středa 11. března

O B S A H

CO JE NOVÉHO V ČR:

  • Přehled aktuálních zpráv z České republiky: ČR, EU a Německo:
  • Václav Havel a "kmenový stát"(Andrew Stroehlein)
  • A tribal state (Andrew Stroehlein) Česká politika:
  • Britské listy jsou zaujaté: není pravda, že nynější český parlament či vláda nemají mandát (Tomáš Koukolíček)
  • Jde o přirozené právo a úsudek zdravého rozumu: Parlament musí mít s občany platný kontrakt na základě předem dohodnutých faktů, pro něž byli poslanci zvoleni. To je ten mandát. (Jan Čulík) ČR, řády a NATO:
  • Solana versus Škvorecký (Jiří Jírovec)
  • Rozšiřování NATO: O krysách a lidech (Jiří Jírovec) Dvojí ceny v ČR:
  • Ještě jednou k dvojím cenám: polemika s Jiřím Jírovcem (Petr Paleta) Média: spolehlivost zpravodajství TV Nova:
  • Případ Kavan (Ivan Hora, Jan Čulík)



    Ikona pro Vaši stránku...

    |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|


  • Ještě jednou k dvojím cenám: polemika s  Jiřím Jírovcem

    Petr Paleta

    Vazeny pane Jirovec,

    se zajmem jsem si precetl Vas clanek o dvojich cenach. Bohuzel musim konstatovat, ze ackoliv casto citujete muj clanek na totez tema, nepochopil jste, co jsem timto clankem chtel rici. Je to asi spise moje chyba, kdyz jsem nedal sve nazory najevo dost jasne. Proto opakuji zhustene to, co jsem tvrdil:

  • dvoji ceny jsou ekonomicky jev, nezavisly na nasem prani, ktery vyplyva z techto faktoru:
  • volne tvorby cen
  • rozdilne cenove urovne mezi cenami obvyklymi v tuzemsku a cenami obvyklymi v zemich, ze kterych pochazi vetsina turistu (vcetne ceny prace, ze ktere vyplyva rozdilna solventnost).
  • dvoji cena za totez zbozi nebo sluzbu je ve svete naprosto bezna (i kdyz je to malokdy tak okate jako v CR)

    Pro obe tato tvrzeni jsem uvedl nekolik argumentu ve svem clanku. Od te doby jsem dostal spoustu dalsich informaci od svych pratel a od ctenaru BL, nicmene musim tvrdit stale to same. O vikendu jsem si dokonce udelal vylet do oblasti, kde se dvoji ceny uctuji, a zeptal se tech, kteri je maji na svedomi, proc to delaji a co si od toho slibuji. Mel jsem v umyslu o tom napsat dalsi clanek do BL, ale vaham, protoze na svuj clanek, ktery byl minen naprosto racionalne, jsem dostal nekolik naprosto iracionalnich dopisu. Do teto kategorie radim i Vas clanek, protoze v nem neni jedine racionalni vyvraceni jedineho z  mych argumentu. Misto toho je tam rada osobnich "popichovacek" typu "dovede si pan Paleta predstavit..." (vzdyt jsem v clanku jasne rekl, ze dvoji ceny neobhajuji. Chtel jsem je VYSVETLIT, a to je prece rozdil).

    Takze nekolik mych poznamek, nejprve k tomu, abyste pochopil, proc jsem svuj clanek psal:

    1. Turisticky ruch v CR jde v podstate mimo me, v tom smyslu ze v nem nepracuji, nepodnikam a nejsem nijak zainteresovan. Velmi casto po CR a okolnich zemich cestuji, a to s otevrenyma ocima.

    2. S dvojimi cenami jsem se setkal predevsim v zahranici (protoze v Cechach se "vyhlasenym turistickym centrum" zpravidla vyhybam). V Rakousku, kde jsem dostal slevu proto, ze jsem Cech, a na Slovensku, kde jsem slevu nedostal, protoze nejsem Slovak. Muj dojem ze Slovenskeho hotelu byl presto nesmirne pozitivni, protoze v Cechach bych zaplatil za totez asi tak dvojnasobek (te vyssi ceny) a kvalita sluzeb byla super. Vubec jsem se nezajimal, kolik tam plati Slovaci - to je prece jejich vec, oni jsou tam doma.

    3. Na zaklade teto sve vlastni zkusenosti se domnivam, ze pricinou pripadneho rozladeni cizincu v CR nejsou samotne dvoji ceny, ale predrazene ceny v turistickych lokalitach (at uz jsou jedny nebo dvoji), coz je vsude na svete, ale predevsim nizka kvalita sluzeb, slendrian a zlodejina.

    4. Za dvoji ceny v tom smyslu, o kterem mluvim, povazuji ty pripady, kdy je cena pro kazdeho uzivatele vyhlasena predem, tedy nikoliv pripad taxikaru nebo Vaseho milinskeho hostinskeho. Tedy jakousi "slevu pro domaci".

    5. Nejsem priznivcem ani takovych dvojich cen, povazuji vsak za pravo prodavajiciho stanovit cenu, stejne jako pravo kupujiciho nekoupit. Mnohdy je dvoji cena obchodne spatny tah, protoze muze nastvat potencialni zakazniky, na druhou stranu jejim cilem muze byt udrzet zakazniky tuzemske, "kteri prece budou mit za par let taky dost penez" (citoval jsem).

    A nyni poznamky k Vasemu clanku:

    Petr Paleta ve svem clanku ( BL 26.2. 1998) praxi dvojich cen ospravedlnuje, pricemz vychazi z mytu, ze cizinci, kteri jsou lepe placeni nez Cesi, radi zaplati vyssi cenu nez domorodec, protoze jim na nejakem feniku nesejde.

    6. Praxi dvojich cen jsem neospravedlnoval, pouze vysvetloval. To JE rozdil.

    7. Nevim, z ceho vychazite ve sve druhe casti vety ("pricemz vychazi z mytu..."). Nikde jsem nerekl, ze zaplati "radi". Realita je vsak nasledujici, a sice, ze proste zaplati cenu, na kterou jsou zvykli z domova. Ve vsech turisticky vyznamnych mistech jsou hospody s "nemeckymi" nebo dvojimi cenami. Kousek od nich, v postranich ulickach, ve vzdalenosti takovych pet set metru, jsou hospody s ceskymi cenami a stejnymi jidly i komfortem. Nemci (mineno statisticky) proste radeji zaplati o pet marek za obed vice, nez by investovali svuj cas hledani levnejsi hospody. To je overitelna realita. Prijedte a divejte se.

    Petr Paleta pise: "Jak znamo, takovy ucitel v Hrensku dostane za svou praci zhruba desetkrat mene, nez jeho stejne kvalifikovany kolega pet kilometru vzdalenem Bad Schnadau." To je ovsem nic nerikajici pravda, zalozena na mechanickem prevodu marek na koruny. Kazdy z tech ucitely totiz zije v jine zemi.

    8. Jiste ze ano, kazdy zije v jine zemi, ale ten parek nakupuji oba v cesku, za ceske koruny. A nemec je zvykli platit za parek vice nez cech. Proste domorodci a cizinci maji zafixovany ruzne cenove hladiny. To je podhoubi pro dvoji ceny. Vase dalsi vyvody nezpochybnuji, ale nemaji zadny vztah k tomu, o cem mluvim ja.

    Jinymi slovy, pomer mezi tim co si mohu dovolit ja a co muj fiktivni cesky protejsek neni 6:1, ale mozna 2:1.

    9. Mimochodem, tohle je take zajimave, ze za stejnou praci (nebo jste to tak nemyslel?) dostavate dvojnasobek toho, co v Cechach. Nechci se o tomto hadat, to je namet na dalsi diskusi.

    Podle Petra Palety "dvoji ceny proste samy zmizi" az se rozdily mezi kupni silou prumerneho zahranicniho turisty a prumerneho tuzemce snizi na 3:1 az 2:1. Myslim, ze  zmizeni dvojich cen neprijde "samo od sebe". Dojde k nemu pouze tim, ze tato praxe bude postavena mimo zakon nebo, v horsim pripade, ze je nebude komu uctovat.

    10. Co k tomu rici - na racionalni argument placnuti do vody ("nebude je komu uctovat"). Sam musite vedet, ze to je nesmysl. Turiste nejsou pluk, oni nedostanou rozkaz a nezmizi hned. Jakmile jich bude malo, budou prebyvat kapacity (kterych je dnes nedostatek), a zacne se projevovat konkurence, ceny spadnou, coz udela zemi lukrativnejsi atd. Myslel jsem si pred par lety, ze s politikou, jakou zavedli hotelieri v Krkonosich, budou mit za tri roky prazdno. Meli docela plno i letos, kdyz nebyl snih...

    11. Postavit dvoji ceny mimo zakon - co chcete postavit mimo zakon - slevy jako takove? slevy pro domaci?

    To by vedlo pouze k tomu, ze by se tyto dvoji ceny pokoutne kamuflovaly (tak jak se kamufluji dnes treba v Rakousku). Je lepsi znat pravidla otevrene a mit je napsana - nebo mate radsi cerny trh?

    Nastesti zadna demokraticky zvolena vlada neschvali neco takoveho, protoze zakaz dvojich cen jde jak proti zajmu tuzemskych obchodniku, tak proti zajmu tuzemskych spotrebitelu. Vlada at se stara, aby se nekradlo a nesidilo. To by pomohlo turistickemu ruchu daleko vice.

    Nechci ale odbocit prilis daleko od tematu. Petr Paleta argumentuje ve prospech dvojich cen i rozdilnymi cenovymi hladinami v ruznych statech - zminuje napriklad cenu VW v Italii a Nemecku a pocitacoveho mekkeho zbozi (software) v Evrope a USA. Srovnava tim ovsem nesrovnatelne - totiz rozdilnou cenu (stejny pocitac vyjde levneji v USA nez v Evrope a mozna i levneji v obchode za rohem nez v tom, kde prave jsme) s dvoji cenou, tedy s cenou, ktera se ve stejnem obchode za stejnou vec ci sluzbu urcuje podle statutu zakaznika. Rozdilna cena v sobe skryva prvek vyhodnosti (nevyhodnosti) pro zakaznika (podle toho, kterou zaplati). Dvoji cena v sobe skryva prvek zlodejny a diskriminace.

    12. Nepochopil jste moji argumentaci. Chtel jsem rici, ze ruzna hladina tehoz zbozi a sluzeb je v ruznych zemich udrzovana umele jejich vyrobcem/prodejcem, a to podle podminek na danem trhu, jako je konkurence a CELKOVA CENOVA HLADINA. Je sice hezke, ze si neco v jinem state mohu koupit levneji, kdyz si to nemohu prevezt pres hranice (nebo se to u jednoho kusu zbozi nevyplati). Ze v sobe dvoji cena skryva prvek diskriminace, to souhlasim, ze zlodejiny, nesouhlasim (predevsim nevim, jak definovat "zlodejinu").

    Urcovani ceny pro zakaznika na zaklade barvy jeho pleti, jazyka nebo statni prislusnosti je samo o sobe nepripustnou diskriminaci.

    13. Fajn, tohle je zajimavy nazor. Co se tyce barvy pleti a jazyka, to s vami souhlasim. Diskriminaci podle statni prislusnosti vsak nezavedli Cesi. (Ostatne By The Way, ktera zeme ze to nedavno zavedla jednostrane viza PRO CESKE OBCANY?). "Diskriminace cizincu" dvojimi cenami v Cechach ma vsak svuj puvod v jine "diskriminaci", tentokrat Cechu v zahranici. Mam s tim dokonce sve osobni zkusenosti: Pred nedavnem jsem usiloval o misto u irske pobocky americke pocitacove firmy (ktera mimochodem inzeruje rovne podminky v zamestnanosti). Dostal jsem od nich odpoved typu: "pro toto misto mate vyborne kvalifikacni predpoklady (ma pozn. - mam svetove uznavany certifikat pro vyvojare softwaru, ktery ma jen 2000 lidi na celem svete), ale nemuzeme vas vzit do uzsiho vyberu, protoze se na toto misto prihlasili zajemci z Evropske Unie, a my jim musime dat prednost". Jak jsem si pozdeji overil, neslo o zdvorile odmitnuti, podle zakona oni nesmeji zamestnat Cecha, i kdyz je ze vsech kandidatu nejlepsi, pokud se na totez misto prihlasi treba Rakusan, ktery splnuje kvalifikacni predpoklady zverejnene jako "minimalni" pro dane misto. Pokud mate dvoji ceny za diskriminaci, co je podle vas tohle?

    Dovede si Petr Paleta predstavit, ze by mu recepcni v kanadskem motelu rekl: Jo, pro domorodce to je za ctyricet, ale cetl jsem v novinach, jak si Cesi dobre vedou s tema reformama, tak to bude za osmdesat

    14. Dovedu, i kdyz v kanadskem hotelu bych to necekal - Kanada totiz nesplnuje moje ekonomicke podminky pro vznik dvojich cen, jak jsem o nich psal na zacatku. Ale uz jsem se zminil o Slovenskem hotelu, kde mi to nevadilo. A kdyby mi to v Kanade vadilo - nemaji tam prece jenom jeden motel. A na svete neni jenom Kanada.

    A na zaver jedno intelektualni dloubnuti - nechci Vas zase nastvat, ale jsou to zajimave souvislosti

    15. Je skutecne TAK zajimave snazit se prilakat turisty za kazdou cenu? Vzdyt turisticka centra v CR (Praha, Karlstejn, Krumlov, Spindleruv mlyn) jsou preplnena. Nektere zeme na turistice opravdu vydelavaji. Napriklad Rakousko nebo Svycarsko, tedy ty bohate. Ale podivejme se treba na Nepal. Potencialni turisticky raj. Veskera turistika jej vsak nezvedla natolik, jako par dobrodincu s Hillarym v cele. Turisti vsak zpusobili ekologickou katastrofu obrovskeho rozsahu a naprosto rozvratili socialni strukturu, ktera zde fungovala po staleti. Ceska Republika ma v zebricku zemi podle ekonomicke urovne blize k Nepalu nez k Rakousku (to je smutny fakt, dalsi smutny fakt je, ze v roce 1989 jsme meli blize k tomu Rakousku). A skutecne. Vsechny turisticky nejnavstevovanejsi okresy s vyjimkou Prahy patri k nejchudcim v Cechach (to se tyka zejmena severozapadnich Cech, kde je nejvice Nemcu). Tim nechci rikat, ze jsem proti turistickemu ruchu, ale vseho s mirou. Tuto zemi zivil, zivi a bude zivit prumysl.

    S pozdravem

    Petr Paleta

    PS:

    Zatimco pisi tuto zpravu, prisla naprosta BOMBA potvrzujici ma tvrzeni o dvojich cenach. Dostal jsem mail s priblizne timto textem:

    "Vazeny pane, jak jiste vite, porada nase firma i letos velkou technickou konferenci ve Francii. Cena je 3200 DM. Ucastnici z Vychodni Evropy maji padesati procentni slevu, omezenou poctem 250 ucastniku. Protoze si vazime .... nabizime vam moznost registrace v predstihu".

    Dvoji cena jako krava - nebo ne? Neni od ceskeho hotelierka, ale od super solidni americke firmy (podle Fortune je v zebricku "10 Most Admired American Companies"). Diskriminuje snad tato firma sve francouzske, nemecke ci britske zakazniky, kteri musi zaplatit za to same dvojnasobek??? Chcete-li zakazat dvoji ceny, chcete zakazat i toto? A ktera vlada to ma zakazat? Americka, kde ma firma sidlo? Britska, kde sidli jeji evropska pobocka, ktera konferenci organizuje? Francouzska, na jejimz uzemi se konference kona? Nebo ceska, protoze se sleva tyka ceskych zakazniku?

    P.P.



  • |- Ascii 7Bit -|- PC Latin 2 -|- ISO Latin 2 -|- CP 1250 -|- Mac -|- Kameničtí -|