Televize BBC se má pod vedením nového ředitele radikálně proměnit
Jeden z nových lidí nového generálního ředitele BBC Grega Dyka, šéf televizního vysílání Mark Thompson, zveřejnil vizi radikálních změn v televizi BBC.
V jejím rámci se má stát populární okruh BBC 1 (svým způsobem ekvivalent české ČT 1) čistě zábavným televizním okruhem, který bude usilovat o co největší sledovanost. Závažnější pořady se budou vysílat na jiných okruzích BBC.
Thompson riskoval obvinění, že tímto rozhodnutím snižuje BBC svou úroveň a uvedl, že BBC se musí změnit, má-li přežít v digitálním věku.
Nynější "smíšený program" na BBC 1 a BBC 2, v jehož rámci se i na BBC 1 vysílají seriózní pořady, by měl být změněn: mají vzniknout "žánrově rozlišené" televizní okruhy.
BBC 1 má vysílat čistě zábavu, kdežto BBC 2 bude vysílat náročnější pořady pro inteligentnější diváky. Nový televizní okruh BBC 3 bude vysílat komedie a riskantnější zábavné pořady (bude tím konkurovat komerční televizi Channel Four) a nový okruh BBC 4 se bude věnovat vážné hudbě, kultuře a světu myšlenek, vědy, politky a filozofie, uvedl Thomspon.
Tato reakce je důsledkem průzkumů, z něhož vyplývá, že v domácnostech, kde je k dispozici digitální televize, radikálně klesá sledovanost tradičních terestrických televizních okruhů.
Elektroničtí programoví průvodci umožňují divákům lehce se orientovat v množství nových televizních okruhů a lehce si najít pořad, který chtějí sledovat. Loajalita jediné televizní stanici při tom mizí.
BBC je přesvědčena, že vytvoří-li "tematické" či "žánrové" televizní okruhy, diváci budou vědět, kde hledat pořady, které chtějí.
Specializované satelitní okruhy jako Discovery, National Geographic a Cartoon Network už mají dosti velké divácké obce.
Thompson promluvil na kanadském televizním festivalu v městě Banff a uvedl, že je důležité, aby BBC 1 a BBC 2 vysílaly významné kulturní události. Avšak, dodal, televizní okruhy s širokým tematickým spektrem nutně vedou ke kompromisům v oblasti kulturních dokumentárních filmů či v oblasti přenosů vážné hudby.
Nové "žánrově rozlišené" televizní okruhy poskytnou BBC příležitost vysílat daleko větší množství těchto pořadů a rozšíří roli veřejné služby BBC. Otázkou ovšem je, zda Dyke a Thompson svou novou vizi prosadí, protože se proti ní bezpochyby zvedne vlna kritiky uvnitř i mimo BBC.
BBC také zdůraznila své rozhodnutí být v samém jádru budoucího elektronického vzdělávacího procesu. Oznámila že zdvojnásobuje své plány na rozvoj internetového digitálního vzdělávacího materiálu. Do programu podle Grega Dyka BBC investuje příští rok 20 milionů liber a v této etapě vytvoří na internetu kompletní materiály pro všechny maturitní předměty, které se vyučují v britských školách. Školy budou moci tyto materiály využívat zadarmo.
Digitální počítačové terminály, zpřístupňující interaktivní vyučovací materiál školám, mají být všem britským školám k dispozici do tří až pěti let.