Panel story
Není to tak dávno co se v jistém článku objevil tento názor (citováno dle paměti): Za krizi v Ústí nad Labem mohou komunisté, kteří bezmyšlenkovitě všude naflákali byty první kategorie a teď na (někteří) lidé nemají.
Vzpomněl jsem si na tenhle argument, když jsem četl úvahu Ivana Hoffmana "Paneláky". Je snadné kritizovat, že byla budována sídliště a paneláky, které na nich stojí. Jenže to je příliš laciné, pokud se nejde trochu do podrobností.
S problémem bytové výstavby zápolí celý svět. V různém poměru se stýká dostupnost stavebních pozemků a náklady na postavení cena bytové jednotky (do níž musíme započítat i cenu za inženýrské sítě a komunikace).
Paneláková technologie není komunistický vynález. Její historie je zřejmě spojena s potřebou obnovit bytový fond po roce 1945. Stavebnice domů z prefabrikovaných dílů se tehdy nepochybně jevila jako velmi přitažlivá. Ostatně Československo dovezlo (někdy v šedesátých letech) celou panelárnu z Dánska. Sídliště, respektive paneláky lze najít i v Západní Evropě a třeba v Torontu nebo Ottawě.
Ivan Hoffman svým posluchačům naznačil, že za nejekonomičtější přístup k panelákům se považuje jejich srovnání se zemí tam, kde jsou, a následné zahrnutí zeminou a dodal, že právě to by mělo být v budoucnu úkolem pro Fond bydlení. Možná, že mu měl rozhlas zaplatit nějakou tu minutu navíc, aby vysvětlil co, kde a za kolik vystavíme, aby lidé měli kde bydlet.