|
Komentář dne: Je mi líto ClintonaJe mi lito Clintona. Chova se jako vetsina muzu v podobne vyhodne situaci, ale ma smulu, ze se tak chova v zemi, ktera, pokud jde o sex, je oficialne v prvni polovine devatenacteho stoleti a neoficialne ve stoleti dvacatem prvem.Lhani bych mu v tomto pripade take nevycital. Kdyz se poslouchani zahranicniho rozhlasu trestalo smrti, vetsina z tech, kteri ho poslouchali, take lhala, ze ho neposloucha, kdyz to bylo nutne. Upozornění: Ještě k "blbé náladě" v ČRJiří JírovecV mem clanku, ktery vysel v BL 18. 12. 1997, byly dve pasaze, ktere vyvolaly nevrazivost. Prvni se tykala klise, ktere podle meho nazoru spociva v tom, ze se "komunisticky system presentuje jako jakasi extravagance politiku, jejichz konickem je vrazdit lidi". Druha pasaz se tykala efektivnosti centralne rizene ekonomiky, ktera si, podle meho nazoru, vubec nevedla spatne.
Nekterym ctenarum zjevne unikly souvislosti. Asi kvuli povrchnosti cteni, protoze mimo jine doslo i k tomu, ze obsahly citat z projevu presidenta Havla byl povazovan za muj vytvor a zaminku k tomu, prestat cely ten nesmysl cist.
Nemam, co bych na svych vyrocich menil. V podstate jsem nenapsal nic jineho, nez ze "posametove" potlaceni objektivni analyzy obdobi mezi rokem 1948-89 bylo pro dalsi vyvoj skodlive. Vracim se k onomu clanku kvuli tomu, ze jsem se o sobe, mimo jine, dozvedel, ze vlastne schvaluji vrazdy. Nejspis proto, ze jsem nenapsal, ze komunisti byli svine a mely, jako takove, skoncit na sibenici.
Pominme fakt, ze ten clanek vubec nebyl o komunistech ani o lidskych pravech. Ale i kdyby byl, tak bych podobny vyrok nepouzil, protoze mi zni lacine a falesne. Nevidim rozdil v tom, jestli jsou lidi zabijeni pro ideu "levou", nebo "pravou". Nevim, proc by jedno zlo melo byt mensi nez druhe.
Bohumil Hrabal tuhle situaci mistrne ilustroval dialogem dvou ceskych zeleznicaru ve filmu Ostre sledovane vlaky. Nemci jsou svine, rika jeden a ten druhy prikyvuje a popisuje, jak videl ve vagonu ovce, ktere si hlady zraly kozichy. I to zvire pry vyciti, jaky jsou Nemci svine. A prvni povida, ze nakladal bycka, a ten z toho byl uplne silenej, takze musel vzit nuz a vydloubnout mu oci a byk ze byl hned jako beranek. A Nemci jsou svine, jak nakladaji s dobytkem, dodal.
Zustanme chvili u komunistu a Nemcu. Vetsine lidi, s nimiz jsem se behem sveho zivota setkal, ty "svine" nic zleho neudelaly. Domnivam se, ze prave z teto "neukrivdene" vrstvy vzesli ti nejvetsi "bojovnici" proti onomu nenavidenemu nepriteli. Tedy vetsinou, kdyz bylo po vsem.
Znal jsem i nekolik vskutku postizenych; vetsinou to byli znami mych rodicu. Pokud se pamatuji, nemluvili o sibenicich, asi proto, ze vedeli, ze to neni reseni. Neprojevovali nenavist, ale spis zklamani z lidske malosti, o niz se moc tak casto opira.
Chtel bych se v teto souvislosti zminit o jedne prihode, ktera byla dulezita pro moje videni sveta. Obcas k nam chodila na navstevu postarsi drobna pani. Jmenovala se Kalalova - di Lottiova. Neobycejne vzdelana lekarka, snad vubec prvni zena , ktera vystudovala medicinu na Karlove universite. Byla uz v pensi a snad proto, aby ji financne vypomohla, se moje maminka zeptala, zda by moji sestru nechtela ucit nemecky. Odpoved na onu otazku prisla az po dlouhe odmlce. Pamatuji si s jakou hruzou v ocich pani doktorka rekla: "Pani Jirovcova, prosim vas, uz to slovo (nemcina) prede mnou nikdy nevyslovte". Teprve pozdeji jsem se dozvedel, ze v poslednich dnech valky postrileli Nemci celou jeji rodinu pred jejima ocima. Skupina nemeckych vojaku pronasledovala domnele nebo skutecne partyzany, kteri jim zmizeli pres zahradu domu, v nemz bydlela. Vojaci prohledali dum a postrileli vsechny lidi, ktere tam nasli, vcetne deti.
Myslim, ze jsem tehdy upadl do jakesi zprostredkovane nenavisti (sam jsem o Nemcich a o valce nic nevedel) a zadefinoval si Nemce jako svine. Pak k tomu jeste pribyli komunisti, taky zprostredkovane - poslouchal jsem hodne Svobodnou Evropu. Az sem to bylo jednoduche. Na valku a koncentraky se sice pomerne rychle zapomnelo, ale s nenavisti ke komunistum se dalo dlouho uspet v jakekoli diskusi.
Jenze s postupem casu se clovek dozvedel, ze je docela mozne, ze taky Japonci jsou svine (zverstva v Cine) a Zidi (podle Palestincu) a Palestinci (podle Zidu) a protestanti a katolici (v Irsku) a Americani (kvuli Vietnamu - ale to jen pro nekoho), Pinochet a Pol Pot atd. Proste co si kdo vybere z bohate nabidky sdelovacich prostredku. Nasili a utrpeni, prichazejici ze vsech stran, bez ohledu na narodnost a ideologii.
Musim pripustit, ze ani dnes nejsem schopen, byt jen castecne, pochopit osobni tragedii one lekarky. Mozna kvuli ochrannemu mechanismu, ktery nam umoznuje namazat si chleba sadlem, zahnat deti do postele a cist o Sofiine volbe, polozmrzlem kapitanovi Scottovi v Antarktide nebo Ivanovi Denisovicovi v Gulagu. Nicmene mi doslo, ze na svete jsou tisice a tisice lidi, kteri prozili a prozivaji stejny horor jako nase znama.
Diky zrychlenemu prisunu informaci prestava ten ochranny mechanismus, alespon v mem pripade, pusobit. Jeden z poslednich hrebicku do rakve byla valka v Zalivu. Obscenni smes pokrytectvi, zonglovani s lidskymi pravy, selektivne protidiktatorska retorika a manipulace verejneho mineni. Otevrena censura informaci motivovana peci o dusevni zdravi americkeho obcana, ktery mel byt usetren osklivosti, ktere nezodpovedni novinari posilali treba z Vietnamu. Dite v napalmovem plamenu - to se prece jiz nikdy nesmi opakovat! Mineno zverejneni podobnych fotografii, ktere tak nepekne ovlivnilo verejne mineni. Americky konsument byl ujisten, ze tentokrat bude udelano vse pro to, aby se mu neobratil zaludek pri sledovani onoho klani s diktatorem, takze si muze otevrit pivo a sledovat v primem prenosu onen lity boj za lidska prava a svobodu. Takto zaopatreny divak pak mohl v klidu sledovat komentatory, kteri se, ponekud v rozporu s oficialni propagandou, predhaneli v prognozach, kdy a kde se Bush, ve svem spravedlivem rozhorceni a obave o naftu, zastavi. Vetsina z nich to odhadla dobre, protoze vychazeli ze spolecneho predpokladu, ze Amerika potrebuje Hussajna jako nepritele (kdyz uz neni ta studena valka) a taky jako protivahu machometanu z Iranu. Boj o lebensraum byl vyhran, americky nadnarod si na leta zajistil levnou naftu a diktator zustal v zaloze pro dalsi pouziti. K tomu asi sto tisic mrtvych, ale kdo by ty Araby pocital. Taky se tomu rikalo nastoleni noveho svetoveho radu.
Pta-li se tedy nekdo, proc nezadam hlavy komunistu, je to proto, ze pri vykriku Honecker se mi vraci v ozvene Bush.
Psal jsem o potrebe objektivni analyzy komunistickeho rezimu. Nejsem ideologicky zaslepenec a diky okolnostem jsem mel moznost porovnavat. V dusledku toho si myslim, ze rada veci stala za zachovani. Je jiste mozne diskutovat o tom, zda ta positiva, ktera vidim, existovala proto nebo presto, ze byli u moci komunisti a dany ekonomicky model. Nevidim je vsak tady (tedy v Severni Americe), prestoze zdejsi ekonomicky model je jiny a u moci jsou roduverni (jak rikali Slovaci) pravnici nejhrubsiho kapitalistickeho kalibru.
Snad bych jeste mohl dodat, ze me na potrebnost one analyzy privedly, mimo jine, stupidni clanky v ceskem tisku typu (nevedu si bohuzel archiv, takze cituji jen volne, jako vzdycky): Jo, kdyz to tady patrilo panu X.Y., to se lidi meli dobre - ten nechal starenky sbirat drivi ve svem lese. Navrat k temto vecem neni zrovna to, co bych povazoval za pokrok.
Jiří Jírovec
P.S. Valka v Zalivu, kterou jsem uvedl jako priklad, byla rovnez presentovana jako vyhnani agresora z Kuwajtu. Tento, sam o sobe chvalyhodny cin, byl ve sdelovacich prostredcich ponekud diskreditovan nazory nekterych historiku, kteri tvrdili, ze Irak se pouze snazil (v nepravy cas a nesikovne) napravit to, co v one oblasti kdysi zbabrali Britove uvedenim poucky "rozdel a panuj" v zivot.
|