K mediálním poznámkám Milana Šmída
Vazeny pane Smide,
Vas obcasnik o mediich Louc jsem si se zajmem procetl a tesim se i na jeho budouci vydani.
Uz leta ocenuji vas hlubsi vhled do medialni problematiky. Presto bych si dovolil nekolik pripominek k vasim nazorum:
K deniku Pravo:
Od deniku Pravo nelze ocekavat vlastni nazor. Pravo je pragmaticky vedeny denik bez vlastniho nazoru. Ale ktery dnes neni?
O Pravu se obecne soudi, ze je to levicovy denik. Ale prave od vas bych cekal upozorneni na to, ze dnes vydavatele novin pouzivaji ideologii zcela ucelove. Zvlaste vedeni Prava, stale stejne od doby totalitni moci, bylo vzdy prikladem pragmatismu. Sefredaktor brzy rozpoznal pohasinajici hvezdu KSCM a preorientoval se vice do stredu- na volice CSSD. S jejich myslenkovym obzorem se nyni denik identifikuje a Pravo se tak stalo protipolem Mlade Fronty Dnes a udrzuje si vysoky naklad.
Profiluje se jako denik pro starsi intelektualy - predevsim pak nizsi intelektualy, jako jsou ruzni urednici. Tito lide prozili v totalitnim rezimu vetsi cast aktivniho zivota a osvojili si tedy pragmatismus nutny pro preziti v nem.
Tak jako tito lide, ani Pravo se prilis nebouri proti tomu, co se deje ve spolecnosti, ale pruzne se tomu prizpusobuje a snazi se toho, tak jako oni, vyuzit k vlastnimu prospechu.
A tak jako oni, i Pravo stoji vzdy na strane skutecne hospodarske a politicke moci. A ta byla zatim i ve svobodnem Cesku spojena se snahou manipulovat verejne mineni. Vzpomente si, ze Pravo uzce spolupracovalo s Harvardskymi fondy nebo TV NOVA vedenou Vladimirem Zeleznym. Nemluve uz o inzerentech ruznych hlouposti, ktere ale jdou dobre na odbyt - jako naprikald caje na hubnuti.
Zpusob prevzeti IPB kritizuje Pravo nejspis jen proto, ze MFD ho schvaluje. A sefredaktor Prava moc dobre vi, ze pro naklad je nejlepsi kontraverze.
Prekvapuje me ale vas nazor obhajujici clenstvi v totalitni organizaci:
Proto jestliže se Jan Kliment Rejžek v Katovne navezl do Jana Schmida z Ypsilonky, tak mne napadlo: no a co má bejt, že byl ve strane? Schmid chtel delat divadlo a také ho delal, i za cenu osobních kompromisu, a to divadlo nebylo špatné a já jsem mu jako divák za ty jeho inscenace vdecný, stejne jako budu navždy vdecný Karlu Srpovi za Jazzovou sekci a Hrabalova anglického krále. Ti lidé totiž navzdory nepríznivým podmínkám totalitního režimu neco pro lidi udelali, zatímco vetší cást tech, kterí se dnes na ne snaží házet bláto, si své komunistickým režimem neposkvrnené kádrové posudky zajistili vetšinou svoji necinností a bezvýznamností.
A toto je prave mnou kritizovane pragmaticke uvazovani, typicke pro redaktory a ctenare Prava.
Uvedomte si prosim, ze vas zpusob videni problemu nemusi byt jediny spravny a ze vas odsudek je prilis kategoricky.
Mimochodem, zajimavy je eticky aspekt aktivni cinnosti v KSC, jehoz ucelem bylo "kryt zada" svym kolegum. A ze to neni novy problem! Byl diskutovan uz po druhe valce na pripadech kolaborantu. Mj. toto tema zpracoval i Steven Spielberg do popularniho filmu Schindleruv seznam. Jiste je ale priklad pana Schmida trochu jiny. Ale fakt ze byl ve strane, neni duvodem pro popreni jeho zasluh. Nesmi ale byt zapomenut.
Na druhou stranu laskave uvazte, ze i pasivni protest je legitimni - viz. zacatky indickeho povstani proti kolonialistum - Gandhi.
Marek Houša