Stal ze zázrak: byrokraté z jednoho českého ministerstva přepustili práci jinému. Jak je to možné?
Několik poznámek k současné vládní krizi v ČR
Po vypuknutí skandálu kolem švýcarského konta se jaksi ztratila důležitá zpráva v LN ze dne 27. listopadu, která vrhla světlo na opotřebovanost ministra obrany. Ve článku "Výborný se rád zbavil problému" se píše o tom, že MO dobrovolně přenechalo vypracování "Národní obranné strategie" ministerstvu zahraničních věcí.
To odporuje všem současným teoriím o byrokracii. Podle nich má standardní byrokratický aparát tendenci přivlastnit si co nejvíc kompetencí a úkolů, protože jen tak může prokázat svou důležitost a nepostradatelnost, a tak upevnit pozici vůči jiným resortům při jednáních o rozpočtu.
Dovede si někdo představit, že německý ministr obrany Volker Rühe by dobrovolně přenechal i sebemenší úkol kinkelovcům?
Možná, že si toto selhání uvědomil i Josef Lux, a proto rozhodl o stažení lidoveckých ministrů, a švýcarské konto mu jenom přislo vhod jako záminka pro útěk z odpovědnosti (víc k otázce MO možná jindy).
A to jsem už u otázky údajného "spiknutí": Pokud to bylo opravdu spiknutí, tak bylo mizerně plánováno. Zatím totiž nevidím nikoho, kdo by z toho měl prospěch. Ruml a Pilip určitě ne, protože oba vědí, že jejich zvolení na sjezdu ODS by znamenalo rozpad strany; Zieleniec také ne, protože vyšlo najevo, že příliš dlouho mlčel.
Jiného ambiciózního politika v ODS nevidím, Klaus neustále upevňuje svoji pozici (viz oblastní sjezdy) a nedivil bych se, kdyby byl znovu zvolen do funkce předsedy velkou většinou. Přitom se už neobávám rozpadu strany, protože většina členů z prosté setrvačnosti zůstane v ODS. Klaus převyšuje svými schopnostmi a svým mocenským instinktem zbytek politiků - a to nejen ve vlastní straně - minimálně o hlavu.
Je to taky proto, že české politické strany nesplnily jednu důležitou úlohu, kterou mají všechny politické strany: vychovávat nové politické elity.
Zdá se, že naprostá většina současných politiků začala svoji kariéru v letech 1990- 1991. Stálo by za to podívat se na věkovou strukturu a trvání členství u členské základny, ale obávám se, že to tam nevypadá jinak.
Stejný problém trápí mimochodem i německé strany, dokonce kdysi "mládežnické" Zelené. Místní organizace CDU se podobají často klubu důchodců, a není divu, že se pak drancují veřejně pokladny v prospěch starší generace, dokonce na dluh (alespoň toto u Vás zatím nehrozí - buďte rádi) místo aby se investovalo do budoucnosti.
Poslední poznámka: Krize ukázala, že česká společnost má skutečně "pubertální" rysy (Bohumil Doležal na scheinfeldském setkání). Mám na mysli např. poněkud hysterické vystupování Václava Klause v neděli odpoledne ("byl jsem zbytečně demonizován" atd.), davy před sídlem ODS a přímo gottwaldovskou výzvu Jana Koukala k manifestaci na Václaváku, v dlouhodobé perspektivě i Zemanovy "bonmoty" (které by v Bundestagu byly důvodem k dočasnému vyloučení ze zasedání). Proto potřebuje silnou ruku prezidenta, který by klukům, hrajicím na pískovišti, občas dál "morální" facku, aby se vzpamatovali.
Matthias Roeser má vlastní webovou stránku, s četnými, často kritickými materiály o České republice, na této adrese: http://www.shop.de/priv/hp/4356/a#anfeindungen