Lež na obrazovce
Nehodlám zpochybňovat dobré úmysly nového šéfa zpravodajství, ale dovoluji si poukázat na téma, které pan Kytka v programu nemá - lež na obrazovce. Osvětlím na dvou jménech: Kavan, Klaus.
Pan Kavan se proboural Sněmovní ulicí. Když přijela hlídka VB, odmítl dechovou i krevní zkoušku. Ačkoli z něj alkohol byl cítit, tvrdil, že nepil. Nemám pana Kavana v kategorii estébáků. Kdyby se k této spíše úsměvné, nežli významné příhodě postavil čelem, ocenil bych jeho smysl pro čest. Takto jsem ho zařadil mezi osoby nedůvěryhodné, tudíž neslušné. Jestli pan Kytka pokládá za slušné mluvit s osobou neslušnou, je to jeho věc, ale člověk si klade otázku, zda je šéf zpravodajství v obraze.
Pan Klaus v Aréně prohlásil, že výrok o špinavých penězích neřekl. Kdyby si pan Kytka dal práci a onu sekvenci vyhledal a odvysílal, bylo by národu jednou provždy jasné, kdo je pan Klaus. Takto projde malá lež, pak se zatlučou miliony v kase ODS a nakonec miliardy ve státním rozpočtu. Lež se stává úspěšným politickým nástrojem, preference ODS rostou.
Chci tím říci, že jedním z hlavních úkolů zpravodajství by měla být kultivace politického prostředí. Aby nebylo možné občanům z obrazovky do očí lhát. Na lži se nedá vybudovat nic dobrého a stabilního.
(Obávám se, že problémy Ivana Kytky jsou, podle toho, jaké zprávy se ke mně dostávají, asi daleko víc základnějšího rázu: jak vůbec dosíci toho, aby bylo zpravodajství v těch nejzákladnějších rysech profesionální, aby neobsahovalo gramatické chyby, nesprávná fakta a zavádějící osobní soudy a aby otrocky a nekriticky neopakovalo, co pracovníkům napovídají politici. JČ)