Trumpovština na Slovensku?

Fico zaútočil na novináře jako na "špinavé protislovenské prostitutky"

23. 11. 2016

Slovenskému premiérovi se nelíbilo, že se ho novináři dotazovali, zda byly během nynějšího slovenského předsednictví Evropské unie na Slovensku porušeny předpisy EU o veřejných zakázkách, informuje deník Guardian. Fico ve středu označil slovenskou novinářku Zuzanu Hlávkovou a další novináře "špinavé, protislovenské prostitutky".

"Někteří z vás jsou špinavé, protislovenské prostitutky. Neinformujete, bojujete proti své vládě," řekl Fico. Cílem obvinění je podle něho prý záměrně pošpinit slovenské předsednictví EU před jeho ukončením v prosinci.

Hrdinové ze syrské civilní obrany vykopali v úterý další živou dívku z trosek domu zbořeného ruským náletem

23. 11. 2016

Obklíčení Aleppa je vyhlazovací válka, říká zraněný lékař

Téměř 150 civilistů bylo usmrceno během týdne intenzivního bombardování v obklíčeném východním Aleppu.

Od doby, kdy jednotky, loajální vůči režimu Bašara Asada oznámily ofenzívu, jejímž cílem je zlikvidovat opozici ve vzbouřeneckých východních částech města, zahynulo více než 800 lidí.

"Tato zuřivá ofenzíva je vyhlazovací válkou," konstatoval lékař ve východním Aleppu, který byl zraněn při leteckém náletu. "Všechno je pro ně terčem, ať je to člověk, strom nebo skála. Všechno je se souhlasem OSN vyhlazováno. Všichni to vidí a slyší, ale nereagují a nedokáží tuto válečnou mašinerii zastavit."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 84:

Jakou roli má umění v dnešní ČR?

18. 11. 2016



S kurátorem Jaroslavem Andělem, uměleckým ředitelem Centra současného umění DOX o roli umění v dnešní České republice hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. listopadu 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Podzim národů, aneb Velký skok vzad

23. 11. 2016 / Karel Dolejší


Máte rádi filmy promítané odzadu? Ve kterých se rozbité vejce zázračně zcelí a rybí polévka promění v životem kypící akvárium? Ten, který sledujete v denních zprávách, nabízejí dokonce s bonusem: Země bývalého východního bloku jedna po druhé pomalu padají nazpět do srdečného objetí medvěda; navíc ale dojde i k transformaci mnoha západoevropských zemí mnohem blíže "univerzálnímu" nacionalistickému modelu, který chtěli prosadit neúspěšní revolucionáři z roku 1848. Příští rok ve stejný čas to bude z hlavních evropských států patrně již jen Německo, kdo se celkem přesvědčivě udrží na nezávislé liberálně demokratické trajektorii. Ostatní v podmínkách mocenského vakua stále více propadají vlivu dominantní vojenské mocnosti kontinentu - a také národně konzervativní ideologii, kterou šíří.

Proč by bylo lepší, kdyby byl Sobotka zemanisty poražen

23. 11. 2016 / Boris Cvek

Tak jsem si právě přečetl, že předseda ČSSD vyzval své zemanistické odpůrce, Tejce a Zimolu, aby se s ním na jarním sjezdu strany utkali přímo o předsednický post. Pokud prohrají, nechce je ve vedení vůbec. To je logické. Jaký smysl by mělo, aby Tejc či Zimola byli prvními místopředsedy se Sobotkou jako předsedou? Od začátku šlo z jejich strany o útok na předsedu.

Trump: Nemusím dodržovat žádné zákony proti konfliktu zájmů

23. 11. 2016

Donald Trump se v úterý v poledne přece jen v redakci deníku New York Times setkal s jeho pracovníky. Schůzku původně Trump odvolal, protože chtěl, aby byla důvěrná, což novináři z New York Times odmítli. Zde je výběr zpráv zveřejněných na Twitteru, které během jednání posílali přítomní novináři:

(NYT mezitím zveřejnil i kompletní transkript rozhovoru s Donaldem Trumpem, v angličtině ZDE)

NYT: Základním rysem Donalda Trumpa je touha po obdivu davů

23. 11. 2016

Při včerejším více než hodinovém rozhovoru Donalda Trumpa s redaktory deníku New York Times strávil Donald Trump prvních osm minut, kdy, začátkem debaty, si mohl sám určit téma hovoru, řečmi o tom, jak neuvěřitelné bylo jeho volební vítězství, píše komentátor Frank Bruni.

Pro Trumpa je vytahování se jako dýchání: neustále, spontánní. Nechce nic jiného víc, než aby ho jeho posluchači obdivovali.

Britská debata o brexitu: Chceme anglikánského faráře na všech návsích...

23. 11. 2016

Toto je diskuse, která shrnuje hlavní postoje zastánců brexitu a jejich odpůrců v nekonečné britské debatě. Objevila se na fóru deníku Financial Times a byla během krátké doby přeposlána na Twitteru více než 4000 krát:

Odpůrci brexitu (s nemluvnětem brexitu v náručí, poté co pro brexit hlasovali zastánci odchodu Británie z EU) "Do prdele, co teď?"

Stoupenci brexitu: Hlasovali jsme pro brexit, a vy, odpůrci brexitu, to teď musíte realizovat.

Odpůrci brexitu: A co jako máme dělat?

Rusko "podporuje oddělení Kalifornie od USA"

23. 11. 2016


Luis Martinelli, který žil a pracoval v Rusku více jak dvanáct let a často je ruskými médii označován za "hlavního separatistu celé Ameriky" tvrdí, že úzce spolupracuje s ruským antiglobalistickým hnutím, aby propagoval odtržení Kalifornie od Spojených států.

Jan Sechter: Prostřednictvím "likeů" sleduji stránky významných rakouských politiků

23. 11. 2016

Prohlášení

21. listopadu 2016 zveřejnily Britské listy článek, v němž se tvrdí, že jsem podpořil rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera. Později byl nadpis článku změněn na verzi, že jsem mu "zaklikl like". K tomu uvádím: Prostřednictvím "like" sleduji na Facebooku celou řadu rakouských politiků, nejen Norberta Hofera, ale i jeho protikandidáta Van der Bellena, a to od začátku jejich volební kampaně. Sleduji profil kancléře Christiana Kerna, ministra zahraničí Sebastiana Kurze, hornorakouského hejtmana Josefa Pühringera a mnoha dalších politiků a považuji to za důležitou součást mé práce. Označovat "like" za politickou podporu, jak to učinily Britské listy, je podle mého názoru neseriózní a nepravdivé a dosud jsem se jako diplomat s takovou interpretací práce se sociálními sítěmi nikdy nesetkal.

Jan Sechter, velvyslanec ČR v Rakousku

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Ruská blokáda služby LinkedIn pro nevyhovění zákonům o ukládání dat indikuje velké operační riziko pro IT sektor

23. 11. 2016


17. listopadu ruský telekomunikační a internetový regulátor Roskomnadzor nařídil poskytovatelům internetových služeb, aby na ruském území zablokovali síť LinkendIn, profesionální sociální síť.

Tento krok následoval po rozsudku moskevského soudu z 10. listopadu, který podpořil nález ze srpna 2016 o zablokování služby v Rusku kvůli nesplnění ruských požadavků na ukládání osobních dat. Podle zákona z roku 2014, který platí od září 2015, všechna osobní data ruských občanů zpracovaná internetem musejí být fyzicky uložena v Rusku. Podle jiného rozsudku z 21. listopadu Roskomnadzor požádal norskou firmu Opera vyvíjející stejnojmenný prohlížeč, aby bránila ruským uživatelům v přístupu na zakázané stránky zablokováním režimů VPN a Turbo, které jinak umožňují obcházet blokaci uvalenou na webové stránky.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Diskuse v CNN: Jsou židi lidé?

22. 11. 2016

Ve vysílání televize CNN citoval Jim Sciutto výrok Richarda Spencera, autora termínu "alt-right" (alternativní, tedy extremní pravice): "Člověk uvažuje nad tím, zda jsou tito lidé vůbec lidmi, anebo jen jakýsi bezduchý golem."

Přestože je Spencer antisemita, tento výrok nebyl konkrétně o židech. Spencer se jím ptal, zda novináři, kteří odsuzují Trumpa, jsou lidmi, anebo jen bezduchými golemy, které stvořili židi. Debata pokračovala několik minut, a CNN celou situaci ještě zhoršila titulkem "Zakladatel hnutí alt-right zpochybnil, zda jsou židé lidmi". CNN sice rasismus těchto výroků a neochotu Donalda Trumpa je odsoudit, kritizovala, nicméně pozorovatelé poukazují na to, že se vůbec taková diskuse do mainstreamové televize dostane, je neuvěřitelné.

Máme se v nadcházejících čtyřech letech na co těšit, poznamenává americký časopis Esquire.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Na konferenci, která se konala 19. listopadu nedaleko památníku holocaustu ve Washingtonu, hovořil Richard Spencer několikrát o židech a často citoval nacismus. Německy citoval nacistickou propagandu, argumentoval, že americká média hájí zájmy židů a řekl: "Člověk pochybuje, zda tito lidé jsou vůbec lidmi." Zdůraznil, že Amerika patří bělochům a běloši stojí před rozhodnutím "buď ostatní podmaníme, nebo zemřeme." Je to názor, který je totožný s názorem Adolfa Hitlera, že historie je rasovým bojem o přežití. ZDE

"Heil Trump! Heil naši lidi! Heil vítězství!"

22. 11. 2016

Američtí ultrapravicoví extremisté hajlují vztyčenou pravicí na počest nově zvoleného prezidenta Trumpa. Záběry jsou z dokumentárního filmu časopisu The Atlantic, který záměrně zamlžil obličeje ultrapravičáků. V jejich čele stojí Richard Spencer. Je to předseda Institutu pro národní politickou strategii (NPI) a hlavní mluvčí takzvané "alternativní pravice". Hnutí silně podporuje Donalda Trumpa, i když Trumpův tým se od této akce distancoval.

Richard Spencer: "Navzdory těmto údajně rovnostářským hodnotám Amerika byla, až do této generace, bělošskou zemí. Vytvořenou pro nás a pro naše potomky. Vytvořili jsme ji my. Je to naše dědictví. Patří nám."

Hnutí americké alternativní tradice bylo posíleno Trumpovým vítězstvím.

Trump: "Všichni v CNN jsou lháři"

22. 11. 2016

Donald Trump si v pondělí pozval šéfy médií na kobereček a ostře jim vynadal

"Bylo to jako zatracená popravčí četa," charakterizoval jeden účastník setkání s médii.

"Trump začal s šéfem CNN Jeffem Zuckerem a řekl, 'Nenávidím vaši televizi, všichni v CNN jsou lháři a měli byste se stydět. Schůzka byla naprostou katastrofou. Televizní ředitelé a moderátoři si mysleli, že budou s Trumpem jednat o mediálním přístupu k Trumpově vládě, namísto toho jim Trump trumpovsky vynadal," uvedl zdroj.

Druhý zdroj informaci potvrdil.

"Setkání se konalo ve velké zasedačce a bylo tam asi 30 - 40 lidí, včetně moderátorů velkých televizních zpravodajských pořadů ze všech televizí," uvedl druhý zdroj.

"Trump pořád opakoval: Jsme v místnosti plné lhářů, podvodných nečestných médií, která o všem informovala špatně. Oslovil všechny lidi v místnosti a nadával médiím, že jsou to nepočestní lháři. Obrátil se na Jeffa Zuckera jménem a řekl, že všichni v CNN jsou lháři a CNN je televize lhářů."

Ohromení reportéři se snažili ho přerušit dotazy o tom, jaký budou mít přístup k Trumpově vládě.

Trumpova mluvčí Kellyanne Conway pak řekla reportérům, že se schůzka vydařila.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Budou francouzské prezidentské volby soutěží mezi proputinovskou extremistkou a proputinovským thatcherovcem?

22. 11. 2016

Pokud bude Fillon zvolen prezidentem, bude to mít zásadní dopad na francouzskou zahraniční politiku (i když neočekávejte, že při jednání o brexitu bude vstřícný). Fillon je otevřeně proputinovský a blahopřál Rusku za to, že podporuje Asadův režim v Sýrii. Fillon je Putinovým osobním přítelem a byl pozván na Putinovu soukromou daču. Když Fillonovi zemřela matka, Putin mu nabídl lahev vína z roku jejího narození. Takže jak Le Penová, tak Fillon budou prosazovat proruskou politiku.

Respektu po letech došlo, co destabilizuje českou společnost

21. 11. 2016 / Jan Čulík

Pravicový týdeník Respekt se konečně začal zabývat tím, co tvrdě destabilizuje českou společnost - chudobou. Zjistil, že nejméně milion lidí v České republice má problém vyjít s penězi. Na Facebooku k tomu napsal Erik Tabery: " Je naprosto pozoruhodné, skoro až unikátní, že v Česku není jedna jediná relevantní strana, která by měla zájem lidem na hranici existenčních potíží pomoci".

Respekt píše (placený přístup): "Roste počet rodin, které mají problém zaplatit sobě a dětem základní potřeby, jako jsou pravidelné jídlo a potřebné oblečení. iDNES.cz si objednal průzkum agentury Median, podle něhož víc než milion lidí v Česku nemá na zaplacení základních potřeb. Pro lepší představu jde o ty z nás, kteří disponují coby jednotlivci menší částkou než 10 220 korun měsíčně, dva dospělí 15 330 korun a rodiče s dvěma dětmi 21 461 korun měsíčně. V Česku přibývá lidí, kteří si nedokážou pronajmout byt (kvůli dluhům za předchozí nájemné nebo energie, exekuci, nedostatku peněz na kauci, rasové diskriminaci či špatné orientaci na trhu s bydlením). Končí v lepším případě na ubytovnách."

Roman Kanda k tomu na Facebooku sarkasticky poznamenal: "Erik Tabery konečně vytáhl paty z redakce Respektu a zjistil, že existuje cosi jako svět."

Avšak pokud i Respekt si nyní začíná všímat toho, co destabilizuje českou společnost - je v tom snad určitá naděje - že pražská kavárna nebude pouze demonstrovat proti Zemanovi, ale třeba se i pokusí něco udělat s kořeny jeho popularity.

P.S. Erik Tabery k této poznámce na Facebooku napsal, že se Respekt zastává zájmů chudých lidí už léta.

Trump dál útočí na deník New York Times

22. 11. 2016

Zdá se, že svoboda projevu v USA může být skutečně ohrožena. Zatím se nikdy nedělo, aby prezident systematicky a otevřeně útočil na sdělovací prostředky, protože se mu nelíbí, že nešíří jeho propagandu.

Dnešní tweety Donalda Trumpa:

Krachující New York Times právě oznámily, že stížnosti na ně dosáhly nejvyššího počtu za posledních 15 let. Tomu plně rozumím. Proč to oznamovat?

Zrušil jsem dnešní setkání s krachujícím deníkem New York Times, když byly podmínky schůzky na poslední chvíli změněny. To není hezké. Možná dojednáme s New York Times nové setkání. Mezitím o mně dál píší nepřesně a se zlovolným tónem!

Donald Trump lobbuje za Farage, zatímco tvrdí, že zakáže lobbování

22. 11. 2016

Ve svém pondělním prohlášení uvedl Donald Trump, že okamžitě po nástupu do funkce zakáže americkým politikům lobbování. Přitom jedním dechem, na Twitter prosazuje ultrapravičáka Nigela Farage do funkce britského velvyslance v USA:

Farage okamžitě napsal na ultrapravicovém serveru Breitbart News, že "tím není příliš překvapen. Trump je velmi loajální muž a podporuje ty, kdo podporují jeho". Farage naznačil, že by britská premiérka Mayová měla rezignovat, protože před britským referendem o brexitu stála v táboře setrvání Británie v EU. "Nejhorší je, že ti, kdo Trumpovi otevřeně nadávali, nyní předstírají, že jsou jeho přáteli. To je kariérní politika v tom nejhorším smyslu slova a nyní ohrožuje britský národní zájem. Svět se změnil a je načase, aby se změnila i Downing Street. "

Deník Guardian poznamenává, že je bezprecedentní, aby nově zvolený americký prezident prosazoval jako velvyslance šéfa opoziční strany v nějaké zemi. Role britského velvyslance v USA patří k nejprestižnějším v britské diplomacii. V současnosti ji zastává Sir Kim Darroch, bývalý poradce britské vlády pro národní bezpečnost a trvalý zástupce Británie v EU. Farge se už dříve vyjádřil, že Darroch je představitelem "starého režimu" a musí rezignovat.

Sir Christopher Meyer, bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu, uvedl, že je Trumpovým výrokem na Twitteru ohledně Farage zmaten. "Britský velvyslanec ve Washingtonu je od toho, aby hájil britské zájmy v USA, ne americké zájmy v Británii," napsal na Twitteru. "Není možné, aby zahraniční prezidenti rozhodovali, kdo bude naším velvyslancem."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Amnesty International varuje, že se v USA chystají přímé útoky na lidská práva

22. 11. 2016

Uchazeči o funkce v Trumpově vládě nejsou příliš chytří. Kansaský státní tajemník Kris Kobach v neděli za Trumpem přišel s papíry svých tajných drastických návrhů v ruce, reportéři je vyfotografovali. Kobach chce znovu zavést vyšetřovací a monitorovací systém pro cizince, jaký fungoval v USA po útocích z 11. září v letech 2002-2005. Chce sledovat "všechny cizince z vysoce rizikových oblastí". Zamýšlí zrušit příjem jakýchkoliv uprchlíků ze Sýrie. Chce obnovit za Obamy zastavené deportace 193 000 cizinců, kteří spáchali přestupek nebo trestný čin. V dokumentu se také hovoří o stavbě zdi na hranici s Mexikem.

Trumpův rodící se tým je darem z nebes pro globální džihád

22. 11. 2016 / Daniel Veselý

Tým budoucího nájemníka Bílého domu sice není prozatím kompletní, nicméně obsazeno již bylo několik vysokých postů v Trumpově administrativě. Nové posily kabinetu 45. amerického prezidenta jsou téměř stoprocentní zárukou, že magnátova teze o neslučitelnosti západní civilizace s civilizací islámskou bude realizována. Blízký východ, který americké tažení proti terorismu, zahájené před 15 lety, proměnilo na mnoha místech v sutiny, zůstane nadále v zorném poli globálního hegemona, což povede k prohlubující se radikalizaci početného segmentu tamní populace.

"Je to, jako když někoho držíte, a on padá z útesu"

22. 11. 2016

"Je to, jako když někoho držíte, a on padá z útesu. Víte, že ho chcete držet vší silou, ale že ho neudržíte a musíte ho pustit. Tak to bylo při tom posledním telefonátu."

Devatenáctiletý syn Rasheed Nicoly Benyahiové odešel v květnu 2015 bojovat k Islámskému státu. Z Británie zmizel bez varování. Jeho matka Nicola s ním pak byla dlouhé měsíce telefonicky v kontaktu. Doufala, že se probere a vrátí domů.

"Jednoho dne stejně umřu. Jak říkají, tento život je sladká lež a smrt je trpká pravda," napsal jí v esemesce. Byl loni usmrcen západními leteckými údery při bojích na irácko-syrské hranici.

Jeho rodina chce, aby si lidé uvědomili, co jsou varující znaky radikalizace.

Matka: "Oni zmanipulovali to, že to byl jemný chlapec. Zneužili jeho zranitelnosti. Říkali mu: 'Tohle je chalífát. Musíš dělat tohle. Pokud se nevydáš na cestu, nejsi správný věřící. Nejsi muslim, nejsi dobrý muslim.'"

Nicola apeluje na další truchlící rodiny, aby se k ní připojili v nově budované síti, která by vystupovala proti extremismu.

Matka: "Můj syn, myslím si, byl obětí. Já taky budu obětí. A já odmítám být obětí Islámského státu."

BBC: Islámský stát používá zbraně "z východní Evropy"

22. 11. 2016

Organizace Conflict Armament Research (Výzkum původu zbraní v konfliktech) zkoumá skladiště zbraní Islámského státu v osvobozených oblastech kolem Mosulu. Podle BBC zjistila, že zbraně pocházejí ze středovýchodní Evropy (ve vysílání televize ukázala mapu Polska a České republiky). Byly odtamtud zakoupeny vládami Spojených států a Saúdské Arábie. Odtud byly zásilky zbraní posílány přes Turecko údajně vzbouřeneckým skupinám v Sýrii, získal je však Islámský stát.

Na střeše je Händel…

22. 11. 2016


XIX. seminář České Händelovy společnosti
Středa 23. listopadu 2016 od 18.00 hodin.

Přednášet bude Pavel Polka, předseda České Händelovy společnosti, z.s.

Učebna č. 19 Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní, Jablonského 3/333, Praha 7 – Holešovice, v sousedství stanice metra “Nádraží Holešovice” (trasa “C”).

Vstup pro všechny zájemce zdarma.

Další podrobnosti ZDE

Zvolený název semináře je prostou parafrází názvu známého románu Jiřího Weila (1900–1959) “Na střeše je Mendelssohn”, prvně vydaného nakladatelstvím Československý spisovatel v Praze roku 1960. V románu se “střechou” rozumí střecha pražského Rudolfina, “Mendelssohnem” pak tamtéž stojící socha romantického hudebního skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (1809–1847). Obdobně je tomu i u názvu semináře: jedná se o střechu stejné budovy, pod jménem “Händel” se skrývá socha Georga Friedricha Händela. V obou případech to odpovídá skutečnosti, neboť “střechu” Rudolfina zdobí pískovcové postavy jak Mendelssohna, tak Händela, a navíc ještě ve společnosti dalších čtrnácti skladatelů a šestnácti výtvarných umělců; celá tato vybraná kamenná “sešlost” je promyšleně rozmístěna na balustrádě hlavní římsy obíhající všechny čtyři strany budovy.

Analýza: Islám není nejdůležitějším faktorem, proč se zahraniční bojovníci přidávají k "Islámskému státu"

21. 11. 2016

Vojenští analytikové poukazují na to, že extremistické organizace dávají přednost rekrutům, kteří nejsou schopni zpochybnit jejich ideologii.

Náboženství není nejdůležitější motivací, proč se tisíce zahraničních bojovníků přidává k Islámského státu a dalším teroristickým skupinám bojujícím v Iráku a v Sýrii, zjistili američtí vojenští analytikové.

Nová studie amerického střediska pro boj proti terorismu ve West Pointu a zkoumání zázemí téměř 1200 extremistů ukázaly, že většina z nich nemá systematické náboženské vzdělání a nebyla po celou dobu svého života stoupencem islámu.

Trump zruší dohodu TPP - americký obchodní vliv v Tichomoří převezme Čína...

22. 11. 2016

Trump zruší v první den v úřadě exekutivním příkazem účasti USA na obchodní dohodě zvané Transpacifické partnerství. V energetice zruší veškerá ekologická omezení na výrobu energie. Při zavedení každého nového předpisu budou muset být zrušeny dva existující předpisy. Posílí obranu americké infrastruktury před internetovými útoky. Bude vyšetřovat "zneužívání vízového programu v neprospěch amerických zaměstnanců". Zakáže politikům po dobu pěti let po odchodu z funkce lobbovat u vlády a zavede doživotní zákaz lobbování ve prospěch zahraničních vlád.

Jak bojovat proti velkohubé politice autoritářského populismu?

22. 11. 2016


Stavějí se cynicky vůči lidským právům. Nemají rádi imigranty ani Evropskou unii. Chtějí, aby stát byl silný a "obranou" míní většinou útok. Jsou to většinou rasističtí penzisti, píše o Británii Paul Mason. Jako by psal o České republice. Rozdíl mezi vzdělanci žijícími v jednotlivých zemích Evropy a Ameriky je daleko menší než rozdíl mezi vzdělanci a frustrovanými "prostými" lidmi v každé jednotlivé zemi. I ti frustrovaní "prostí" lidé mají k sobě po světě svými názory daleko blíže než vůči "úspěšným" a vzdělaným lidem ve své vlastní zemi.

Analytik pokračuje: Ti frustrovaní "prostí lidé" jsou občané, jež označují průzkumníci termínem "autoritářští populisté".

Jako vysvětlující rámec toho, co se děje - s Trumpem, s brexitem, s Le Penovou ve Francii (a s dalšími autoritářskými populisty, jako je například v ČR Miloš Zeman) - je to svůdné. Když se dostali k moci Reagan a Thatcherová, akademici používali výrazu "autoritářský populismus" k charakteristice jejich politické strategie. Nyní je to jev, který rychle roste a likviduje staré rozdíly mezi levicí a pravicí.

John McCain: My v USA mučení provádět nebudeme

21. 11. 2016

Republikán John McCain: Je mi naprosto jedno, co chce dělat prezident Spojených států, nebo kdokoliv jiný. My používat waterboarding, mučení vodou, ani jiné mučení, nebudeme. Lidi mučit nebudeme a doufám, že se nám někdy podaří přesvědčit Davida Petraeuse, aby přišel na toto fórum. Je jedním z velkých vojenských velitelů. Řekne vám, že to nefunguje. Přátelé, to nefunguje. Jestliže někomu působíte bolest dost dlouho, řeknou vám cokoliv, co si myslí, že chcete slyšet, abyste přestali. Existuje konkrétní případ, Chalíd Šejch Mohammed, který během mučení vodou dodal falešné informace těm, kdo ho vyslýchali, a poslal je honit neexistující viníky. Naproti tomu existují zkušení vyšetřovatelé, kteří dokáží získat důvěru podezřelé osoby a získají od ní veškeré potřebné informace.

Ale panebože, co to vypovídá o Americe, jestliže hlásáme, že budeme lidi mučit. Je pak pro nás obtížné argumentovat morální nadřazeností našeho způsobu vlády a našeho života.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Merkelová se rozhodla znovu kandidovat, aneb Proč se tomu někteří lidé diví?

21. 11. 2016 / Uwe Ladwig

Kancléřka Angela Merkelová se oficiálně rozhodla kandidovat v příštím roce jako kandidátka pro německé kancléřství. Některé lidi ale toto její rozhodnutí překvapilo. Tomu se divám, protože jak to, že si nevšimli, že ani CDU ani němeecké voliče Merkelová nepřipravila na jinou kandidátku či kandidáta z CDU? A kdo jiný než bavorský ministerský předseda a otevřený soupeř Merkelové v uprchlické otázce Seehofer by se mohl stát kandidátem koalice CDU a CSU, kdyby Merkelová nekandidovala?

Samozřejmě, že by Merkelová nemusla znovu kandidovat na kancléřský úřad, samozřejmě by tím mohla poškodit svou stranu CDU a křesťanskou unii s CSU a samozřejmě, že by tím mohla umožnit soupeřům z AfD lepší volební výsledek, ale do historie by se tak zapsala jako prohrávající, jako kancléřka, která oslabila Evropskou unii nejen skutečně chybnou realizací své humánní utečenecké politiky, ale také tím, že nepřipravila žádného kandidáta, který by ji nahradil.

Upřímně řečeno, vy byste si mysleli, že v této situaci Merkelová nebude znovu kandidovat? Jinou otázkou zůstává, jestli se poučila a jestli po dvou letech ve funkci umožní nějaké jiné osobě, aby se začala připravovat na kandidaturu do kancléřského úřadu pro rok 2019.

Putin bude od Trumpa požadovat uznání, že střední Evropa je součástí ruské sféry vlivu

20. 11. 2016

Kreml požaduje, aby Spojené státy zrušily sankce, uvalené na Rusko po anexi Krymu v roce 2014, kdy se tohoto poloostrova zmocnily ruské speciální jednotky. Zadruhé, Putin bude od Trumpa chtít, aby uznal, že Krym nyní patří Rusku, což zatím žádný stát neudělal.

Co se týče Sýrie, Putin bude požadovat, aby Spojené státy přestaly usilovat o odchod prezidenta Asada. Namísto toho bude chtít, aby s ním Trump spolupracoval na mezinárodní válce proti "teroristům" - což je podle Putina kdokoliv, kdo se staví proti Asadovu režimu, píše v deníku Guardian jeho bývalý moskevský reportér Luke Harding.

Pak jde o to, jak má být svět rozdělen v nové postliberální éře. Kreml prosazuje, že má právo na svou sféru vlivu. Její součástí jsou bývalé sovětské republiky a středovýchodní Evropa. Moskevští ideologové hovoří o "civilizačních sférách" a o "pluricentrismu" - což jsou eufemismy, znamenající, že Rusko chce být dominující světovou velmocí na stejné úrovni jako USA.

Ideálně by Putin chtěl novou verzi dohody z Jalty v roce 1945, v níž si Spojené státy, Sovětský svaz a Británie rozdělily poválečnou Evropu. Zřejmě mu ale bude stačit, pokud Trump uzná, že Rusko má ve střední Evropě své "legitimní zájmy". Trump už zpochybnil roli NATO a uvedl, že Spojené státy nebudou vojensky bránit země, které nepřispívají do rozpočtu NATO.

Válečný zločin: Tato dětská nemocnice ve východním Aleppu bude právě vybombardována

20. 11. 2016

Tyto záběry zaznamenaly letecký úder a jeho dopad.

"Jsou všichni v pořádku?"

"Ano, je v pořádku."

Reportér: "Tato nemluvňata jsme přenesli sem dolů. Lékaři a zdravotní sestry se jim co nejdříve budou věnovat, aby je po vybombardování nemocnice udrželi naživu. Vracíme se k tomu, co jsme natáčeli před bombardováním: připady lidí, kteří se dusili po útoku chlórem. Těžké bombardování se tady v Aleppu zaměřuje na nemocnice. Nejen na tuto, ale na nemocnice v mnoha jiných čtvrtích. Neuvádíme jména nemocnic, aby se nestaly znovu terčem bombardování."

Zatímco se svět soustřeďuje na Trumpa, toto je kolektivní hanba naší generace. Budou tyto válečné zločiny stíhány?

Guardian: V nemocnicích v Aleppu leží živí mezi mrtvými

Aleppo: Bombardovány jsou nemocnice a školy

20. 11. 2016

Toto je chvíle, kdy byla ve východním Aleppu vybombardována nemocnice. Bombardovány jsou nemocnice a školy. Zatím není znám počet obětí. Tisková kancelář Reuters uvádí, že za posledních pět dní byly bombardováním usmrceny stovky lidí. Zde jsou přesunována předčasně narozená nemluvňata z inkubátorů po leteckém úderu. Zdravotní sestry se navzájem objímají a pláčí, než nemluvňata přesunou. Mnoho lidí se bojí jít do nemocnice, protože by tam mohli být zasaženi.

Tato škola byla zasažena ve vládou ovládané západní části Aleppa. Syrská observatoř pro lidská práva uvádí, že bylo usmrceno nejméně osm dětí.

Trump zaútočil na sobotní satirický pořad televize MSNBC

20. 11. 2016

CBS: Trump dál útočí na herce:

Donald Trump: "Díval jsem se včera večer částečně na pořad Saturday Night Live. Je to naprosto jednostranný, zaujatý pořad - vůbec to není zábavné. Dostaneme i my stejný čas?" Zde je ukázka:

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák