Balšínek se ujímá vedení Týdne
Stanislava Krupová
Bývalý tiskový mluvčí společnosti ČNTS Dalibor Balšínek nastoupil do vedení zpravodajského časopisu Týden. Za poslední rok je to již třetí výměna na postu šéfredaktora Týdne: nejdřív odešel dlouholetý vedoucí Karel Hvížďala, na jehož místo byl dočasně jmenován Michal Růžička. Po Růžičkově odchodu na funkci šéfeditora deníku MF DNES opustila redakci i velká část redaktorů a nově jmenovaný Lederer tak musel shánět téměř celý tým znovu.
Po jeho nástupu Týden prošel grafickými a obsahovými změnami, které se ovšem nesetkaly s pozitivní reakcí čtenářů, neboť jeho prodej postupně klesal. Letos v dubnu vydavatelství Ringier nakonec skomírající titul prodalo podnikateli Sebastianovi Pawlovskému, který mimo jiné investoval do rekonstrukce Slovanského domu v Praze 1,3 miliardy korun.
V současné době se prodává okolo dvaceti tisíc výtisků týdně. "Chtěl bych dosáhnout padesáti," naznačil své plány nový šéfredaktor Balšínek. Podle jeho slov nezamýšlí výraznou změnu formátu a chtěl by Týden zachovat jako zpravodajský magazín po vzoru německého Focusu nebo amerického Newsweeku. "Články by měly být analytičtější a přehlednější. Razím heslo, že bychom neměli být týden pozadu za událostmi, ale naopak o týden napřed," upřesnil Balšínek.
Podle informací BL jedná Balšínek asi s patnácti redaktory z ČTK, MF DNES, Lidových novin a Eura. V současné době do Týdne nastoupil bývalý vedoucí domácí rubriky Lidových novin Ondřej Neumann a vedoucí ekonomické sekce téhož deníku Miroslav Motejlek. Novým redaktorem týdeníku je i Lukáš Rous, který by měl vést rubriku kultura a společnost. Zatím není známo, kdo ze současných redaktorů Týdne bude muset odejít.
Dalibor Balšínek má zkušenosti šéfredaktora z týdeníku Spy, který po jeho odchodu změnil zásadně vzhled i obsah a z politicko - společenského se stal čistě bulvárním. Před tím pracoval jako reportér televize Nova, kam přišel z redakce Lidových novin.
Před časem v měsíčníku Strategie zveřejnil své plány na nový týdeník, který by měl být "něco mezi původním Spyem a Reflexem" a měli by do něj přispívat prominentní redaktoři, kteří se během své práce dostanou k informacím, jež nemohou ve svých "seriózních" médiích zveřejnit.
Od těchto tendencí však Balšínek po nástupu do Týdne podle svých slov upouští.