Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Policie zasáhla proti nepovolené demonstraci anarchistů v Praze. Přibližně tři sta
anarchistů se sešlo na Prvního máje po jedné hodině odpoledne na Střeleckém ostrově v Praze. Chtěli protestovat proti "dopadu kapitalismu na pracující". Jejich demonstraci radnice Prahy 1 nepovolila, protože prý požádali o povolení "příliš pozdě". Policie vyzvala demonstranty, aby se rozešli. Ti neuposlechli a někteří pronesli projevy; policisté některé z řečníků zatkli.
Kolem druhé hodiny začali anarchisté ze Střeleckého ostrova odcházet
mezi policejními kordony směrem na Prahu 5. Policie jim povolila
odchod po malých skupinkách, aby nemohli uskutečnit demonstraci. Policisté násilím některé demonstranty odvedli.
Anarchisté a obránci lidských práv proti zásahu policie protestovali. Policie neměla žádný důvod k zákroku proti prvomájové demonstraci anarchistů na Střeleckém ostrově v Praze, řekla Anna Šabatová, která je kandidátkou na funkci veřejného ochránce práv (ombudsmana). Bývalá disidentka Anna Šabatová je také nositelkou Ceny OSN, kterou ji v prosinci 1998 udělil generální tajemník OSN Kofi Annan za obhajobu lidských práv. Z pěti vyznamenaných z celého světa byla jedinou osobou v Evropě, která tuto cenu tehdy dostala.
Šabatová zpochybnila důvod, pro nějž obvodní úřad demonstraci zakázal. Prý anarchisté
oznámili její konání o den později, než stanoví zákon. Šabatová je však přesvědčena, že ji měl obvodní úřad povolit i tak, protože na Střeleckém ostrově shromáždění nemohlo bránit dopravě ani jinak nikoho omezovat.
K zadržování řečníků podle Šabatové nebyl důvod, protože obsah projevů nebyl v rozporu se zákonem. Pozastavila se nad tím, že policisté předvedli anarchistu, který začal hovořit o historických kořenech prvomájových oslav. Policisté podle ní se zadrženými hrubě nakládali. Jednomu spoutanému demonstrantovi při chůzi po schodech zakrývali oči."Nepřiměřený a brutální zákrok speciálních policejních sil byl namířen k potlačení politických názorů nepřátelských současnému režimu," uvedla Federace sociálních anarchistů. Jednomu z demonstrantů policisté údajně tloukli hlavou o dveře služebního auta a do jiných bezdůvodně kopali.Za nepřiměřený považuje zákrok vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl a analytik Hnutí občanské solidarity a tolerance Petr Horák, kteří na Střeleckém ostrově ve chvíli policejní akce byli. Policie a ministr vnitra Stanislav Gross považují zákrok za adekvátní. Z dvou až tří set shromážděných anarchistů policie 53 zadržela, zatím však nikoho neobvinila.
Česká televize při reportáži o anarchistické demonstraci zapomněla na nezávislost. Informuje Tomáš
Pecina: Místo analýzy četli včera večer v Událostech ČT ze zprávy BIS, anarchisty pojmenovali "militantní jedinci, kteří se realizují útoky na pokojné demonstrace neonacistů". Škoda, že jsem neměl zapnutý videorekordér, okamžitě bych poslal stížnost Radě ČT, konstatuje TP a dodává, že zpravodajství televize Nova bylo výborné.
Na mnoha místech republiky slavili Svátek práce sociální demokraté a komunisté
a také recesisté, kteří pořádali
parodie na prvomájové průvody z éry komunismu.
Za silných bezpečnostních opatření položili krátce před
polednem premiér Miloš Zemana a odborový předák Richard Falbr na
Střeleckém ostrově věnec k památníku 1. máje, který připomíná
první oslavy Svátku práce v roce 1890. Odpoledne Zeman
vystoupil na prvomájové oslavě ČSSD na pražském Výstavišti, kam přišlo asi 500 lidí. Oznámil, že nejdůležitější
prioritou státního rozpočtu na příští rok bude zvýšení
investic na vzdělávání. Na Brněnské přehradě na dotazy z mnoha
oblastí střídavě odpovídali ministr obrany Vladimír Vetchý a
ministr zdravotnictví Bohumil Fišer.
Na pražské Letenské pláni vyzval v projevu šéf KSČM Miroslav Grebeníček ve svém projevu Václava Havla, aby složil účty ze svých
"účelových prohlášení" a odmítl vstup ČR do EU, která
"slouží nadnárodnímu kapitálu". Grebeníček se vyslovil pro akce
občanské neposlušnosti.
Asi osm set lidí se v Ostravě zúčastnilo prvomájových oslav, které pořádala tamní organizace Komunistické strany Čech a Moravy v porubském zámku. 600 lidí přišlo na komunistické oslavy 1. máje do Mostu, kde představitelé KSČM vyzvali vládu k urychlenému odstranění vysoké nezaměstnanosti na Mostecku a Ostravsku.
Kam ideologicky umístit papeže?
Podotýká Juliana: Jsem docela zvedava, jak budou cesti konzervativci vysvetlovat papezovu
ucast na oslavach 1. maje.
Ceske vysilani BBC to jeste (zpravy 19.00) neregistrovalo, oznamili pouze,
ze cesti komuniste, socialni demokrate a anarchiste oslavili Svatek prace. K tomu příspěvek níže, v dnešních Britských listech (JČ)
Děti Země považují nový emisní limit dioxinů za svůj úspěch. Emisní limit dioxinů - 0,1 nanogramu
na metr krychlový - stanoví pro všechny spalovny odpadu novela
emisní vyhlášky, která včera vstoupila v platnost.
Od 1. května 2003 budou muset být všechny spalovny
v ČR vybaveny zařízením zachycujícím nebezpečné dioxiny, aby nový
limit nepřekračovaly.
Ekologické sdružení Děti Země považuje novelu za úspěch své
petice Konec dioxinů v ČR, kterou podepsalo přes 14.000 lidí.
Rozhovory, které Britským listům poskytl ředitel zpravodajství ČT Jiří Hodač a neposkytl šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal, srovnává v angličtině Jan Čulík a zároveň uvažuje o nebezpečí politických tlaků, které v současnosti hrozí České televizi v aktuálním čísle časopisu Central Europe Review na tomto místě. (Pochvalu anglicky psaným analýzám českých sdělovacích prostředků, které Jan Čulík zveřejňuje v týdeníku Central Europe Review jako pravidelná shrnutí práce Britských listů, vyjádřila v minulých dnech na recepci pro pražské intelektuály, kterou uspořádal americký velvyslanec John Shattuck, jeho manželka Ellen Humová, někdejší novinářka pro listy Los Angeles Times a Washington Post.)
Čtenost Britských listů za březen 2000. Zde najdete ve formátu PDF audit čtenosti Britských listů za měsíc březen 2000. Veškeré zjišťování čtenosti na internetu je nutno brát cum grano salis, nelze ji zjišťovat spolehlivě a firmy, které spolehlivost z podnikatelských důvodů předstírají, nemají pravdu. Nicméně je snad zajímavé, že si v březnu 2000 Britské listy zřejmě otevřelo cca 16 600 samostatných počítačů. Průměrně za pracovní den zaznamenaly BL denně 1896 návštěv na svých stránkách a z každého z třiadvaceti vydání BL za měsíc březen 2000 si čtenáři vyžádali 11 402 stran. Zajímavé také je, že čtenáři jsou velmi pozorní a jen cca 18 procent přístupů je pouze na titulní stranu: ostatních 80 procent přístupů je k jednotlivým článkům BL - podle jiných statistik čte každý čtenář, který si BL otevře, v průměru cca 4 - 5 článků denně.
Nový knižní výbor z Britských listů. Druhý výbor z Britských listů Jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) vyjde 15. května 2000. Pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o České televizi, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, obálka je tady. Výbor Jak Češi jednají je možno už nyní objednávat v nakladatelství Milenium na této adrese. - V týdnu od 15. do 19. května bude Jan Čulík v České republice k dispozici k případným besedám či rozhovorům o této publikaci, kdo má zájem, nechť napíše na adresu tohoto listu.
Jak Češi myslí: Výbor z Britských listů. Výbor z Britských listů Jak Češi myslí (Milénium Publishing, Chomutov, 1999, 480 stran, 290 Kč, ISBN 80-86201-147). Pár posledních výtisků je ještě k dostání pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici, telefon/fax 02 232 07 33. (Bližší informace o obsahu knihy vyšly v BL na tomto místě.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní: