Součástí drakonických protiteroristických zákonů bude prý v Británii i zavedení občanských průkazů
Britský ministr vnitra David Blunkett potvrdil v těchto dnech, že kromě zavedení drakonických protiteroristických zákonů se "vážně uvažuje" i o zavedení občanských průkazů ve Velké Británii, napsal včera list Guardian.
Blunkett přiznal, že některá navrhovaná opatření, včetně nových pravomocí pro policii zadržovat osoby podezřelé z terorismu přímo kolidují se zákony na ochranu lidských práv, ale tvrdil, že je nových pravomocí zapotřebí, aby se Británie nestala policejním státem.
Mluvčí nyní zřejmě jediné britské opoziční strany Liberálních demokratů (Konzervativci zešíleli jmenováním extrémistického euroskeptika Iana Duncana Smithe svým šéfem - ten okamžitě začal jmenovat do vedení strany, jejíž členská základna má v průměru 65 let, další extremisty) pro otázky vnitra Simon Hughes zpochybnil tento týden, zda jsou nové policejní pravomoci skutečně nutné, vzhledem k tomu, že nový protiteroristický zákon a zákon o sledování internetových sítí byly už zavedeny v první polovině letošního roku a dosud nebyly řádně prozkoušeny v praxi.
Očekává se, že nové britské protiteroristické pravomoci umožní policii zatýkat osoby, o nichž policie usoudí, že vědí o teroristické činnosti, jen za účelem výslechu.
Policie má dostat právo monitorovat e-mailový provoz.
Transkripty telefonních rozhovorů, odposlouchaných rozvědkou, mají být přípustné jako důkaz pro soudní řízení.
Banky budou nuceny prozrazovat důvěrné informace o kontech a transakcích osob, o nichž vznikne podezření, že financují terorismus.
Vznikne nový systém rychlého vydání osob ze zahraničí na základě společného zatykače EU.
Určitá práva na odvolání pro osoby, jimž byl odmítnut vstup do Británie, mají být zrušena.
Britský ministr vnitra Blunkett uvedl, že si je vědom, že občané budou proti některým těmto novým pravomocím žalovat vládu u soudu. Varoval britské soudce: "Volení politikové se zodpovídají voličům a ti by měli být prvotními ochránci našich práv a nikoliv soudní systém."
Britská vláda chce prý sloučit princip občanského průkazu, který by občané museli povinně nosit u sebe, s "přístupovou kartou občana" - která by, jako je to ve Francii, kombinovala funkci občanského průkazu a karty, která poskytuje občanům přístup k veřejným službám, jako je zdravotnictví, školství a sociální podpora.
Průzkum veřejného mínění, který pro bulvární list News of the World uspořádala organizace Mori zjistil, že prý zavedení občanských průkazů nyní podporuje 86 procent britských občanů.
Náměstek ministra zahraničních věcí Peter Hain napsal v pondělí v deníku Guardian, že "levicoví" kritikové vojenské odplaty plánované vůči organizátorům teroristických útoků v USA nemají pravdu: "Hodnoty, na něž teroristé zaútočili, byly lidská práva, demokracie a zákonnost. Jsou to tytéž hodnoty, které inspirovaly ve třicátých letech britskou levici k odporu proti fašismu a nacismu."