pondělí 5. června
O B S A H
Co je nového v České republice:
Komentovaný přehled zpráv
Odkazy:
Výběr nejzajímavějších článků z poslední doby
Proč je rasismus Josefa Pospíšila nepřípustný:
Romové, Češi, xenofobie, svoboda projevu a Mein Kampf (Vít Novotný)
Česká televize: Pořad "Ta naše povaha česká":
Nevyváženým pořadem o sexuálním obtěžování žen porušila Česká televize princip veřejnoprávní služby (Kateřina Bílková)
Vojenská služba, ministr Karel Březina a Úřad vlády:
Dopis z Úřadu vlády: Jindřich Marek se za své jednání omlouvá (Libor Rouček)
Reakce Tomáše Peciny na dopis z Úřadu vlády:
Libor Rouček: "Nic jsem nedostal a nic vám neřeknu" (Tomáš Pecina)
Karel Březina v MFD o Úřadu vlády:
MFD: "Karel Březina: Když je někdo v našem úřadě nemocen, úřad neodpovídá na dopisy"
V zájmu vlastní důvěryhodnosti by měl ministr Karel Březina vysvětlit, proč nebyl na vojně (Michal Škop, Martin Maděra, JČ)
K nedělnímu pořadu ČT V pravé poledne:
K čemu novináři, stačíme si sami! - Veřejnoprávní televize nebo parlamentní věstník? (Tomáš Pecina)
Sílící nacionalismus Václava Klause (Kostas Zgafas)
Rasismus v ČR:
Kostky jsou už vrženy a Češi se tohoto rasismu budou muset zbavit (Petr Somogyi)
Pokrytecká senzacechtivost Britských listů, aneb Ta naše povaha česká ... (Václav Pinkava)
Pan Pospíšil není rasista, je jen pragmatik (Mike Jarolím)
Nechci problém popisovat, chci jej řešit (Jaroslav Hradecký)
Až po letech života v USA jsem si uvědomil, že jsem byl rasista (Milan Kohout)
Nesouhlasím s Pospíšilem (Mára Dvořák)
Poučná debata o rasismu "Proti všem" (Vojtěch Polák)
Kolektivní vina je běžně uplatňována v mezinárodní politice (Ludvík Vavřina)
Mohou se obě strany shodnout? (Petr Možný)
Pan Pospíšil nehází všechny Romy do stejného pytle (Zdeněk Maštalíř)
"Jak rozeznáte přejetého cikána od přejetého černého kocoura? Před kocourem je vidět brzdná dráha" (Jindřich Pařík)
Ikona pro Vaši stránku...
|-
Ascii 7Bit -|-
PC Latin 2 -|-
ISO Latin 2 -|-
CP 1250 -|-
Mac -|-
Kameničtí
-|
|
Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Policie se chystá stáhnout Mein Kampf z prodeje. Policie zamýšlí stáhnout příští týden z prodeje knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf. Jejího vydavatele Michala Zítka vyšetřovatel ve čtvrtek obvinil z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Vydavatel Zítko řekl, že téměř všech 15.000 výtisků je prodáno, ale stažení titulu z knihkupectví by považoval za porušení demokracie.
Za vydání knihy, která se stala programovým spisem německého nacismu, hrozí nakladateli až osm let vězení. Miloš Zeman v pátek rozhodně popřel, že by vláda dala k Zítkově stíhání podnět.
"Vstup ČR do EU omezí českou suverenitu", a proto se Václav Klaus vyslovil pro konání referenda o vstupu České republiky do Evropské unie (EU). Referendum by se mělo konat začátkem příštího roku, tedy dříve, než Česká republika bude mít s unií uzavřeny všechny projednávané kapitoly.
O tom, zda se prezident Václav Havel podrobí v pondělí dopoledne operaci břišní kýly, rozhodne lékařské konzilium s konečnou platností až po ranním vyšetření.
Kýla se prezidentovi vytvořila po dvou náročných operacích, jež podstoupil, když mu před dvěma lety prasklo tlusté střevo.
Václav Klaus se vyjádřil, že do nedělního diskusního pořadu V pravé poledne nepůjde, že má jiný program. Napsaly to Nedělní noviny. Česká televize by měla vysvělit, jak to přesně bylo, a zda musela Klausovi učinit nějaké ústupky, než do televize přišel. Pokud je zpráva pravdivá, bylo to neférové, pokud Klaus České televizi předtím slíbil, že se pořadu účastní. Již dříve jsme v Britských listech zaznamenali, že tuto metodu používali čeští politikové běžněji k vydírání televizních novinářů: příslíbí účast v pořadu, ale když už se pořad blíží, účast začnou odmítat a začnou si dávat podmínky, jak bude muset pořad vypadat. Vzniká tedy podezření, že se Klaus vrací k této technice? Pročpak byl Roman Prorok v závěru pořadu V pravé poledne vůči Klausovi tak úslužný? - Celkově působil pořad dojmem, že se veřejnoprávní televize tváří v tvář politikům zcela vzdává - ještě daleko víc, než si zatím sami přejí. Politikové si v pořadu včera mohli říkat, co chtějí a také ho využili k své politické propagandě. Moderátor neposkytl pořadu žádný pevnější rámec. Píše o tom Tomáš Pecina na jiném místě tohoto vydání BL.
"Cikáni jsou hnusní". Debata o rasismu v České republice se docela rozhořela, jak svědčí celá řada příspěvků na toto téma i v dnešních BL. Jenže i mnozí údajně proti rasismu vystupující přispěvatelé dělají zásadní chybu: stále radikálně oddělují tzv. "romskou komunitu" od "komunity české". Je to skutečně nutné? Musí být etnická příslušnost i v ČR základním rozlišovacím rysem mezi lidmi? To jsme jak v Kosovu, ne? - V pátek jsme na Glasgow University promítali český film Marian z roku 1996 - je to pokus vysvětlit, že k "asociálnímu chování" některých Romů si je často česká společnost sama brutálním způsobem vychovává. Bohužel, ač mohl v této věci film Marian učinit v české společnosti značnou osvětu, selhal - film je typické lyrické nytí. Má nehlubokou myšlenku (brutalizování dětí v českých dětských domovech za komunismu a snad i dnes, které je nasměruje na zločineckou kariéru), kterou bylo možno výstižně zpracovat v desetiminutové reportáži. 110 minutový film na toto téma byl nudný, myšlenku dál tvůrčím způsobem nerozvinul. Nemohl zaujmout širší veřejnost, zvyklou na akční filmy, právě protože ho bylo nudné sledovat. K osvětě v české společnosti byla promarněna příležitost. Lidé si ve větším množství v ČR mohli uvědomit, že diskuse o Romech nemůže končit jejich odmítáním, či konstatováním, že se chovají asociálně, popřípadě vyjadřováním otevřeného pohrdání či nenávisti vůči osobám s temnější pletí. To vede do slepé uličky a povede to i v budoucnosti k problémům. Je nutno pomoci a přemýšlet o řešeních. Hlavně vidět Romy jako lidi, spoluČechy - ne jen ty, které zrovna známe a jsou našimi kamarády. To, že česká společnost vztah k Romům za problém nepovažuje (jako problém ho vidí podle Václava Pinkavy jen 10 procent české populace!!) svědčí šokujícím způsobem o její uzavřenosti a soustředěnosti na sebe.
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný.)
Čínský student Zheng konečně letí do Prahy. Píší Aleš Špičák a Ivan Pšenčík z Geofyzikálního ústavu AV ČR: Vazeny pane Culiku,
s radosti Vam oznamujeme, ze pan Zheng jiz obdrzel dlouhodoba
ceska viza, a v pondeli 5.6. prileta do Prahy. Stihne se tudiz
zucastnit i konference, na ktere ma prispevek.
Jak uz jsme Vam psali, ozveme se Vam pozdeji se shrnutim cele
zalezitosti. Obavame se, ze i kdyz "nas" pripad skoncil stastne,
moznost vzniku podobnych problemu v budoucnosti pretrvava.
Vynikající kniha o rozpadu československé federace. Upozorňuje Daniela Macháčková:
Upozorňujeme všechny čtenáře, kterým není lhostejná současná politika českého státu a kteří se zajímají o její historii, že nakladatelství Academia vydalo první analytickou knihu o rozpadu Československé federativní republiky s názvem Česko - Slovensko. Autorem je profesor ústavního a mezinárodního práva na Michiganské univerzitě, rodák z českých Holic, Eric Stein. Jedná se o zatím nejrozsáhlejší a nejpodrobnější, v češtině dosud jedinou monografii věnovanou rozpadu našeho dřívějšího dvojnárodnostního státu.
Zájemci o tuto publikaci si ji mohou zakoupit v každém kvalitním knihkupectví, nebo si ji objednat na adrese nakladatelství Academia, či prostřednictvím jejích webových stránek http://www.cas.cz/ACADEMIA
Diskuse o vysokém školství. Informuje David Klimek:
Cílem diskuse je seznámit publikum s odlišnými pohledy na současnou situaci českého vysokého školství a možnostmi dalšího vývoje. Studenti i širší veřejnost by měli mít možnost vytvořit si představu o směru uvažování přítomných zodpovědných politiků, státních úředníků i představitelů akademické půdy a zároveň jim tlumočit své názory. Předpokládáme, že přínosem večera by mělo být zjištění nutnosti dalších reforem českého vysokého školství a tedy i podnět k další reformní práci.
Koná se 6.6. 2000, od 17.00 do 19.00 hod. v pražské Městské knihovně.
Hosté:
Zástupce ministerstva školství (odbor pro vysoké školy) Petr Matějů - poslanec, spolunavrhovatel novely zákona o vysokých školách Zástupce akademické obce Hana Ripková - ředitelka Fulbright Commission
Tematické okruhy: Jakým způsobem lze uspokojit vysoký počet zájemců o studium na vysokých školách? Způsob zajištění spravedlivých přijímacích zkoušek Možnosti směřující ke zlepšení finanční situace vysokých škol Evropský prostor pro vzdělání - přiblížení českého systému Evropské unii
Nové texty z české literatury. Píše Radek Sarkozi:http://www.ceskaliteratura.cz byla doplnena o nove texty:
anonym: Drevo se listem odievá,
Capek: O peti chlebich,
Kolar: Basen ticha,
Dekuji Vam za zajem o stranku Ceska literatura na Internetu (v kvetnu ji navstivilo 700 surfaru) a preji Vam hezky 1. cerven 2000.
O problému rasistických postojů vůči Romům v České republice, na základě debaty v BL kolem příspěvků Karolina Bánomové a Josefa Pospíšila, píše v angličtině v aktuálním čísle časopisu Central Europe Review Jan Čulík na tomto místě.
Profesionalita a nezávislost nové Rady České televize se už projevuje? Napsal Tomáš Pecina, který požádal nového člena Rady České televize Františka Mikše o rozhovor pro Britské listy:
Právě jsem mluvil s Františkem Mikšem. Řekl mi (téměř doslova) toto:
"Voláte pozdě. Já jsem si mezitím stačil ty vaše Britské listy přečíst a řeknu Vám, že něco tak špatně napsaného, neobjektivního a zaujatého si nedokážu představit. A jestli si myslíte, že s vámi budu ztrácet čas, tak jste na omylu!"
Prosím, publikujte, to má stejnou cenu jako celostránkový rozhovor. (T.P.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|