Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Inzerujte v Britských listech!
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Adresa Britských listů je zde.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Podle CME se nemůže Vladimír Železný odvolat se proti stockholmskému rozhodnutí o předběžných opatřeních, podle nichž by měl jako s exkluzívním partnerem obnovit spolupráci s firmou ČNTS. Vladimír Železný ale v reakci
na středeční verdikt tvrdil, že některá vyhlášená opatření jsou v rozporu s českými zákony,
jiná že není schopen zajistit. Podle Jana Vávry se Železný v minulosti zavázal k
respektování verdiktů případné arbitráže. Železný oznámil, že podá k nizozemskému soudu návrh na zrušení těchto předběžných
opatření.
Pokud Česká republika v příštím roce urychlí přijímání
evropského práva, podnikne kroky v institucionální reformě, privatizaci a restrukturalizaci
podniků, zůstane v první vlně uchazečů o členství v Evropské unii. Řekl to v Praze člen Evropské komise odpovědný za rozšiřování unie
Guenter Verheugen.
Václav Klaus chce vést s Evropskou komisí "daleko suverénnější a
jasnější dialog". "Míra různých neznalostí, zjednodušení, zkreslených
pohledů je pořád obrovská," řekl Klaus po schůzce se
členem EK odpovědným za rozšiřování Evropské unie Guenterem Verheugenem. Klaus si přeje, aby Verheugen zorganizoval pravděpodobně v Bruselu speciální seminář "pro vyjasnění si některých těchto věcí". - Čím to ale je, že ostatní středoevropské žadatelské země o vstup do EU mají v těchto věcech jasněji?
Chudáci lidi.Cizinecká policie ve středu objevila v
opuštěném domě v Praze-Vysočanech 111 běženců z Bangladéše, Srí Lanky, Indie a
Afghánistánu. Většina ze 111 uprchlíků přijela do Prahy ve středu večer po nelegálním
přechodu slovensko-české hranice. U opuštěného domu v Praze-Vysočanech, kde je po
několika hodinách našla policie, je vysadil zatím neznámý řidič
kamiónu.
Policie odvezla běžence ve středu do uprchlického tábora ve Vyšních
Lhotách na Frýdeckomístecku a všech 111 uprchlíků okamžitě projevilo zájem požádat v
České republice o politický azyl.
Dlouho utajovaný "osobní majetek" Jakuba Puchalského, totiž reformní projekt České televize, na jehož základě byl Puchalský na jaře roku 1998 jmenován do funkce generálního ředitele ČT, byl konečně zveřejněn. Je od 8. listopadu 1999 na adrese http://www.czech-tv.cz/rada_ct/jednani99/puchalsky_projekt.htm
Zpráva, která potěšila Ivana Kytku. Poslal nám ji z BBC:
Newyorská starosta Rudoph Giuliani zahájil tažení proti taxíkářům, kteří odmítají vozit cestující černé pleti. Giuliani nasadil do kampaně stovku černých policistů v civilu. Řidiči, kteří jim nezastaví, mohou přijít o licenci, případně jim bude zabaveno vozidlo.
"Nemohli byste to forwardnout do Neštěmic?" ptá se Ivan Kytka.
Senátor Fischer zvolen do výboru, do něhož nekandidoval. Napsal Michal Kolár:
11. listopadu jsme se stali svědky neobvyklé situace. Senátor Fišer byl zvolen do výboru, do kterého nekandidoval. Dosud jsem nepoznal demokratickou instituci, ve které se kandidáta neptají, zda o danou funkci stojí. Normálně uvažující člověk se potenciálního kandidáta zeptá, zda o danou funkci stojí. Většina senátorů asi normálně neuvažuje.
Daniel Častvaj anebo Přemek Podlaha Vlasta Leporská dostává soustrastné dopisy "k té sprostotě, co jí napsal Přemek Podlaha z ČT". (Lidi prostě dneska očekávají, že se k nim představitelé služeb budou chovat slušně.) Jenže paní Leporská upozorňuje, že původní dopis, zveřejněný v BL, byl sice podepsán "Přemek Podlaha", byl ale odeslán z e-mailové adresy Daniela Častvaje v ČT. Vlasta Leporská si myslí, že to byl vtip Daniela Častvaje, podepsat se jako Podlaha, že nepoznala, že se moderátor Jednadvacítky nejmenuje Prorok. Tak nechce, aby si lidi mysleli zrovna o Podlahovi, že je sprosťák. Proto mě požádala o zveřejnění této opravy, jenže je stejně nevím, jestli to náhodou neposlal Podlaha z Častvajova počítače. (Co na tom záleží...?)
Britské listy Petra Čulíka. Tuto zprávu vydala Česká tisková kancelář:
dpl0259 5 den 21 CTK19991109E01529
AVIZO-literatura-Culik-24. listopadu
PRAHA streda 24. listopadu
17:00, Knihkupectví Fiser, Kaprova 10, Praha 1
Autogramiada Petra Culíka, ktery bude podepisovat svou knihu
"Jak Cesi mysli". CTK to sdelilo knihkupectví Fiser, tel.:
(02)2320733.
ČTK
091241 nov 99
(Kromě jména autora je to správně. JČ.)
Jak Češi myslí. K desátému výročí pádu komunismu vychází pětisetstránkový výbor z Britských listů pod názvem Jak Češi myslí. Zahrnuje patnáct tematických oddílů, zabývajících se aktuálními problémy v České republice. Kniha vyjde v nakladatelství Milenium Publishing, Chomutov kolem 20. listopadu 1999. Bližší informace vyšly v BL na tomto místě.
Dobrá analýza práce Lidových novin? Jeden čtenář napsal:
Nevim, kdo je Juliana, ale at se za tim pseudonymem skryva kdokoli, clankem
o manipulaci a neschopnosti prelozit clanek v Lidovych novinach odvedl(a) uzasnou praci.
Bravo! Takove a podobne clanky jsou duvodem, proc hodne lidi v Cesku rika,
ze jsou pro ne BListy dulezite.
Záslužné publikace Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Dostalo se mi komentáře, že jsem se v Britských listech z 18. října, v nichž jsem psal o reakci českých historiků na otázku, zda Václav Havel měl či neměl důvěrnou dohodu s Alexandrem Dubčekem o prezidentské kandidatuře, zabýval jen jedním aspektem této konference a pominul jsem například záslužnou vydavatelskou činnost, zejména v oblasti pramenného a dokumentačního materiálu, kterou vykonává Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. To je pravda. Seznam velmi zajímavých titulů, které vydal USD, je zde.
O pověsti českých politických stran podle průzkumu IVVM píše v aktuálním vydání časopisu Central Europe Review Jan Čulík na tomto místě.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde.
Česká literatura bez témat o čem psát. K desátému výročí pádu komunismu
zveřejnila BBC na svých anglických stránkách feature o roli českých spisovatelů a literatury za komunismu a nyní.
Článek tohoto čtvrtletí. Byl na něj nominován tento text: Tvorba bohatství: Nová pravidla pro jednotlivce, společnosti a státy (L.C.Thurow, The Atlantic Monthly, přeložil Jiří Zlatuška)
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_fr.html je ve zkusebnim provozu Mertlikem slibovany registr ekonomickych subjektu. Zde si muzete potencialniho obchodniho partnera proklepnout podstatne lepe, nez dosud na http://www.justice.cz. Mimo jine novy registr zahrnuje i podnikajici fyzicke osoby (=zivnostniky).
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní: