Ke krizi japonského bankovního systému
Autorovo jméno a adresa jsou známy.
Jiste se k problemu krize v Asii nevracite naposled. Mel bych drobnou prosbu: mohl byste v nekterem z pokracovani osvetlit, co to Roosevelt udelal s americkym bankovnim systemem? Zvlast co se tyce jeho postatneni.
Nemam po ruce literaturu, matne si vzpominam ze slo cca o toto: v 19. stoleti ekonomove netusili, ze pujcovani penez je v jistem smyslu rovnocenne emisi obeziva a tak pujcky ani nekontrolovali, ani neprijimali odpovidajici opatreni.Vtip je v tom, ze pokud je pujcka splacena, tak tato docasna emise penez zmizi, nikdo se nic nedozvi a vsichni jsou spokojeni. V pripade krize ze 30 let k tomu nedoslo, pujcky a obligace byly na trhu uplatneny jako penize a pochopitelne nasledoval pokles VSECH kursu na realnou hodnotu. Aby se tomu zabranilo, postupne se preslo k evidenci vsech forem menove zasoby (M1, M2, M3) a k povinosti bank, deponovat cast objemu pujcek u Federalni Rezervni Banky. Ta pusobi jako paka proti nekontrolovane emisi.
Napada mne jeste jednen zdroj informaci: mate knizku "Soros o Sorosovi"? Vrele doporucuji. Nejsou to (z meho pohledu) zadne blouznive reformni teorie (jak Sorose selektivne prezentovaly HN a castecne BL) ale jasny a i laikovi srozumitelny pohled na financni trhy. Nejen co se deje, ale i proc se to deje. Je to stare 2 roky (na burze vecnost) ale je to stale aktualni.
Klicove myslenky: (1) kazdy system pevnych kursu ma kaz.
(2) Japonsko plati za politiku, kdy nutilo obyvatelstvo setrit a reinvestovat.
(3) Financni trhy se vzdy myli
(4) tyto omyly jsou zpusobovany tim, ze investor nezna realitu a nahrazuje ji trendem
(4a) toto dela soucasne mnoho investoru
(4b), toto jednani se jim vyplaci a docasne je v jejich omylech utvrzuje.
Priklad: jeden nahodne nakoupi, tim zvysi cenu, ostatni taky koupi nebot cena roste, cena jeste vice vyroste ale jednoho dne se vrati na puvodni hodnotu, a to skokem
(5) Nektere financni produkty a nektere zpusoby regulace financnich trhu by mely byt zakazany, nebot vyvolavaji nestabilitu ci podporuji jednani sledujici trendy, ktere nestabilitu primo vyvolava.
Ze sve praxe (aplikovana matematika-kybernetika) potvrzuji ze modely chovani investoru v knize pouzite odpovidaji soucasnemu stavu vedeckeho poznani (zejmena z hlediska modelovani rozlehlych a nelinearnich systemu), ackoliv byly zrejme vyvinuy intuitivne bez znalosti matematickeho modelovani.
P.S. Chci zduraznit, ze vecna analyza meho prispevku je jiste znacne nepresna a je spise podnetem k zamysleni nez snahou dogmaticky neco tvrdit.