Martin Palouš neobhájil před senátory imigrační kontroly
Perné minuty připravili ve středu Martinu Paloušovi senátoři z Výboru pro lidská práva. Už Paloušův úvodní výklad nepostrádal momenty, které vyvolaly na tvářích senátorů údiv: Britové prý uvažují, že zlepší-li se z české strany azylová kázeň, mohli by namátkově kontrolovat pouze některé lety, a výběr se prý neděje podle etnických kritérií, to pan náměstek rezolutně odmítá, nýbrž vyřazováni jsou cestující, kteří jeví známky toho, že by se mohli v Británii stát neoprávněnými žadateli o azyl.
Irena Ondrová (ODS), velmi dobře na jednání připravená, vznesla - ke gaudiu přítomných - dotaz, jak se takový "cestující jevící známky atd." pozná, a zda se tím nemíní, že cestující je prostě Rom; Palouš dotaz nezodpověděl ani na opakovanou výzvu.
I. Ondrová dále uvedla, že v Kanadě požádaly o azyl cca. tři tisíce Romů z Maďarska, zatímco českých Romů bylo přibližně tisíc; kanadské úřady však České republice zavedly vízovou povinnost, kdežto s Maďarskem Kanada dodnes vízovou povinnost nemá. Ani tuto anomálii, která ukazuje na - mírně řečeno - nedostatečnou vyjednávací schopnost českého ministerstva zahraničních věcí, nebyl Palouš schopen objasnit, stejně jako další podstatné doplňující otázky Ondrové.
Ostře a věcně vystoupil rovněž komunistický senátor Antonín Petráš: s Paloušovým vystoupením vyslovil naprostou nespokojenost a současné upořádání označil za popření suverenity České republiky.
Slabého Palouše se snažil hájit František Mezihorák z ČSSD, avšak protože nedokázal své myšlenky zformulovat, jeho snaha zanikla v přílivu výhrad ostatních senátorů.
S dlouhým projevem vystoupil na závěr čtyřkoaliční senátor Edvard Outrata. Kontroly na Ruzyni označil za "v podstatě běžné opatření", se kterým bychom se měli smířit. V závěrečné řeči mu Palouš horlivě přisvědčoval a zdůraznil, že Británie musela do zřízení protiromské hradby investovat osmnáct svých úředníků a my, místo abychom byli za takovou vstřícnost vděčni, ještě reptáme!
Po skončení zasedání se Britské listy Martina Palouše zeptaly, zda stále počítá s tím, že dostane od americké strany agrément pro funkci velvyslance, když Američané jsou na rasismus citliví a mohli by mít výhrady, kdyby měl Českou republiku zastupovat rasistický velvyslanec. Pan náměstek se místo odpovědi urazil a když se vzpamatoval z šoku, vydal se zjišťovat, který novinář se opovážil takové drzosti, patrně aby zajistil jeho exemplární potrestání. Jan Němec z České televize by si něco takového jistě nedovolil...!