Vodou se moc šetří, proto od ledna o pětinu podraží
To byl titulek v pondělním vydání Mladé fronty Dnes. Pozoruhodná ukázka volných tržních vztahů v praxi a la Česká republika.
Naivně jsem se domníval, že když po něčem poklesne poptávka, tak by mělo dojít ke snížení cen. Ale to zřejmě jen platí pro hospodářství, jemuž v posledních letech nevévodil Václav Klaus.
Do veřejných služeb v ČR by bylo třeba zavést konkurenci.
Jak, namítnete? Jak by bylo proboha možno zavést konkurenci v oblasti vodáren, plynáren či elektráren? Vždyť jen jedno vovodní či plynové potrubí, jen jedno elektrické vedení?
V Británii se zavádění konkurence v oblasti plynárenství nyní docela zdařilo.
Není to příliš složité. Zákazník si určí, od které firmy chce odebírat plyn, podle toho, jaká firma mu nabídne nejvýhodnější ceny. Firmy, které nyní začaly v dodávce plynu konkurovat dosavadní hlavní plynárenské společnosti, dodávají do její dodavatelské sítě takový objem plynu, jaký si přímo od nich zakoupili jejich zákazníci. Dosavadní hlavní plynárenská společnost je povinována dodat zákazníkům konkurence svými trubkami právě takové množství plynu, jaké si zákazníci od konkurence koupili.
Vedlo to k dosti podstatnému snížení spotřebitelských cen za plyn. Nikdo by se nemohl vymlouvat, že se plynu užívá málo, a tak musejí jít ceny nahoru.
Nebylo by možno obdobný systém zavést i do českých podniků veřejných služeb?
Třeba by se tím měla zabývat v zájmu občanů příští vláda, tak, která, doufám, vznikne z čerstvých všeobecných voleb a nikoliv z kuloárových spekulací poněkud unavených a zdiskreditovaných politiků.
JČ