Naprostým debaklem levice skončily doplňovací volby do Senátu, jejichž 2. kolo včera proběhlo za celkového nezájmu voličů. Zatímco neúspěch komunistických kandidátů se víceméně očekával, propad sociální demokracie byl překvapivý: do horní komory Parlamentu se nedostal dokonce ani favorit předvolebních průzkumů, ministr zahraničí Jan Kavan. Spolu s nezávislými kandidáty tak získaly strany Čtyřkoalice prostou senátní většinu a ODS se musela spokojit s osmi z 27 rozdělovaných senátorských křesel.
Folklórním zpestřením voleb byla hysterická televizní vystoupení neúspěšných kandidátů ODS Libuše Benešové ("Soupeřka si počínala nečestně!") a Petra Štěpánka ("Za můj neúspěch může Mladá fronta Dnes!"). Zatímco Benešová se pro svou stranu včerejším dnem stala jasným pasívem a její kariéra ve vysoké politice je patrně minulostí, Štěpánkovi zůstala jako trafika funkce člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Přímým následkem včerejších voleb je nevykonatelnost několika článků opoziční smlouvy: předsedou Senátu jistě nebude senátor za ODS a smlouvou předpokládané změny Ústavy rovněž neprojdou přes pohodlnou blokační menšinu Čtyřkoalice.
Zánikem opoziční smlouvy a očekávaným odchodem zhrzených poslanců ČSSD (Michal Kraus) se pravici otevírá prostor pro sestavení slabě většinové vlády (premiérem by mohl být např. Josef Zieleniec) a faktické zvrácení politického vývoje posledních dvou let. Sociální demokracie se nerozumnou mediální politikou připravila o elektorát a jakmile bude její menšinová vláda odvolána, strana ustoupí ze záře reflektorů a bude muset vyřešit vnitřní problémy (patrně ve prospěch posílení pragmatické a mediálně silné skupiny kolem Stanislava Grosse a Petry Buzkové). Alternativní, ne však příliš pravěpodobnou variantou je i odštěpení frakce mladých od korpusu tradicionalistické ČSSD.
Příliš úspěšní ve volbách nebyli ani komunisté. I tato strana se bude muset reformovat a modernizovat tak, aby začala přitahovat standardní levicové, zejména mladší voliče, ale na rozdíl od demoralizované ČSSD by tento přechod neměl být náhlý ani bolestný.
Pokud se týká obecného hodnocení voleb, platí v zásadě totéž, co jsme psali se Štěpánem Kotrbou v poznámce před týdnem: o výsledku voleb rozhodla média, voliči dali přednost standardnímu systému neustále soupeřících politických stran před stabilizací opozičně-smluvním uspořádáním a ve volbách rozhodovala nevěcná, zástupná témata; "sociální volba" se uplatnila jen doplňkově, převážně v regionech s horší ekonomickou situací. (TP)