Opravdu dobrá televize neexistuje - je to obohacování alkoholu vitamínem
Pane Culiku,
jakou minulost ma ten clovek, kdyz berete vazne jeho projev, z nehoz jste vybiral do clanku "Skutečné dobrá televize musí dokázat daleko víc než jen poskytovat lidem to, co chtějí"
http://www.britskelisty.cz/0108/20010827g.html
Jak se dari jim vedene televizi ITV?
Na me to dela dojem jednoho z mnoha strategickych povrchnich projevu.
Zda se mi, ze hlavnim ucelem bylo upozornit na sebe. Mozna jako na kandidata na reditelskou funkci v BBC. Az nadejde cas na zmenu...
Podil BBC na medialnim trhu je pozoruhodny. To je namet k diskusi!
Ke sporu o "kulturnost televize":
Snaha o "kulturni televizi" mi pripada stejne zbytecna jako boj o obohacovani alkoholu vitaminem C.
Zatim jsem nenasel argument ktery by me prinutil vazne uvazovat o opravnenosti nazoru, ze neinteraktivni televizni nebo radiove vysilani muze ve vecernim hlavnim vysilacim case zaroven bavit a vzdelavat (edutainment). Uz proto ne, ze to v tu dobu od ni konzumenti ani neocekavaji.
Zabavna media, tak jako kazdy spotrebni produkt, jsou formovana vkusem divaku a obracene. Takovy uzavreny retezec.
Edukacni programy muzete uplatnovat na ty, kteri o ne maji zajem. Ale kolik lidi typu "student" najdete v populaci? A kolik z nich ma zajem nechat se vzdelavat i vecer po praci?
Bezte si nekdy stoupnout vecer na ulici s audiozarizenim se zamerem lidem neco vysvetlit. Treba jim poskytnete vyklad k vybrane skladbe z repertoaru vazne hudby. Myslim ze se setkane s verejnym neuspechem, byt byste se snazil sebevic. Ale pomuze vam to pochopit, proc jsou popularni media takova jaka jsou.
Poznámka JČ: Omlouvám se panu Houšovi, ale to, co říkal pan Liddiment na edinburském festivalu, jsou prostě hodnoty civilizovanější části britské společnosti. ITV pod jeho vedením není nic moc, má velmi dobré zpravodajství a publicistiku, občas dobrý dokumentární pořad a velmi dobré původní inscenace (televizní filmy) - je to ovšem komerční televize, zdaleka to ale není Nova.
Nemyslím, že kulturní rozhlas a televize v hlavním vysílacím čase je nemožný. V Británii existuje už přes padesát let. Zda přežije v digitalizujícím se věku, je otázka. Ale stále mají vědecké dokumentární filmy třeba v seriálu Horizon na BBC 2 pět nebo šest milionů diváků, politicko-kulturní rozhlasová stanice BBC Radio 4 má 8 milionů diváků týdně (můžete si ji vyladit i na internetu), Classic FM poslouchá víc než 10 procent britského obyvatelstva a je to stanice, která neustále dostává ceny - některým se nemusí líbit její možná příliš polopatické podání klasické hudby.
Včera byl zveřejněn průzkum ohledně toho, co britská veřejnost hlavně očekává od televize: na prvním místě byly "dobré dokumentární filmy". Je to asi pokrytectví, protože ve sledovanosti nejsou "dobré dokumentární filmy" zdaleka na prvním místě, ale je zajímavé, že lidé v Británii pociťují nutnost tento názor vyjádřit průzkumníku veřejného mínění.
Ať je tomu jakkoliv, existují miliony lidí v Británii, kteří očekávají, když unavení z práce zasednou u televize, že uvidí něco inteligentního, nikoliv ubíjející komerční stupiditu.