Stížnost a žaloba na Policii ČR: zvát novináře na policii za zveřejnění kritického článku je nepřípustné
Policie České republiky
Místní oddělení Vršovice
Přípotoční 300
101 33 Praha 10
V Praze dne 10. května 2001
Věc: Stížnost
Vážení,
obdržel jsem předvolání k podání vysvětlení č. j. OR10-148/M01-TČ-2001 na Místní oddělení PČR v Praze 10, na němž se předmět vysvětlení specifikuje jako "úřední jednání, kritika zásahu měst. policie u Ladronky zveřejněná v Britských listech" (viz příloha).
Pokud je mi známo, režim, kde novináři chodí na policii, aby vysvětlili své kritické články, se nazývá diktatura. V demokratickém státě je takový postup nemyslitelný a je třeba ho kvalifikovat jako překročení pravomoci daného Policii ČR zákonem č. 283/1991 Sb. a zejména jako závažný zásah do ústavním pořádkem zaručeného práva na svobodu projevu (čl. 17 Listiny základních práv a svobod, č. 2/1993 Sb.).
Na postup nprap. Kričfalušiho podávám proto stížnost a žádám, aby toto podání bylo i s přílohou postoupeno odboru stížností Policie ČR.
Dále tímto podávám trestní oznámení na neznámého pachatele a žádám, aby k tomu příslušné orgány (tj. Inspekce MV) prošetřily, zda postupem Místního oddělení PČR v Praze 10 nebyla naplněna rovněž skutková podstata trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158 trestního zákona.
Tomáš Pecina
novinář
(Se žádostí o intervenci se Tomáš Pecina obrátil na Český helsinský výbor, českou pobočku Amnesty International a na Kancelář prezidenta republiky).