Josef Chuchma o situaci v České televizi. Dobrý komentář k tristní situaci kolem České televize otiskl v dnešní MFD Josef Chuchma: shrnuje tam všechno, o čem píší Britské listy už dlouho. Jen jedna nepřesnost: Rada ČT, když se nedávno z neznámých důvodů najednou postavila proti Puchalskému, jeho projekt v listopadu zveřejnila. (Zejména v oblasti zpravodajství je z projektu zjevné, že byl opuštěn, lze to dokázat téměř větu po větě. Ještě se k textu projektu Jakuba Puchalského vrátíme. Obávám se však, že jeho náhlé zveřejnění až nyní budí trochu podezření, že Rada projekt zveřejnila - jak dlouho jsme na to naléhali od léta roku 1998! - reakcí bylo tehdy mlčení - aby Puchalskému za nesplněnou práci mohli teď lidi nadávat a aby byl tím rychleji odvolán. Žádné argumenty o tom, že projekt obsahoval návrhy důvěrných personálních změn, a proto nemohl být zveřejněn (tak Rada ČT zdůvodňuje utajování projektu do nynějška) jsme v létě 1998 od Rady ČT nedostali. Vysvětlením od Rady ČT tehdy bylo, že Puchalského projekt je jeho soukromým majetkem a Puchalský má na něj copyright, že se občané nemusejí starat, neboť jak si Puchalský počíná, to nejlépe za ně posoudí Rada sama. Viz tento rozhovor s jedním členem Rady ČT. - I tak, argumentace, že Puchalského projekt musel být utajován, protože kdyby byl zveřejněn, lidi v televizi by se proti němu postavili, takže bylo z pragmatických důvodů třeba tajit, co nové vedení zamýšlí, je naprosto hnusný. Oceňuji v tom případě Ivana Kytku, který před nástupem do ČT od 1. dubna 1998 svůj projekt reformy zpravodajství otevřeně a čestně zveřejnil. Podle některých pražských pozorovatelů to prý neměl dělat (!) protože když vybalil karty a řekl, že chce od zpravodajství pořádnou, profesionální práci, automaticky si tím proti sobě vytvořil opozici, která se rozhodla jeho reformy sabotovat. Takže raději utajovat, co na lidi chystáme?? To je přece sprostota.) - Josef Chuchma v dnešní MFD píše toto:
Hra, v niz nemuze byt viteze
Jakub Puchalsky o jeden hlas prezil hlasovani Rady Ceske televize a zustava ustrednim reditelem verejnopravni televize. To je spatna zprava. Neznamena to vsak, ze by dobrou zpravou byvalo bylo, kdyby jeste jeden clen rady zvedl ruku proti Puchalskemu, a ten byl z postu odvolan. Vsechny zucastnene figury se totiz ocitly v situaci, kdy svymi necitelnymi ci sobeckymi kroky ztratily na duveryhodnosti a moralne jiz utratily sve mandaty, pricemz politicke a odborne okoli, ktere do sporu mluvi, na tom neni po teto strance lepe.
Puchalsky se vloni stal hlavou instituce, ktere majitel televizniho prijimace musi ze zakona odvadet mesicni pausal. Radovy platce se ovsem dosud nedozvedel, cim si Puchalsky radu pri konkursu tak ziskal. Jeho projekt nebyl v uplnosti zpristupnen s argumentem, ze by tim mohly byt vyzrazeny strategicke informace a vize CT. Ale napln obou kanalu ani dnes divakovi nedovoluje prehledne pochopit programovou strategii CT. Citelne a prubezne informace o hospodareni verejnost nedostava; staci otevrit zoufale povsechnou slozku Ekonomika na internetovych strankach CT. Rada v cele s Janem Jirakem Puchalskeho dlouho zastitovala. Pred par tydny se otocila, aniz duveryhodne a presne vysvetlila, proc vlastne. A prvni reakce predsedy Ceske filmove a televizni akademie Petra Vachlera na verdikt rady je rovnez vymluvna: "Je to vysmech odborne verejnosti." Cteme to pozorne: jde o takzvanou "odbornou verejnost", o jeji zajmy. O koho v cele tehle smutne taskarici jde nejmin, to je verejnost bez privlastku, ta verejnost, z jejich
z penez je Ceska televize financovana predevsim.
Dobrou zpravou by bylo, kdyby odstoupil Puchalsky, rezignovala soucasna rada, politici prestali na CT tlacit a profesionalni lobbiste ztichli; kdyby postaveni rady bylo nove definovano, byly do ni zvoleny nezavisle osobnosti a do cela televize prisla silna individualita, schopna komunikovat. To vsechno je, tady a ted, bohuzel cira utopie. Spor o Ceskou televizi je soucasti i vyrazem zdejsi spolecenske situace v zemi, onoho vseobecneho zaklesnuti.
Jen se mi na tom komentáři nelíbí onen fatalismus. Proč by se situace nemohla změnit k lepšímu, tak jak ji posledním odstavci svého komentáře Chuchma definuje? A nejde přirozeně jen o "silnou individualitu, schopnou komunikovat", ale o člověka veskrze profesionálního, vzdělaného a zkušeného z televizní práce i z řízení většího podniku, s mezinárodním rozhledem. Nemůžeme všichni pracovat pro dobro této věci?
BBC o revoluci v Československu. Na anglických stránkách rozhlasové a televizní společnosti BBC se vzpomíná na průběh revoluce v ČSSR v listopadu 1989.
Jak Češi myslí: Výbor z Britských listů.
K desátému výročí pádu komunismu vyšel pětisetstránkový výbor z Britských listů pod názvem Jak Češi myslí. Zahrnuje patnáct tematických oddílů, zabývajících se aktuálními problémy v České republice. Bližší informace vyšly v BL na tomto místě.
Knihu lze objednat e-mailem odkudkoliv na světě prostřednictvím úvěrové karty na adrese nakladatelství Milenium avc@unl.pvtnet.cz. Kniha má 480 stran a stojí 290 Kč.
Kniha Jak Češi myslí nejprodávanějším titulem internetového knihkupectví Kosmas. Ve čtvrtek 2. 12. napsal Josef Žák z knihkupectví Kosmas:
Hezky den pane Culiku,
dnes se Vase kniha "... jak Cesi mysli" dostala na prvni misto TOP TENu nejprodavanejsich titulu za uplynulych 14 dni v knihkupectvi Kosmas.cz.
Jak uvedla Mladá fronta Dnes, kniha Jak Češi myslí byla v týdnu do 25. 11. nejprodávanějším titulem také v ostravském knihkupectví Artfórum.