Vedení vysokého napětí skutečně způsobuje rakovinu
Vědci z Bristol University objevili nové důkazy, že vedení vysokého napětí způsobuje rakovinu. Částečky znečištění z výfukových plynů automobilů se totiž působením elektrického náboje z vedení vysokého napětí "přilepují" na vnitřní povrch plic. Lidé, kteří žijí v blízkosti vedení vysokého napětí, jsou tak vystavováni denně dvojnásobku až trojnásobku průměrného množství znečištění, které se z výfukových plynů automobilů dostává ostatním osobám do plic.
David Henshaw z Bristol University uvedl, že je tento objev chybějícím článkem při výzkumu, proč se vyskytuje rakovina plic častěji v blízkosti vedení vysokého napětí. Globální energetický průmysl už vydal miliony dolarů ve snaze zjistit, proč tomu tak je, aniž dosud našel uspokojivou odpověď.
Jeho práci potvrzuje práce Alana Preece z Bristol Medical School, který zjistil, že u lidí, kteří bydlí až ve vzdálenosti do 500 metrů po větru od vedení vysokého napětí, se vyskytuje o 29 procent větší pravděpodobnost, že dostanou rakovinu plic. Toto zjištění přesně mapuje oblast, kde nabité částečky znečištění z výfukových plynů fouká vítr směrem pryč od drátů vysokého napětí.
Oba vědci jsou přesvědčeni, že by se měly přestat stavět obytné domy v blízkosti vedení vysokého napětí, dokud nebude tato záležitost přesněji zkoumána. Ve Švédsku a ve Spojených státech už takový zákaz existuje.
Vědce podporuje šéf britské Konzervativní strany William Hague, který má ve svém volebním okrsku místo nedaleko vedení vysokého napětí, kde se vyskytuje zvýšený počet případů rakoviny plic.
Měření, učiněná po celé Evropě ukázala, že všechno vedení vysokého napětí je obklopeno korónou elektricky nabitých iontů. Čím starší a hrubší je vedení, tím je větší ta koróna. Ionty z koróny odnáší vítr od elektrických drátů pryč. Připojují se k přibližně 15 000 částicím znečištění z výfukových plynů, které se vyskytují v každém krychlovém metru. Ionty nabijí částice elektrickou energií, což způsobuje, že se částice přichycují k povrchu věcí. Když se dostanou do kapilár v plících, zůstanou tam přilepeny.
Profesor Henshaw konstatoval: "Tohle by se nedělo, kdyby se vedlo vedení vysokého napětí pod zemí. Technologii máme, ale je dražší."