Proč jsou nová fakta, zveřejněná v rozhovoru s Jiřím Ovečkou, tak závažná
Rozhovor s Jiřím Ovečkou, který přinesly včerejší Britské listy, poskytl několik důležitých a doposud nepublikovaných zjištění, která dokreslují pozadí případu Klekánice-Sazka a staví zejména ředitele ČT Chmelíčka do velmi nelichotivého světla:
- Komunikace Hušák-Paluska+Chmelíček o natáčeném pořadu probíhala s proměnlivou intenzitou po několik měsíců. Neobstojí tedy argumentace, že ředitel ČT se "zabál" (jak píše Milan Šmíd) a dal Sazce v dobré víře ještě jednu šanci.
- Hušákova finanční skupina využívá jako své spojky a "převodní páky" nejen akcionáře, ale i vysoké představitele ministerstva školství (konkrétně je zmíněn ředitel odboru L. Nedorost). Není pochyb, že Sazka musí vzhledem k povaze svých aktivit udržovat rozsáhlou síť spolupracovníků, od pěšáků typu Nezval a Prokůpek po "velké ryby", mezi něž se řadí např. poslanec L. Šustr nebo ministr E. Zeman.
- Není pravda, že ostravské televizní studio se s ředitelem Chmelíčkem "dohodlo" na odloženém vysílání pořadu Klekánice, jak zní oficiální verze mluvčího Trávy. Šlo o Chmelíčkovo osobní rozhodnutí, za které by měl ředitel nést osobní odpovědnost.
- Existuje těžko pochopitelná disproporce mezi objemem peněz, které Sazku rok co rok opouštějí, a neuvěřitelně hloupým způsobem, jak Sazčiny zájmy hájili její PR-mani. To je ale, bohužel, spíš výpovědí o stavu a koruptibilitě české společnosti a jejích médií.
- A konečně jedna dobrá zpráva: Suverenita, s níž si Aleš Hušák a jeho lidé počínají, může být ve skutečnosti znakem slabosti. Nekoupí-li si Hušákovi lidé včas i policii, mohl by jejich bosse postihnout stejný osud jako kdysi Al Capona - ten ukončil svou profesní kariéru v žaláři, kam se - pokud je mi známo - dostal rovněž za svého druhu "daňovou optimalizaci".
|