Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Inzerujte v Britských listech!
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Adresa Britských listů je zde. Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Změna adresy Britských listů
Prosím, používejte jako primární adresu Britských listů tuto adresu: jan.culik@telinco.com a pouze jako sekundární, v případě, že by první nefungovala, dosavadní adresu jcu2@cableol.co.uk (která je dnes nepřístupná). Děkuji.
Co je nového v České republice
72 procent obyvatel České republiky se otevřeně přiznává k "netoleranci vůči Romům" Jen 50 procent Čechů toleruje lidi s jinou barvou pleti. s (Jak je to s postojem vůči homosexuálům a homosexuálnímu partnerství, případně k právu homosexuálních dvojic vychovávat děti - na to se průzkum kupodivu neptal.) - Tři čtvrtiny lidí jsou tolerantní k invalidům, mládeži a lidem jiného
náboženského přesvědčení. Více než 70 procent Čechů pociťuje nesnášenlivost vůči Romům, zjistil IVVM. Politiky nyní snáší jen padesát procent Čechů. Ke starým lidem, cizincům žijícím v ČR a k chudým
projevuje snášenlivost podle dotázaných přibližně 60 procent dotázaných. Občanské sdružení Vlastenecká fronta zmírnilo či zcela
vypustilo některé pasáže svého akčního programu, které byly podle ministerstva vnitra v
rozporu s Listinou základních práv a svobod, aby nebyla úředně zakázána. Program Vlastenecké fronty nyní už neobsahuje bod, podle něhož jsou manželství s
neevropskými přistěhovalci či rasově smíšená manželství degradací tohoto svazku.
Ministerští úředníci označili tuto pasáž za projev rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti.
Vlastenecká fronta ale i nadále uzavírání takových manželství nepodporuje. - Jsou to odporné názory, ale v demokracii musí být místo i pro ně. Ministerstvo by nemělo organizaci zakazovat, mělo by nechat soudně trestat ty její jednotlivé členy, kteří porušují zákon.
Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David tvrdí, že měl
před svým odchodem z vládní funkce v ministerské pracovně odposlouchávací zařízení. Uvedl to včera v rádiu Frekvence 1.
Romské křesťanské sdružení dluží ústeckému
okresnímu výboru KSČM za pronájem kanceláře s telefonem zhruba 30 000 korun. Předseda sdružení Petr Jano řekl, že sdružení nezaplatilo, protože nemá peníze, a také proto, že dosud nedostalo přesný výměr za nájem a přesný výčet
telefonních hovorů. Počátkem roku má podle Jana jeho sdružení šanci určité finanční
prostředky získat a potom je ochotno své dluhy uhradit.
Romské křesťanské sdružení, které Jano založil počátkem roku 1998 v Děčíně, má za cíl hlásat slovo Boží a pomáhat chudým lidem.
Vichřice v ČR i ve Francii - nestačí o tom jen pasivně informovat - je potřeba to dát do kontextu - a začít v té věci něco dělat. Nemohla by se třeba ČR stát mezinárodně prosazovatelem iniciativy na záchranu normálního počasí a podnebí? Cituji v té souvislosti z analýzy Andrewa Marra o problémech minulého roku, zveřejněné ve včerejších BL:
Vztah mezi politikou a vědou zůstává jedním z nejzávažnějších nových problémů a velmi málo se o něm hovoří. Jednou z nejpohnutějších obrazů roku 1999 byla mapa Británie, jak bude vypadat za 200 let, až se rozpustí led na severním i jižním pólu a stoupnou hladiny světových moří. Nebude existovat východní Anglie, nebude existovat Londýn, nebude existovat centrální Skotsko, města jako Edinburgh a Glasgow.
Avšak Británie, stejně jako většina světa, reagovala na tuto hrozbu nezájmem a mlčením. Nenormální počasí, stoupající teplota, povodně, sucha a horší katastrofy v zahraničí - lidi si na to rychle zvykli. Koncem roku přišla zpráva, že v mořských vodách kolem Británie dramaticky pokleslo množství ryb, protože za posledních šest let stoupla teplota Severního moře v zimě o celé čtyři stupně.
Miliontý přístup na Britské listy zachytil Josef Roub z Mělníka. Obdrží knihu o britských letadlech z druhé světové války.
V anglosaských zemích dál pokračují Vánoce. Vzhledem k tomu, že letos spadají oba vánoční i novoroční svátky na víkend, v Británii jsou svátky výjimečně dlouhé. Panuje tam totiž bohulibý zvyk, vlastně velmi logické ustanovení - které by mohla snad zavést i česká vláda (jaký mělo smysl dnes honit lidi v ČR do práce? Kolik se toho mezi Vánocemi a Novým rokem napracuje?) - že pokud připadne svátek na sobotu či na neděli, tedy na volný den, vybírá se za to náhrada a občané mají další volný den v pondělí, letos i v úterý, a to tento i příští týden.
Analýza kriminality v oblasti informačních technologií. Píše Václav Hník:
Dobry den,
prosim, abyste ve vasem casopise zverejnili informaci, ze na strance Ministerstva vnitra CR http://www.mvcr.cz/casopisy/studie/diskuse/index.html
je umistena k diskusi analyza kriminality v oblasti informacnich technologii a Internetu. Dekuji.
Dr. Vaclav Hnik,
Odbor rizeni a organizace MV CR
Konkurs pro lektora češiny na Glasgow University. Katedra slavistiky Glasgow University hledá pro školní rok 2000-2001 lektora češtiny. Podrobnosti konkursu jsou zde.
Kurs "Veřejné mínění, sdělovací prostředky a politika" povedou v angličtině na pražské Anglo-American College v lednu 2000 Greg Wolk a Andrew Stroehlein. Bližší informace jsou zde.
O tom, co se dělo v České republice za minulý rok a jak na to reagovaly sdělovací prostředky, píše v aktuálním, posledním letošním čísle časopisu Central Europe Review Jan Čulík na tomto místě.
Jak Češi myslí: Výbor z Britských listů.
K desátému výročí pádu komunismu vyšel pětisetstránkový výbor z Britských listů pod názvem Jak Češi myslí. Zahrnuje patnáct tematických oddílů, zabývajících se aktuálními problémy v České republice. Bližší informace vyšly v BL na tomto místě.
Knihu lze objednat e-mailem odkudkoliv na světě prostřednictvím úvěrové karty na adrese nakladatelství Milenium avc@unl.pvtnet.cz. Kniha má 480 stran a stojí 290 Kč.
Kniha Jak Češi myslí nejprodávanějším titulem internetového knihkupectví Kosmas. Ve čtvrtek 2. 12. napsal Josef Žák z knihkupectví Kosmas:
Hezky den pane Culiku,
dnes se Vase kniha "... jak Cesi mysli" dostala na prvni misto TOP TENu nejprodavanejsich titulu za uplynulych 14 dni v knihkupectvi Kosmas.cz.
Jak uvedla Mladá fronta Dnes, kniha Jak Češi myslí byla v týdnu do 25. 11. nejprodávanějším titulem také v ostravském knihkupectví Artfórum.
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|