovnáno tolik osobních účtů.