Diagnoza: šílení z šílené televize
V minulých dnech jsem ve zpravodajství Novy zahlédl kratičký šot z jakési tiskové konference , která se snad týkala nominace do připravované televizní rady. Jak už to asi v kauze ČT jinak být nemůže - záběry z citované tiskovky byly dost bláznivé. Pan Čulík cosi křičel na svolavatele, jeden z přítomných ho umravňoval fyzicky a paní Šiklová slovy " Čulíku držte hubu", / je to opravdová dáma - i v tak vypjaté situaci nepřešla k tykání/ zatímco jiná žena se snažila zacpat hubu paní Šiklové. Z uvedených záběrů si nikdo nemohl vytvořit názor - mohl se pouze zasmát, nebo si poklepat na čelo.
Většina komentátorů kauzy ČT / možná,našeho malého specifického pokusu o převrat/ se přes rozdílnost svých stanovisek shodla na tom, že tyto události rozdělily naší společnost a budou mít významný vliv na její budoucnost. Stalo se. Televizní krize dokonale otestovala společnost i jednotlivce. Dozvěděli jsme se , že spoustě lidí záleží na svobodě slova, stejně jako jsme si potvrdili možnost snadné manipulace s širokou veřejností a to, že dodržování zákonů není naší prioritou a také, že pravda a svoboda jsou báječné vymoženosti, ovšem výhradně v době, kdy se nám hodí…….
Mnohem objevnější jsou reakce řady našich osobností i když chování čtyřkoaličních politiků bylo snadno předvídatelné stejně jako postoje pana prezidenta. V jeho případě je pouze napínavé, zda v říjnu obdrží státní cenu Dekoj nebo Komers.
Dle ohlasů nejsem sám , kdo po řadu let oceňoval humor, moudrost, lidskost a rozvahu pánů Svěráka se Smoljakem - nyní jsme je mohli zahlédnout i s příznačnou pěnou u úst. Podobnou transformaci bylo možno zaznamenat i u pravidelně kultivovaného a nóblesního Ebena, který při moderování TÝ, TÝ, TÝ fandil tak náruživě, že zcela ztratil glanz. Triumfální vítězství vzbouřenců pak rozhodilo pana Krause natolik, že svůj dlouho a halasně ohlašovaný pořad OK musel s ohledem na negativní ohlas ze dne na den ukončit. Jak si představují demokracii také názorně předvedli autoři a hlavní protagonisté revolučního vydání Katovny. Pánové Rejžek s Justem se do svých oponentů pustili s takovou vehemencí, že přední vyšetřovatelé STB museli blednout závistí. Mnoho nescházelo a mohli jsme se tehdy stát účastníky prvního evropského přímého přenosu z popravy.
Šílené události kolem televize určitě nekončí. Můžeme očekávat další gradaci emocí související s pokusy zproblematizovat vysílaní NOVY a PRIMY. Možná bude hůř a ještě v dobrém budeme vzpomínat na doby kdy jsme měli televize komerční a komersní……..