Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Inzerujte v Britských listech! Britské listy letos na jaře četla čtenářská obec přibližně 15 000 samostatných počítačů měsíčně. Sledují je nejvlivnější kruhy v ČR. Mimo jiné poskytují BL jedinečnou možnost zahraničním firmám představovat se české vládě prostřednictvím reklamy na BL svými projekty. (Výtěžkem z reklamy v BL bude financována investigativní novinářská práce v České republice.) Zájemci pište sem.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Adresa Britských listů je zde.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Ve vysoké nezaměstnanosti (v srpnu devět procent) nevidí ministr práce a sociálních věcí
Vladimír Špidla, na rozdíl od konzervativních politiků, nic pozitivního. (Vždycky mě fascinovalo, jako omezení čeští "pravicoví" politici mohou horovat za zvyšování nezaměstnanosti a domnívat se, že se tím jaksi vyřeší české hospodářské problémy. Dělali to tak, jak by to neudělal žádný západní pravicový politik, který ví, že ekonomická krize je vážná věc, země se z ní dostává velmi obtížně a je neodpovědné si zahrávat s osudy lidí. Donutit lidi k efektivnější a výkonnější práci nezaměstnaností, to asi nefunguje.) - Po téměř dvouměsíčním pobytu v ČR nejsem přesvědčen, že nezdvořilost prodavaček či státních úředníků vyřeší snad nezaměstnanost. Obávám se, že je zapotřebí intenzívního vysvětlování, jak se pracuje, jak se jedná s veřejností, jak se vede státní správa. Školení v podnikatelské praxi a v managementu. Co dělat, aby byly podporovány nové myšlenky. Jak osvobodit lidi od strašlivého břemena byrokracie, které je v ČR svazuje k nehybnosti, aniž si to často uvědomují - nevědí, jaké mají proti nim jejich konkurenti v zahraničí s efektivní státní správou obrovské podnikatelské výhody. Jak poskytovat potenciálním či začínajícím podnikatelům státní poradenství, aby dokázali využít už existujících podnikatelských zkušeností a nemuseli pracně objevovat už objevené. Jak jim umnožnit, aby nutná komunikace s úřady byla nejminimálnější. Jak praktikovat tzv. "one-door approach" (začínajícímu [zahraničnímu] podnikateli je na komunálním úřadě přidělen jeden pracovník pro místní rozvoj a ten je pro podnikatele jediným a úplným kontaktem se státní správou, ten pro něho zařídí všechno. Tak to praktikují skotské komunální úřady a byly svědky obrovského podnikatelského rozvoje.) Jak vyhledávat potenciální oblasti a sektory pro ekonomický rozvoj. Byl jsem v několika krásných českých městech, například skutečným klenotem je Hradec Králové. Nejsou tam skoro žádní zahraniční turisté! Žádní zahraniční turisté nechodí na výlety hlubokými českými lesy! Proč?? Zahraniční turistika, nasměrovaná i mimo pražskou Královskou cestu, by velmi pomohla řešit problém nezaměstnanosti. A Česká republika má mnoho krásných míst, kam by zahraniční turisti rádi jeli, kdyby o nich věděli. Mohou-li turisté jezdit do Británie a chodit ve Skotsku po West Highland Way, proč nemohou chodit po karlštejnských či křivoklátských lesích? Proč spí ministerstvo pro místní rozvoj? Protože v jeho čele stojí neschopný ministr?
Protesty proti "majoru Zemanovi". Česká televize se chystá znovu vysílat za komunismu mezi lidmi velmi populární, avšak silně ideologicko-propagandisticky zkreslený seriál "Třicet případů majora Zemana". K tomu prý bude vysílat také dokumentární filmy, které prý budou lživost seriálu "vysvětlovat" a uvádět na pravou míru. (Na ty se nikdo nebude dívat, ale možná je dobré, jen ať si lidi uvědomí, čím je komunistický režim krmil. Že by nebyli schopni vlasteního úsudku? Čeho se protestující bojí, že se veřejnost znovu zamiluje do komunismu v podání majora Zemana? Bylo by to možné?) - Ve středu podala na Českou televizi trestní oznámení Konfederace politických vězňů, jejíž členové se jistě právem mohou cítit rozhodnutím vysílat seriál uraženi a zraněni. Místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf její mediální komise Ivan Langer (ODS) vyzval ředitele České televize Jakuba Puchalského, aby znovu zvážil záměr seriál odvysílat.
Miloš Zeman odmítl kritiku prezidenta Václava Havla, který se v
rozhovoru pro čtvrteční vydání deníků Bohemia a Večerník Praha pozastavil nad tím, že exministr
zahraničí Josef Zieleniec byl nařčen z uplácení novinářů, aniž někdo předložil důkazy. Zeman řekl, že o tom, zda Zieleniec uplácel novináře, rozhodnou
nezávislé instituce, a to Nejvyšší kontrolní úřad a v případě podání trestního oznámení soud.
"Jsou to instituce nezávislé na vládě a je zapotřebí, aby tyto instituce rozhodly a aby se ukázalo, na čí straně je pravda. Samozřejmě
musejí rozhodnout na základě konkrétní dokumentace," řekl premiér na tiskové konferenci v Přerově.
Zhruba 150 občanů ve čtvrtek odpoledne demonstrovalo před pražským magistrátem proti návrhu
územního plánu Prahy. Občané nesli transparenty s nápisy "Nejsme ropáci, ani hlupáci",
"Asfaltová dálnice-suchdolská šibenice", "Územní plán - autodestrukce města" či "Proč si platíme
státní správu?". "Kasl, morituri te salutant" (Kasle,
ti, kteří jdou na smrt, tě zdraví). Mluvčí sdružení SOS Praha Petr Štěpánek dnes ČTK řekl, že bude-li plán schválen, zvažují jeho
členové podání žaloby k Ústavnímu soudu. Budou také požadovat, aby byl územní plán prohlášen
za neplatný a aby byl schválen teprve po řádném projednání všech připomínek. Požádají proto
vládu, aby platnost příslušné vyhlášky pozastavila a rozhodnutí nechala na Poslanecké sněmovně.
"Je opravdu smutné, jestliže zastupitelé dvou takzvaně demokratických stran ODS a ČSSD spolu s
komunisty schválí dopravní řešení, které nám od 60. let a ve zpracování z roku 1974 už 20 let
předtím nutili komunisté," uvedl.
Signály pro prostý lid. Konstatuje Juliána:
Po
nedelni diskusi v televizi Nova pozval Vladimir Zelezny Vaclava Klause a
Milose Zemana do hospody a oni jeho pozvani prijali. Myslim, ze clovek (a
tedy i politik) by mel byt schopen diskutovat s kazdym. Do hospody ale
vetsina lidi chodi s jen temi, k nimz nema moralni vyhrady. Takze jednani
vrcholnych politiku chapu jako poselstvi pro prosty lid: Klidne podrazte
svoje obchodni partnery, predseda Parlamentu ani vlady si vas neprestane
vazit. - Kdesi jsem cetla o zkorumpovanem lihovarnikovi, kteremu prezident Masaryk
nepodal ruku, a on byl spolecensky zcela znemoznen. Ale to je minulost,
dnes uz plati jina pravidla.
Ještě k systému ARES. Napsal Václav Žák:
Čtenáři BL by se měli uklidnit. ARES zveřejňuje pouze ty informace, které
zákon ukládá zapisovat do VEŘEJNÝCH listin. V civilizovaných společnostech
je podnikání věc veřejná a kdo vstupuje na trh, musí o sobe uvádět určité
množství informací. Škoda, že to někteří stále nechápou.
Poznámka JČ: Většina čtenářů BL ovšem reagovala hlavně na výroky pana Manfreda Hartmanna z českého ministerstva financí, který napsal: "Pokud budete hledat rodné číslo, které je opravdu součástí DIČ u
fyzických osob, tak budete hledat marně." Jenže mnoho čtenářů, stále píší další, právě v ARESU ta rodná čísla našla. Pan Hartmann však věc odmítl vysvětlit veřejně, tak co mám dělat. Domnívám se, že by státní úředníci měli právě takovéto záležitosti vysvětlovat, kdykoliv se k tomu naskytne příležitost a lidi se ptají. Státní úředníci k tomu mohou k tomu využívat i Britské listy, zejména proto, že právě čtenáři BL běžně užívají internetu. Takové vysvětlování je jejich první povinností, nesmějí se skrývat za údajný nával jiné práce a říkat, lidi, nepište mi, nemám na vás čas.
Václav Pinkava v České televizi. V souvislosti s článkem Václava Pinkavy Egonie, aneb Konto Lánský natočila Česká televize s Václavem Pinkavou vstup pro pořad Tady a teď. Má se vysílat prý někdy začátkem týdne.
Dusivá byrokracie v ČR, jak o ní včera psal Petr Jánský. Podotýká k tomu Jindřich Pařík:
Petre, vitej na palube. Mohu ti dat jedinou radu - prenech jednani s urady poverene osobe - sekretarce, manzelce, (sic?) ci komukoliv jinemu. Diskuse s blbci zabira neskutecne mnoho casu, ale to neni podstatne. Zasadni je to, ze te to nastve na nekolik hodin az dni, coz je prave ta doba, nez si urad vyzada dalsi zbytecne lejstro nebo navstevu. Postupem casu se pak stanes uzlickem nervu nebo agresivnim vzteklounem, nejcasteji vsak kombinaci obeho. A na takove ptacky ma ourad teprve spadeno.
"Naši Romové" Václava Bělohradského. Píše Juliana:
Prosim prectete si vcerejsi LN: "Cernosi nebo indiani aneb co je romsky
problem" od V. Belohradskeho. Pise o "nasich Romech u nas". Pokud se nemylim, tak tu "nasi Romove" ziji
nekdy od stredoveku. Mel byste mit taky nejakeho romskeho dopisovatele. Chtela bych vedet, jak se tady mezi "nami" citi. Myslim, ze moc dobre ne. On pise tak, jako by VSICHNI Romove byli neintegrovani asocialove. Byt Romkou, tak se strasne urazim. - PS Zajimalo by me, jestli Belohradskeho v Italii nazyvali "nas Cech".
Jaká je to úleva. Jsem opět ve Skotsku a paradoxně je odsud přístup na české internetové stránky daleko rychlejší než v Praze, takže je práce lehčí i z tohoto hlediska. Jako laik dávám vinu SPT Telecomu a jeho systému Internet 99: dial up je v Praze skutečně nemožně pomalý, každou chvíli vypadává a je drahý - zejména tím, že je nutno čekat dlouhé minuty až desítky minut, než se jediná stránka natáhne. V Británii užívám občas téhož připojení k internetu jako v ČR, jen telefonní číslo je britské. Rychlost připojení na síť je se situací v ČR naprosto nesrovnatelná.
Francouzský génius českého národa. Ještě jednou Juliána:
V novem nastudovani Prodane nevesty v Narodnim je po celou dobu predehry
osvetlena opona, takze jsem mela dost casu si ji prohlizet a premyslet o
ni. Uvedomila jsem si, ze andel Slavy, povznasejici cesky prapor k vysinam,
zpodobnuje Francouzku. I jine postavy byly malovany podle Hynaisovych
parizskych pratel. Ale identitu Narodniho nam to nenarusilo, i kdyz cast
dobove kritiky vycitala Hynaisovi neceskost a kosmopolitismus. Taky ji
vadilo, ze jsou lide na opone prilis hubeni - vic se libily Zeniskovy
macate figury zdobici strop. - Kdyz uz jsem u Narodniho - Tomas Pecina v CER tvrdi, ze vetsinu penez na
stavbu dal cisar Frantisek Josef I. Myslim, ze se myli. Nejvetsi obnos byl
ziskan ze sbirek a Sbor pro zrizeni ND take ziskal pujcku od prazske
sporitelny.
Debata o Impulsu 99. Napsal Evžen Haičman: Pane Čulík, udělal jsem na svých stránkách rozcestník, kde ukazuji na reakce k iniciativě Impuls 99. Je to docela zajímavé, číst různé názory takto seřazené za sebou.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_fr.html je ve zkusebnim provozu Mertlikem slibovany registr ekonomickych subjektu. Zde si muzete potencialniho obchodniho partnera proklepnout podstatne lepe, nez dosud na http://www.justice.cz. Mimo jine novy registr zahrnuje i podnikajici fyzicke osoby (=zivnostniky).
Případné sponsorování Britských listů. Ozvalo se několik čtenářů, že by chtěli finančně přispět na vydávání Britských listů. Máte-li zájem, můžete přispět na můj účet u České spořitelny, 2201638-018/0800, specificky symbol 5251663, variab. symbol 14. Prosím, dejte mi vědět e-mailem, že na to konto nějaké peníze posíláte. Nesejde-li se totiž realistická částka, s níž by se dalo něco podnikat, peníze všem dárcům vrátím. - Petr Paleta připomíná, že by čtenáři rádi věděli, na co ty peníze chci. Podrobně to v některém z příštích vydání BL vysvětlím.
Český superšpión a smrt princezny Diany. Případ podvodných dokumentů týkajících se údajné vraždy princezny Diany a svědectví českého zpravodajce za komunismu, Karla Koechera, že neměl s případem nic společného, je k dispozici také v angličtině v časopise Central Europe Review. - V aktuálním vydání časopisu Central Europe Review shrnuje nejnovější vývoj ohledně TV Nova anglicky Jan Čulík na tomto místě. Na jiném místě je v aktuálním vydání CER anglické shrnutí dosavadní historie televize Nova od Jana Čulíka.
Impuls 99 kritizuje JČ v angličtině v časopise Central Europe Review v článku nazvaném No Pulse 99.
Nepřípustná reklama v českém vysílání BBC. Napsala Juliana:
Vazeny pane Culiku,
domnivala jsem se, ze upozorneni o nepripustne reklame na BBC je v BL
zbytecne dlouho, ale dnes (16. 8.) me tato stanice presvedcila o jeho stale
aktualnosti. V glose o nezamestnanosti (redaktor rekl inflaci) byl Petr
Holub uveden priblizne takto: "Zeptali jsme se na nazor P. H., sefredaktora
Respektu, kteremu o teto problematice vychazi dnes v tomto casopise clanek."
Respekt si nekoupim. Za prve je mi tento zpusob reklamy protivny, za druhe
nerekl Petr Holub nic, co uz bych neslysela alespon padesatkrat.
Neni mi zcela jasne, proc se o nezamestnanosti bavi novinar z BBC s
novinarem z Respektu - proc se BBC radeji nezepta nejakeho sociologa, treba
Petra Marese, nebo lidi z uradu prace.
Skrytá reklama v českém vysílání BBC. Přišel tento dopis: Vazeny pane Culiku,
kdysi jste psal o nepripustné reklame. Ceske vysilani BBC nyni jiz nekolikrat uvedlo
neco ve stylu: Ivan Kytka bude o teto problematice mluvit za dva tydny. Ale
jiz tento tyden si muzete o problemu precist v jeho clanku, ktery vyjde v
tydeniku Respekt. Je to skryta reklama nebo ne? Treba jim Respekt neco
plati za to, ze ho inzeruji, anebo publikuje jejich vysilaci cas, nevim.
Bylo by dobre, kdyby se alespon BBC drzela pravidel.
V Producers' Guidelines BBC se mj praví:
Výrobek nebo služba se nikdy nesmí vyskytovat v obraze ani ve zvuku oplátkou za peníze, služby či cokoliv jiného.
Třeba české vysílání BBC vysvětlí, jaký postoj zaujímá vůči těmto předpisům.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní: