![]() |
|
Dušan Chmelíček: Dokumenty předpokládané projektem se připravují, zdržely nás objektivní okolnostiRozhovor s generálním ředitelem České televizeTomáš PecinaTP: Pane řediteli, jako novinář píšící o České televizi si nemohu stěžovat na nedostatek aktuálních témat k rozhovoru s Vámi: Právě včera jsme byli informováni, že ČT nezveřejní jména účastníků výběrového řízení na místo šéfredaktora zpravodajství. To je oficiální politika nebo šlo o mediální šum?DCh: To není politika, to je náš přístup k této záležitosti. Vysvětlím Vám to: Protože ti lidé nedali souhlas ke zveřejnění svých jmen, nemůžeme ta jména zveřejnit. Představte si, že někdo je v zaměstnaneckém poměru k jinému zaměstnavateli než ČT, a nepřeje si, aby jeho zaměstnavatel věděl, že se hlásí do konkursu. Podle mě je to korektní přístup - podle Vás ne?
Mám opačný názor. Vůči účastníkům je to tak korektní: pokud dají souhlas, Česká televize jejich jména zveřejní.
Můj postoj k této záležitosti se nezměnil. Řídili jsme se zákoníkem práce, tzn. pan Šámal neuposlechl…
Nechte mě domluvit - samozřejmě Vám z otázky neuteču. …a proto se zaměstnavatel zachoval tak, jak se zachoval. Z hlediska ČT by bezpochyby bylo dobré, kdyby redakce zpravodajství to stanovisko reflektovala.
Problematika nestojí tak, jestli mělo být stanovisko - které nemá dvě stránky, ale jen o něco víc než jednu - přečteno; ČT vydala stanovisko k problematice, které pro ni byla a je zásadní, totiž že je zpochybňována nezávislost rozhodovacích procesů v rámci televize.
Nicméně podle mého soudu není namístě, protože pokud vím, ve zpravodajských relacích se žádná taková prohlášení neobjevují. Opakuji, že šlo o zásadní stanovisko České televize.
Ano, určitě.
Nemám informace, že by nějaký pracovně-právní spor začal, a nemohu ani predikovat, jak nezávislý soud rozhodne…
To vůbec není otázka mého odstupování z funkce.
Rada je ze zákona zmocněna řešit stížnosti na generálního ředitele, a tak jsem celou záležitost nevnímal. Obsah rozhovoru mají k dispozici všechna média a nechci se opakovat. Předsedovi sněmovny jsem zdůraznil, že princip prázdného křesla je uplatňován bez výjimky a požádal jsem ho, aby ještě jednou přehodnotil své stanovisko; to bylo celé.
Máte určitě pravdu, že média věc zpracovala, jak uznala za vhodné; musím ale říct, že komunikace proběhla úplně jinak.
Vůči ČT může pravděpodobně vzniknout podezření, pokud by k tomuto rozhovoru nedošlo. Přece se nemohu na Kavčích horách uzavírat před jakýmikoliv politiky, a je mou odpovědností, abych jim dovedl říct ne!
A domníváte se, že zde není dostatečný odstup?
V ČT kromě běžných zaměstnanců pracují i novináři. Stalo se už někdy dřív, že by byl proti novináři uplatněn § 53? Můžete mi říct, jestli cítíte rozdíl mezi běžných zaměstancem ČT a mezi novinářem?
Pracovně-právní poměr nerozlišuje profese. Zákoník práce hovoří o zaměstnanci a zaměstnavateli. Až bude přijata novela, kde to bude jinak, Česká televize se jistě tak bude bezpochyby chovat.
Pan Šámal pravděpodobně používá slovník, který je mu blízký…
Máte pocit, že zákoník práce je založen na tom, co pan Šámal nazval armádní princip?
Pan Šámal resignoval na své místo. Je pravdivá informace, že tato resignace byla doručena ve čtvrtek před osmnáctou hodinou? Nevím, komu byla doručena, ale já jsem ji neobdržel.
To se zeptejte jeho.
Statut už existuje a má ho k dispozici Rada ČT… …ten měl být hotov do konce března… …co se týká Organizačního řádu, ten je platný a odráží strukturu České televize. Co se týká dokumentu o hospodaření ČT, ten v současné době televize dokončuje…
Ano, ale sám víte, že projekt je jedna věc a konkrétní termíny, které se samozřejmě mohou v rámci objektivních okolností vyvíjet, jsou věc druhá…
Můžete mě nechat domluvit? …Tento dokument rozhodně vznikne a přispěje České televizi, aby mohla žádat o zvýšení…
Možná neznáte detailně poměry v České televizi, pokud se mě ptáte na tuto otázku. Dokument o hospodaření je natolik závažný dokument, který skutečně…
V projektu se hovoří o několika zásadních tezích. Jedna z nejdůležitějších je „posílit nezávislost, postavení a prestiž České televize jako instituce veřejné služby“. Můžete konkrétně uvést, v čem byl tento úkol splněn, nebo v čem začíná být naplňován, od Vašeho nástupu do dnešního dne? Jedním z mých prvních kroků byla stabilizace, která se podle mého soudu podařila. Dalším z kroků, který byl vlastně jeho součástí, bylo personální obsazení klíčových míst odborníky ve svém oboru, kteří jsou respektováni i svými podřízenými. To se podařilo. Autorita České televize samozřejmě závisí i na tom, co vysíláme. V současné době probíhají práce nad vysílacích schématem na rok 2001. To všechno jsou okolnosti, které Českou televizi stabilizují.
Já mám samozřejmě informace jiné, a to je moje odpověď na tuto otázku. Výběr člověka se neřídí podle toho, kolik lidí řídit, ale také podle toho, jestli je schopen řídit pozici, kterou zastává v České televizi. Podle mě pan Hodač tyto požadavky splnil.
Komunikace kohokoliv v ČT směrem k Britským listům nese…
Pokud si vzpomínám, tak Týden nakonec informace od pana Hodače dostal.
Myslím si, že pan Hodač nemá problémy s komunikací.
Minulý pátek jsem se s panem Hodačem setkal s asi 70 lidmi, kteří se podepsali pod to stanovisko, a řekli jsme si, že je potřeba spolu mluvit, a to bylo hodně důležité. Řekl jsem, že skutečně oceňuji jejich upřímnost a zároveň jsem se snažil být co nejvíc upřímný i já. Oni nezpochybňovali pravomoce vedení dělat některé personální kroky a uvědomuji si, že stížnosti, které zazněly, byly na adresu komunikace. Tu by mělo vedení zlepšit a o to se v současné době snažím i já. (následovala otázka na zrušení pořadu Sněží na začátku května; Dušan Chmelíček nebyl informován, ale slíbil, že zašle Britským listům písemné stanovisko, které samozřejmě zveřejníme)
To snad ne!?
To je Váš názor.
Vy jste se mě ptal na dokument o hospodaření, který vznikne… …který už měl vzniknout… Tento dokument, který chci předložit nejen poslanecké sněmovně, bude dostatečně jasně zobrazovat hospodaření České televize, je tam skutečně „rozpoložkováno“, ukázáno, kam ty které peníze jdou…
Máte pocit, že to je položka, která by ovlivňovala výši poplatků?
To je velmi zkreslená dedukce, velmi nepřesná.
Určitě v tom dokumentu bude položka, obsahují mzdy za celou Českou televizi. Ale jmenný seznam zaměstnanců nebo manažerů…
Já znám názor Britských listů, ale nesdílím ho.
Ne, to určitě ne. Opakuji, že tento dokument určitě nebude důvodem k odmítnutí…
Nemyslím, že by existovalo riziko setrvačnosti nebo nekoncepčnosti. Požádal jsem ředitele zpravodajství o písemný materiál, který by odrážel současnou situaci spolu s návrhy do budoucna - to se týká nejen zpravodajství, ale i dalších redakcí, které mu podléhají, tj. publicistiky a sportu.
Ne, nepočítám.
Plně se stavím za pana ředitele zpravodajství.
Samozřejmě, jeho situace, jak jsem říkal už v interview pro Mladou frontu Dnes, nebyla vůbec jednoduchá…
Opravdu bych byl rád, kdyby se pracovně-právní povinnosti nezaměňovaly s politickými tlaky…
Takovou argumentaci jsou slyšel už na pátečním setkání s lidmi ze zpravodajství. Není pravda, že bych si tuto záležitost nepřipouštěl, nicméně pro mě jsou vztahy České televize k jejím zaměstnancům postaveny zejména na zákoníku práce. Ale o tom jsme, myslím, hovořili už na začátku…
To přece není otázka ochoty z mé strany! To je přece otázka…
To je otázka pravidel hry: pokud se v této zemi nebudeme řídit zákony, bude to vypadat velmi zle.
Ponechme to stranou a vraťme se ještě na chvíli ke zpravodajství. Jestli tomu dobře rozumím, garantem jeho reformy bude i nadále pan Hodač, který zpracuje určitý dokument. Bude tento dokument veřejný nebo tajný? Mám maximální zájem na tom, aby Česká televize byla transparentní navenek - co se týká platů, nesdílím Vaše stanovisko, co se týká koncepce zpravodajství, ta by samozřejmě měla být veřejná.
Viditelné výsledky už jsou: např. pořad V pravé poledne.
To ne, ale je to změna, která nastala v redakci zpravodajství - to určitě!
Netvrdím, že ten pořad zůstane, jak je, ale doznal určité změny.
Pořad V pravé poledne je určitě jiný, než byl předtím, a určitě není špatný.
Nevím, jestli se nám to podaří od září, ale byl bych samozřejmě rád, aby ke změně formátu došlo co nejdřív. To se samozřejmě netýká jen pořadu V pravé poledne.
Sledovanost je pouze jedno z kritérií. A pořad V pravé poledne má rozhodně vyšší sledovanost, než měl jeho předchůdce.
(údiv) Opravdu? To není pravda!
Já mám pocit, že snad poslouchám pořad na jiné televizi, který jde v sobotu ve 12.00! Já se teď nebudu bavit o sledovanosti Pravého poledne jako o hlavním kritériu, to je přece nesmysl!
Ale Vy se tady k tomu stavíte, jako kdyby to byla skutečně…
Ano, určitě!
Jistě!
Je to důležitá otázka, ale rozhodně ne tak důležitá, abychom jí věnovali tolik času.
Mgr. Dušan Chmelíček (1967), ředitel České televize. Po absolvování právnické fakulty University Karlovy působil nejprve u krajského obchodního soudu, poté v několika funkcích jako podnikový právník a krátce i v pozici ředitele ČT pro strategický rozvoj. V lednu 2000 zvítězil v omezeném výběrovém řízení a Rada ČT ho jmenovala ředitelem České televize. |
|
![]() |