Zástupce východních Němců smí nakonec přece jen promluvit při oslavách pádu berlínské zdi
Organizátoři oslav desátého výročí pádu berlínské zdi, dvě hlavní německé politické strany, nakonec souhlasily, že obě zkrátí svá vystoupení o pět minut. Čas, kterého se vzdají Helmut Kohl a Gerhard Schroeder, bude věnován jednomu "autentickému" východnímu Němci, někomu, kdo se podílel na historických událostech před deseti lety.
Pro vystoupení na oslavě v německém parlamentu byl nyní vybrán jako symbolický zástupce východních Němců Joachim Gauck. Jeho volba není nekontroverzní. Gauck je luteránský pastor a bývalý disident, který stojí od roku 1992 v čele vládního úřadu, bojujícího proti vlivu Stasi. Tento úřad odstraňuje agenty bývalé komunistické tajné policie z veřejného života. Mnoho východních Němců si stěžuje, že jejich celý východoněmecký národ byl nespravedlivě jako celek obviněn ze spolupráce se Stasi, a podezřívá agenturu Joachima Gaucka, že provádí oficiální honbu na čarodějnice, napsal týdeník Independent on Sunday.
Gauckův desetiminutový projev při úterní slavnosti v německém parlamentě zřejmě poněkud neuspokojí 16 miliónů východních Němců, kteří jsou silně rozhněvání, že je západním Německem dominovaný politický establishment úplně vymazal z oslav výročí pádu berlínské zdi.
"Cožpak neotevřeli berlínskou zeď právě občané východního Německa?" ptá se skupina rozhněvaných bývalých disidentů v otevřeném dopise.
Celá oslava desetiletého výročí pádu berlínské zdi byla velmi neobratně připravena. Pro východní Němce je to dalším potvrzením arogance západních Němců. Západní Němci vědí vždycky všechno nejlépe, a to dokonce i o historických událostech, na nichž se vůbec nepodíleli.
Právě východní Němci zaútočili 9. listopadu na berlínskou zeď, avšak západoněmečtí politikové nyní hovoří, jako kdyby byli lidé z východního Německa pouze statisty při západoněmecké show.
Navzdory všem rekriminací postupně dochází k integraci obou Němecek, konstatuje Independent on Sunday. Lidi si hodně stěžovali, že bylo rozhodnuto, že východoněmecký školský systém, který je v některých ohledech lepší než systém západoněmecký, byl prohlášen za absolutně bezcenný a východoněmečtí učitelé končili v nezaměstnanosti. Po deseti letech však nyní oznámilo německé ministerstvo kultury, že východoněmecká kvalifikace učitelů bude nyní uznávána po celém Německu.
Horší je situace ve vysokém školství. Podle nedávného průzkumu je osmdesát procent univerzitních profesorů ve východním Německu z Německa západního. Tisíce právníků, lékařů, umělců, státních úředníků a dalších kvalifikovaných lidí přišlo také o zaměstnání a byli nahrazeni lidmi ze západního Německa - buď že měli nesprávnou kvalifikaci, anebo že spolupracovali se Stasi, což ovšem bylo v bývalé NDR téměř absolutní nutností.
Většina východoněmecké dělnické třídy byla zrušena, když byly mnohé východoněmecké továrny brzo po sjednocení Německa uzavřeny.
Pro mnoho východních Němců bylo poslední desetiletí velmi bolestným obdobím změn. Pro mnoho východních Němců bylo poslední desetiletí velmi bolestným obdobím změn. Celkově však nyní většina východních Němců neochotně přiznává, že nynější politický systém je lepší než komunismus. Ani oněch dvacet procent východních Němců, kteří hlasují pro Stranu demokratického socialismu (bývalé východoněmecké komunisty) nechce znovu postavit berlínskou zeď . Většině těch lidí postačí trochu starodávného soucitu a solidarity a možná i trocha respektu, uzavírá Independent on Sunday.
Oficiálních oslav desátého výročí pádu berlínské zdi se budou v Berlíně účastnit George Bush, Michail Gorbačov a Helmut Kohl. Mimo jiné budou vzpomínat na nejzajímavější historky z pádu komunismu v devadesátiminutovém diskusním pořadu německé televize "Jak to bylo opravdu".
Týdeník Sunday Times k tomu napsal: "Pokud budou upřímní, George Bush přizná, že mu CIA, která byla na pád komunismu naprosto nepřipravena, poskytovala úplně špatné informace , a Gorbačov přizná, že předem nevaroval loutkové šéfy států východoevropských zemí, že se blíží jejich konec."
Na německých oslavách pádu berlínské zdi však nebude Margaret Thatcherová. Němečtí organizátoři konstatují, že se prý odmítla účastnit na oslavě historické události, kterou sama považuje za katastrofu. Odmítla se také účastnit jakékoliv televizní diskuse.
Poradce Margaret Thatcherové sdělil listu Sunday Times něco jiného: "Thatcherová nebyla do Německa pozvána. Ale jí to nevadí. O týden později byla pozvána do Prahy na oslavy sametové revoluce. A taky nemůže být všude."
Thatcherová, poznamenává Sunday Times, předvídala pád komunismu, ale trpí antipatií vůči Německu. Je přesvědčena, že rozdělení Německa bylo jediným možným způsobem, jak zachovat mír na evropském kontinentu. Po pádu berlínské zdi naléhala Thatcherová na Kohla, aby nesjednocoval Německo. Řekla mu otevřeně, že její generace Němcům silně nedůvěřuje. Je přece nesmyslné, konstatovala Thatcherová, aby Německo, které bylo poraženo ve dvou světových válkách, nakonec z toho všeho vyšlo koncem dvacátého století jako vítěz. "Od té doby jsem byl přesvědčen, že Thatcherová žije v devatenáctém století," napsal Helmut Kohl.
Na německých oslavách pádu berlínské zdi chybějí kromě východoněmeckých politických aktivistů také britští politikové, konstatoval týdeník Sunday Times.