Šokující chyby britských lékařů, páchané na pacientech - jak je tomu v ČR?
Zdraví každého desátého pacienta, přijatého v Británii do nemocnice, je poškozeno chybami lékařů a zdravotníků, jejichž napravování pak stojí státní britské zdravotnictví 2 miliardy liber (cca 110 miliard Kč) ročně.
Existují statistiky chyb lékařů v České republice či vyčíslení nákladů chyb na jejich napravování?
Britská vláda oznámila, že zahajuje program, jehož cílem má být omezit počet chyb britských zdravotníků, odstranit ze zdravotnictví kulturu v jejímž rámci se lékaři bojí přiznat chybu, a vytvořit strukturu, která by rychle vedla k napravování chyb.
Podle zprávy, kterou tento týden zveřejnil Liam Donaldson, činitel britské vlády odpovědný za zdravotnictví, ročně se v britských nemocnicích stane obětí chyb lékařů a zdravotníků přibližně 850 000 pacientů. Většina těchto chyb je relativně nevýznamných, ale dochází i ke skutečným tragediím, jako například v případě úmrtí dětí, které dostaly chybně injekci do páteře, nebo v případech úmrtí nenarozených dětí, kdy přístroje, které měly monitorovat funkci jejich srdce, byly chybně zaměřeny na tep srdce matky namísto na tep srdce dítěte.
Profesor Donaldson zveřejnil plán, podle něhož zřídí britská vláda ústřední počítačový rejstřík lékařských chyb. Hlavní potíž totiž podle Donaldsona je, že se britské státní zdravotnictví dosud nebylo schopno poučit ze svých chyb.
"Na každé vážné zranění v důsledku lékařské chyby je třicet menších zranění, ale zároveň 300 případů, kdy málem došlo k poškození pacientova zdraví," uvedl Donaldson. Je to, jako když se na letišti podaří na poslední chvíli zabránit srážce dvou letadel. Tyto případy, kdy se chybě podařilo zabránit na poslední chvíli, by měly být ve státním zdravotnictví bedlivě studovány. Nabízejí totiž "poučení zadarmo" v případech, které se mohly stát lidskými tragediemi.
Zároveň začali činitelé britského zdravotnictví vyšetřovat praxi dočasného najímání "suplujících" lékařů ve čtyřech oblastech britského zdravotnictví, které zaměstnávaly postupně dr. Jamese Elwooda.
Analýza práce tohoto nyní 78 letého patologa ukázala, že při laboratorních zkouškách na výskyt rakoviny u žen u něho docházelo k nepřijatelně vysoké míře omylů. Několik pacientů bylo špatně diagnostikováno a utrpělo vážné důsledky. Diagnóza ve 215 dalších případech byla změněna, a následky pro pacienty byly trochu méně vážné.
Profesor Donaldson uvedl, že si přeje, aby přestala existovat v britském státním zdravotnictví kultura obviňování. "Tato kultura v minulosti bránila lékařům, aby přiznali svou chybu a bránila analýze těchto nehod," uvedl. Donaldson doufá, že když dojde k takovýmto incidentům v budoucnosti, lékaři a zdravotní sestry je anonymně zaznamenají do centrálního počítačového rejstříku. Objeví-li se vzorec opakovaných chyb, do nemocnice budou vysláni inspektoři.
Informace, které nový ústřední rejstřík chyb poskytne, budou dány dohromady s daty z 15 000 dosud neuzavřených soudních případů, v nichž pacienti britské státní zdravotnictví žalovali. "Nikdo se dosud na tato data nedíval a zpětně je neanalyzoval.Bezpochyby se z nich můžeme o mnohém poučit," uvedl Donaldson.
Vzniknou také nové informační systémy zabývající se vedlejšími účinky léků a důvěrnými informacemi ohledně různých rysů provádění operací.
Britská vláda určila konkrétní cíle a dobu, do kdy problémy musejí být vyřešeny. Do roku 2001 se už nesmějí vyskytovat žádní pacienti, kteří by zemřeli anebo byli paralyzováni injekcí do páteře. Sebevraždy duševně chorých osob, které na to používají kolejničku na záclonu u sprchy musí skončit do roku 2005.
British Medical Association, Asociace britských lékařů, nový vládní plán přivítala.