Plzeňský obchvat je vzor pro politiky
Kolik bude stát stát nedůvěra vládě
Chování současných politiků ukazuje, že stejný systém, jako byl uplatněn u dálničního obchvatu Plzně, totiž nekonečné spory, soudní tahanice a neochota vypořádat se s problémem budou probíhat na té nejvyšší politické úrovni.
Dohady, zda někdo zná, nebo nezná programové prohlášení vlády jsou směšné. NEZ stejně jako jiné politické subjekty mělo k dispozici koncepty tohoto prohlášení a stejně jako jiné politické subjekty zaslalo předsedovi vlády své názory na řešení prioritních oblastí a odstranění evidentních chyb, kterých se minulá vláda dopustila.
Předpokládáme, že vláda se těmito náměty zabývala. Není však důležité, zda je do programového prohlášení zařadila. Podstatné je, aby si nevymezila taková rozhodnutí, která by nevratně zhoršila situaci ČR do budoucnosti.
Příkladem takových kroků je rozprodej majetku státu zájemcům, které vláda vybere. Uzavření nevýhodných zahraničních smluv a podobně.
Situace, kdy už není nikdo, kdo veřejně odmítá předčasné volby, jako východisko z chaosu, umožňuje jediné řešení.
Zachovat současnou provizorní vládu až do těchto voleb. Naše nedokonalá ústava neumožňuje jiný způsob vyhlášení předčasných voleb v prvním pololetí roku 1998.
Stejně jako hledání prostoru pro dopravní cestu je určitým způsobem dohody institucí a občanů o využití území, hledání politických řešení je dohodou o postupech.
Pokud se jednotliví účastníci rozhodnou, že dohodu budou bojkotovat, mají nekonečný prostor pro zdržovací manévry, které volby odsunou minimálně o několik měsíců.
Každý občan si tedy musí uvědomit, že zdržování a zřizování nových vlád není zadarmo.
Jenom odstupné ministrům, ponechání těch nejrůznějších výhod, nekonečná jednání, pracovní obědy, večeře, snídaně a další musí někdo zaplatit.
Asi není potřeba přesvědčovat občany kdo to bude.
Praha: 25.1.1998
místopředseda NEZ