Jsou přesvědčeni, že je to Satanáš
Deník Guardian takto v sobotu 24.1. 1998 vylíčil kampaň americké extrémní pravice proti Billu Clintonovi:
Komunikují spolu na internetu, prostřednictvím videa a krátkovlnným rádiem. Bojují v soudních síních, nikoliv ve volebních místnostech. Využívají spojenců z Christian Coalition a z částí britského tisku. Už pět let jsou přesvědčeni, že je Bill Clinton lhář, podvodník, překupník drog a dokonce i vrah.
Jejich aktivity jsou obyčejně bagatelizovány jako činnost šílenců - proticlintonovských bláznů. Teď ale, konečně, po pěti letech, cítí ospravedlnění a cítí krev.
Proticlintonovští aktivisté jsou přesvědčeni, že Clinton praktikoval v Bílém domě nemanželský sex na běžícím pásu, přijímal úplatky, když byl guvernérem v Arkansasu, dovolil, aby bylo letiště Mena v západním Arkansasu využíváno k pašování kokainu, pral špinavé peníze, a organizoval ozbrojenou mafii, ve svém kanceláři v Bílém domě požívá kokain a marihuanu, dal bezpočtu svých stoupenců vysoká místa a uplatil je, aby je umlčel, že jeho manželka Hillary provozuje lesbický sex se svou poradkyní Susan Thomasovou.
Nejpozoruhodnější je tvrzení, které koluje na internetových stránkách a samizdatem, že Clinton a jeho pomahači zavraždili 56 kolegů a svědků, kteří prý věděli příliš mnoho. V ohnisku těchto obvinění je nevyjasněná smrt právníka Vince Fostera v roce 1993. Nikdi z proticlintonovských spiklenců nevěří, že to byla sebevražda.
Hlavní silou v proticlintonovském hnutí jsou undergroundové sdělovací prostředky, které nabyly od roku 1992 podstatně na síle. V čele tohoto hnutí je talk radio, zejména to, v němž hovoří ultrakonzervativní Rush Limbaugh, jehož denní výlevy proti Clintonovi a jeho "kulturním liberálům" poslouchá dvacet miliónů posluchačů. Jinými hvězdami talk radio jsou G. Gordon Liddy, který byl odsouzen v aféře Watergate do vězení, a ústřední postava aféry Iran-contras Oliver North. Tyto rozhlasové stanice jsou zaujaté: principy BBC, že vysílání musí být vyvážené a informace spolehlivě ověřené, pro ně neplatí. Co slyší, odvysílají to.
Proticlintonovskou kampaň podporují noviny Washington Times a časopis Insight, které financuje církev the Moonies. Velkou pomoc nabízí konzervativní časopis The American Spectator, který zveřejnil tzv. Troopergate - že prý využíval v Arkansasu Clinton svých tělesných strážců, aby mu opatřovali ženy. Detailní studii aféry Whitewater podnikl deník Wall Street Journal.
Kampaň proti Clintonovi vedou právníci a staří aktivisté křesťanské pravice. Paula Jonesová žaluje prezidenta Clintona prostřednictvím firmy Rader, Campbell, která se specializuje na obranu násilných demonstantů proti interrupci. Právní výdaje Pauly Jonesové, které se odhadují na 120 000 dolarů, platí Rutherford Foundation, nátlaková organizace prosazující křesťanský fundamentalismus, ktertá také financuje obhajobu jednoho bývalého člena americké nacistické strany.
Proti Clintonovi vystupují veškerá velká jména křesťanského konzervatismu. Jerry Falwell, zakladatel organizace Moral Majority, inzeruje ve svém pořadu na kabelové televizi klíčové proticlintonovské video. V roce 1994 poskytla The Conservative Political Action Conference jako první organizace platformu Paule Jonesové.
Hlavním zdrojem energie tohoto podivného politického podsvětí je víra, že Clinton je téměř satanskou postavou, a přesvědčení, že pokud není možné ho odstranit volebními demokratickými prostředky, bude se to muset udělat soudní cestou. Tento arogantní nezájem o demokratickou politiku částečně vysvětluje, proč jsou proticlintonovci tak daleko vzdáleni od hlavního proudu politiky.-
Je pozoruhodné, že Republikánská strana se chová v těchto dnech velmi opatrně. Newt Gingrich, mluvčí Sněmovny reprezentantů, v pátek apeloval na Američany aby "zpomalili, uvolnili se a vyčkali, jak se fakta vyvinou". Umírněnost republikánů v posledních hysterických dnech byla pozoruhodná. Ukazuje to, že tažení proti Clintonovi je především projektem extrémní pravice.
Jak nás Bill všechny nechal na holičkách
How Bill screwed us all
Pár citátů z článku Barbary Ehrenreichové, který vyšel v sobotu 24. 1. v deníku Guardian:
Věcně řečeno, dosud ještě není ve Spojených státech trestným činem pro muže, ani pro ženatého muže, vyspat se s jednadvacetiletou dívkou, která k tomu dá svolení. Právní klička ovšem spočívá v obvinění, že Clinton nutil Lewinskou, aby lhala o jejich poměru pod přísahou. Ale i jestliže bude Clinton donucen opustit prezidentský úřad, jádrem věci nebude vyvíjení nepřípustného nátlaku na svědkyni. Jádrem problému je sex, sexualita a různé jiné cesty k příjemným záležitostem.
Už celá léta prosazuje pomalu, ale úspěšně, americká pravice svou občanskou válku týkající se "kultury" a morálky. V důsledku toho se Amerika ocitá v nemilosrdně puritánském prostředí. Tragédie je, že Clinton mohl kdysi tento pokrok puritanismu zarazit - kdyby býval měl odvahu.
Clinton, stejně jako ostatní "baby boomers", osoby narozené po druhé světové válce, v období hospodářského rozkvětu, vyrostl ve společnosti, která byla daleko tolerantnější k mužské nevěře. Za éry Johna F. Kennedyho to zvyšovalo mužovu reputaci, když se mu podařilo dobýt více žen.
V šedesátých letech pronikly na pracoviště do podniků ženy a ty začaly protestovat proti pojetí pracovišť jako hřiště pro muže, kde si mohou namlouvat ženy. Není pravda, že ženy, či feministky, nemají rády sex, jde spíše o to, že všem ženám je poněkud odporné, když se na ně chlapi za všech okolností dívají chlípně. V některých situacích to máme rády. Do práce ale chodíme, abychom tam pracovaly, a pokud není naším zaměstnáním břišní tanec, je pro nás urážkou, jsou-li naše schopnosti posuzovány podle toho, jaké máme tělesné orgány a komu jsme ochotny je propůjčit.
Feminismus se postavil proti sexuálnímu obtěžování, aby ženám uvolnil cestu k možnosti hospodářské realizace. Jistě, některé feministické postoje jsou přehnané. Ale ani muži nemají rádi, když se na ně ve všech situacích začnete obracet s intimní důvěrností. Schválně jim zkuste tykat za všech okolností v zemích, jejichž řeči mají zájmena druhé osoby jednotného čísla.
Ale Clintonovým problémem nebyl feminismus. Clinton se cítí ve společnosti žen dobře, a jmenuje i starší z nich do vysokých úřadů Proto ho feministické organizace podporovaly - dokonce i proti obviněním Pauly Jonesové - National Organization of Women blekotala cosi temně o pravicovém spiknutí, což bylo podivné - jestliže je přece podle někoho sexuální obtěžování zločinem, je zločinem i když se ho dopustí mně sympatický Demokrat.
Clintonův problém ale není, že je muž, ženatý muž či dokonce ženatý muž, který je náhodou prezidentem Spojených států. V kulturní ikonografii Ameriky devadesátých let je Clinton představitelem celé generace a jejího oblíbeného desetiletí - šedesátých let. Právě proto ho pravice od ssamého počátku nenáviděla, jako ztělesnění Dionýsa, vtěleného boha orgií.
Na Národní konvenci republikánů v roce 1992 zaútočila na Clintona Marilyn Quaylová, manželka tehdejšího viceprezidenta Dana Quayla a zahájila tam tuto kulturní válku. Napadla demonstranty, ty, kteří se vyhnuli válce ve Vietnamu, uživatele drog, a pracující matky. Posléze deník Washington Times (který vlastní sekta Moonies) odmítl šedesátá léta jako "jedovaté desetiletí", charakterizované "nihilismem" a "infantilním hedonismem".
Od samého začátku však Clinton svou roli jako představitel šedesátých let nedokázal hrát profesionálně. Když se ho ptali na to, proč se vyhnul válce ve Vietnamu, začal to okecávat, namísto toho, aby zůstal věrný svým principům a jasně řekl: "Ano, a nejenže jsem se vyhnul službě ve Vietnamu, ale také jsem hrdě protestoval proti této válce, jak velelo svědomí mnoha jiných Amerických občanů, atd., atd."
Když se ho ptali na marihuanu, také to okecával kolem. Přiznal, že sice marihuanu kouřil, ale nevdechoval. Proč sakra neřekl: "Ano, zkusil jsem to. Neudělali jsme to snad všichni? A nad čím se vzrušujete? Vynikajícím dědictvím alternativní kultury šedesátých let je to, že nyní každý ví, že je marihuana neškodná a vůbec nemá ošklivé vedlejší důsledky jako alkohol." Nebo něco takového.
Konec konců mohl otevřeně zaútočit proti pravicovému zkreslování historie. Ubohá démonizovaná šedesátá léta zdaleka nebyla desetiletou trvalou sexuální orgií, jak si to představují puritánští stoupenci pravice. Byla to doba, kdy naposledy brala dosti podstatná část Američanů politiku natolik vážně, že se pokusila jí účastnit - organizováním, protestováním a děláním takových akcí, k nimž se obyčejně uchylují aktivní občané.
Důležité ale je, že měl Clinton před pár lety jednat trochu agresivněji v otázce sexu a jeho souvislosti s politikou. Politik, páchající nevěru, by se možná měl omluvit manželce, ale pokud politik nepáchá nevěru během zasedání vlády anebo nespí s politickými představiteli jiných zemí, nemusí se omlouvat svým voličům. Když zveřejnila Gennifer Flowers, že měla s Clintonem poměr, tenhejší prezidentský kandidát Clinton a Hillary šli do televize a jaksi tam ševelili o problémech lásky a manželství. Clinton ale měl už tehdy říct rovnou: "Promiňte, přátelé, ale do tohohle vám nic není. I kdybych nechal po celém státě Arkasas tlustou stopu chámu, jako guvernér jsem pracoval dobře."
Clinton se bohužel nepostavil puritanismu pravice, postupně se mu podrobil. Nejhorší to bylo v případě reformy sociálního zabezpečení. Pro pravici nebyla reforma sociálního zabezpečení opatřením na snížení rozpočtového schodku, ale byla morální křížovou výpravou proti oněm mýtickým ženám v černošských ghettech, které se prý rozmnožují jen proto, aby získaly pár dalších dolarů sociálního zabezpečení. Clinton mohl okamžitě na základě statistick dokázat, že to je nesmysl. Namísto toho se připojil ke kampani proti nemanželským dětem.
Nikdo jistě neočekává, že by prezident ve funkci měl schvalovat mimomanželský sex, měl ale přiznat, že k mimomanželskému sexu dochází a že děti, které se narodí i z takového setkání, jsou plnohodnotné lidské bytosti.