Echelon: jak anglosaské špionážní služby odposlouchávají mezinárodní civilní komunikace. Důkaz existence tohoto odposlechu
České shrnutí ze stránek ZDNet.
Echelon je globální síť odposlechových středisek. Pomalu, ale jistě se dostávají důkazy o její existenci do veřejné domény.
Důkaz, že systém Echelon je stále ještě v provozu, byl nalezen v letech 1998 a 1999 v amerických vládních dokumentech. Americký odborník na špionáž dr. Jeff Richelson z Archívu pro národní bezpečnost ve Washingtonu, D.C., využil amerického zákona o svobodě informací k tomu, že získal celou řadu soudobých oficiálních dokumentů amerického námořnictva a letectva, které potvrdily pokračující existenci, rozsah i rozšiřování systému Echelon. Dokumenty identifikovaly pět míst, které jsou součástí systému sbírajícího informace z komunikačních satelitů.
První stanice, o níž bylo potvrzeno, že je součástí systému Echelon, byl Sugar Grove v Západní Virginii. Podle historie této stanice bylo v roce 1990 založeno "školicí oddělení pro Echelon". Když bylo školení dokončeno, prvním úkolem, který stanice dostala, bylo "provozovat a udržovat instalaci systému Echelon".
Podle těchto oficiálních dokumentů je úkolem Sugar Grove "provozovat zařízení pro satelitní komunikaci [ve prospěch] odběratelů informací systému Comsat... toho je dosahováno poskytováním profesionálně vyškolených týmů operátorů, analytiků a manažerů sběrných systémů..."
V roce 1990 ukázaly satelitní fotografie, že na stanici v Sugar Grove jsou čtyři antény. V roce 1998 navštívili toto místo s televizní kamerou reportéři jedné televizní stanice a zveřejnili skutečnost, že počet sběrných antén vzrostl na devět. Všechny tyto antény byly zaměřeny směrem na satelity nad Atlantickým oceánem které poskytují komunikační spojení mezi severní a Jižní Amerikou, Afrikou a Evropou.
Dokumenty také identifikovaly čtyři další špionážní základny, které se staly součástí sítě Echelon do roku 1995. Jsou to Yakima, Sabana Seca v Portoriku, Guam a Misawa v Japonsku.
Co víme
V roce 1997 ostře kritizoval soudce firmu British Telecom za to, že zveřejnila podrobné informace o širokopásmových kabelech, které byly instalovány v Menwith Hill, na monitorovací základně aliance UKUSA v severoanglickém Yorkshiru. BT přiznala, že tam instalovala tři digitální optické kabely, které byly schopny zároveň přenášet 100 000 telefonních rozhovorů.
V roce 1997 zažádala americká National Security Agency o patent číslo 5 937 422. Ten charakterizuje svou technologii jako "metodu, jak automaticky vytvářet aktuální popis extu tím, že je získáván text, obsahující určitá klíčová slova". Metoda také zahrnuje automaticko utranskripci - " techniku, jak konvertovat řeč ve slova".
Systém "Dictionary" (Slovník). Echelon využívá počítačů, které mají schopnost vyhledávat v obrovském množství komunikačního provozu určitá klíčová slova. V roce 1991 promluvil bývalý britský zaměstnanec monitorovacího střediska GCHQ v pořadu britské komerční televize World in Actin o tomto "systému slovníků".
V únoru zveřejnil v americké televizi jeden kanadský špión informace o tom, že prý Margaret Thatcherová v době, kdy byla britskou premiérkou, nařídila, aby byli prostřednictvím systému Echelon odposloucháváni dva její kolegové ve vládě. Sdělilo to bývalý špión Mike Frost americkému televiznímu pořadu 60 Minutes.
V červnu vydal Lindis Percy, aktivista, který usiluje o to, aby se ze své činnosti musely americké základny v Británii zodpovídat veřejnosti, výzvu britskému ministerstvu obrany ohledně rozšiřování stanice v Menwith Hill. Percy argumentuje, že je pravděpodobné, že Spojené státy poruší smlouvu o odzbrojení, kterou uzavřely se Sovětským svazem před 28 lety, jestliže vybuduje protijaderný štít, který uchrání Menwith před útokem. V roce 1997 potvrdilo britské ministerstvo obrany, že pronajímá Menwith Hill Američanům a že se tato základna rozšiřuje a bude využívat i Space Based Infra-Red System (ve vesmíru umístěného infračerveného systému, SBIRS). Systém SBIRS sleduje prostřednictvím infračerveného teleskopu satelity a zaznamenává teplo, které vyzařují jaderné, chemické či biologické střely.
V listopadu 1999 zveřejnila BBC článek, podle něhož australská vláda potvrdila existenci Echelonu. Bill Blick, generální inspektor zpravodajských služeb a bezpečnosti pro Austrálii, sdělil BBC, že je australský Defence Signals Directorate (direktorát obranných signálů součástí systému Echelon.
Středisko pro zachovávání soukromí při elektronické komunikaci, The Electronic Privacy Information Centre (EPIC) nedávno získalo tajné dokumenty od americké vlády, které vysvětlují zaměstnancům NSA, jak si počínat při podávání zpráv o ískaných informacích. V dokumentech se hovoří o bývalém americkém prezidentu Jimmym Carterovi v souvislosti s jeho cestou do Bosny v roce 1994.