Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Jak Británie a USA kontrolují světovou elektronickou poštu
Je pro vás přijatelné, aby pošta nejprve poslala vaši korespondenci rozvědce ke kontrole, než vám ji doručí? Pravděpodobně nikoliv. V případě pošty byla dosud respektována všeobecně zásada listovního tajemství. Jenže s příchodem elektronické komunikace je tato zásada nyní silně v ohrožení. Britská organizace ZDNET soustředila na této stránce soubor velmi závažných informací (v angličtině) o systému Echelon, který globálně kontroluje elektronický provoz, včetně internetu, prostřednictvím komunikačních satelitů. Systém Echelon provozují americká National Security Agency a britské ústředí pro vládní komunikace (GCHQ) (rozsáhlá monitorovací služba, včetně rozhlasového a televizního vysílání z většiny zemí světa). Některé texty z této stránky postupně přeložíme. Dnes přinášíme druhý článek.
Co je nového v České republice
Tři lidé onemocněli na Šumpersku pokročilým stadiem tuberkulózy. Okresní hygienická stanice v Šumperku zjišťuje teď původce nemoci. Obětí tuberkulózy se nyní v ČR častěji stávají chudí lidé. Je-li nemoc objevena včas, bývá léčba úspěšná, i když existují nyní takové varianty tuberkulózy, proti nimž je nutno používat celý koktejl léků: jsou totiž vůči tradičnějším lékům odolné. Velké nebezpečí působí tuberkulóza mezinárodně v součinnosti s AIDS.
Britský ministr zahraničních věcí Robin Cook přijede ve středu do Prahy.
Sociální demokracie chce zachovat solidární systém důchodového pojištění, kdy mladší generace ze svých daní přispívá na důchody starších lidí, konstatoval Vladimír Špidla. (Tímto neúměrně vysokým daňovým břemenem zatížil lidi v ČR v produktivním věku svou verzí privatizace Václav Klaus, když státní podniky, které byly úsporami na stáří starších lidí, v privatizaci volně rozdal a nahradil je daňovým zatížením lidí, co chodí do práce.)
V ČR má nyní přestat pršet a záplavy nehrozí, konstatoval Český hydrometeorologický ústav.
Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá, že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se přímo podílel na správním řízení v rámci udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra Železného), je v Britských listech na tomto místě.
Pečinkovo okouzlení Richardem Salzmannem. Konstatuje Tomáš Pecina:Půvabnou variaci na téma "světlo jeho očí, zatmění její mysli" (credits: Juliana) předvedl v posledním čísle Reflexu Bohumil Pečinka. Jeho okouzlení Richardem Salzmannem sahající k pasážím plným neskrývaného obdivu budiž výstražným příkladem, jak nemá vypadat práce nezávislého novináře.
Vzkaz od Jana Čulíka pro pracovníky Radiožurnálu. V minulých dnech sháněli několikrát novináři z Radiožurnálu Jana Čulíka telefonem v Glasgow, bohužel nelze zpětně zjistit kdo. JČ nyní není ve Skotsku a kdokoliv se s ním chce spojit, nechť e-mailuje na adresu Britských listů. Děkujeme.
Úřad vlády mlčí; to, že existuje jakýsi zákon o přístupu k informacím je mu jedno? V zájmu vlastní důvěryhodnosti by měl vedoucí Úřadu vlády, ministr Karel Březina Britským listům vysvětlit, z jakých důvodů byl osvobozen od povinné vojenské služby, když podle oficiálního životopisu sportuje. Tiskový mluvčí Úřadu vlády Libor Rouček je Britským listům - také podle zákona o přístupu k informacím - dlužen odpověď na otázku, jaký má plat zaměstnanec Úřadu vlády Jindřich Marek.
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný.)
Nové texty na serveru ceskaliteratura.cz Poznamenává Radek Sarkozi, že
na serveru Česká literatura na Internetu přibyly následující texty:
RUBRIKA PŘEKLADY:
Apollinaire: Pásmo Allen: Kdyby byli impresionisté dentisty
Rimbaud: Opilý koráb
Brautigan: V melounovém cukru (ukázka)
RUBRIKA TEXTY:
Třešňák: Evangelium a ostružina, Plonková sedmička (ukázky)
Nápravník: Předmoucha (experimentální text)
Just: Žádost o přijetí do KNČJ (Klub nepřátel českého jazyka)
Halas: Staré ženy
Kolář: Calder, Pollock (vizuální poezie)
Proč píší Jaromír Štětina a Petra Procházková takto zaujaté články ve prospěch Grigorije Javlinského? Je k dispozici finanční audit "agentury Epicentrum" Jaromíra Štětiny a Petry Procházkové, aby bylo zjevné, jak je financována? Britské listy požádaly Jaromíra Štětinu o rozhovor, aby tyto skutečnosti objasnil. Jaromír Štětina rozhovor odmítl, protože jsou Britské listy "neseriozní", a namísto toho hodlá Jana Čulíka žalovat. Ochota podrobit se nezávislému kritickému zkoumání Britských listů v rozhovoru s nimi však autoritu interviewované osoby posiluje, neochota ji naopak oslabuje.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|