Plzeňské svátky rovnodennosti 1999
Plzeňská ekologická nadace již počtvrté organizuje Plzeňské svátky rovnodennosti, které letos proběhnou ve dnech 13. - 26. září. Záštitu nad 4. ročníkem Plzeňských svátků rovnodennosti převzal ministr životního prostředí, RNDr. Miloš Kužvart.
“Rovnodennost je pro nás symbolem rovnováhy mezi dnem a noci. Člověk při řešení palčivých ekologických problémů současnosti hledá rovnováhu mezi přírodou a sebou samým. Proto jsme si vybrali právě rovnodennost pro organizování akce, která se snaží k tomuto hledání rovnováhy přispět", říká Filip Malý (předseda správní rady PEN). “Aby lidé o své životní prostředí mohli pečovat, musí si ho vážit. Mají-li si ho vážit, musí znát hodnoty, které je obklopují. Proto svátky rovnodennosti usilují o přiblížení přírodních a kulturních hodnot Plzeňska jeho obyvatelům. Jde o dlouhodobý proces, kterému se nadace věnuje systematicky a bude tak činit i v dalších letech", uvedl F.Malý.
Předběžný program svátků, který bude postupně doplňován a upřesňován:
Výstava “Plzeň - město pro lidi" byla připravena ve spolupráci s řadou odborníků na dopravu a urbanismus. Plzeňanům budou představeny návrhy na jednoduchá a levná, leč velmi účinná opatření, jejichž realizace by výrazně zlepšila situaci chodců na kritických místech ve městě. Výstava bude umístěna v centru Plzně na pěší zóně u Branky od 13. do 17. září.
Fotografická výstava “Technické památky Plzeňska" byla připravena ve spolupráci s ing. Pavlem Domanickým a Radovanem Koderou, pracovníky Památkového ústavu v Plzni. Fotografie zachycují řadu významných staveb a jejich komplexů, které byly zničeny v posledních zhruba 50 letech. Dále je zachyceno několik ohrožených staveb, ale i zachráněná kolomazná pec na severním okraji Plzně. Výstava proběhne v Galérii DOMINIK a otevřena bude každý všední den od 14. do 26. září. V podvečer 13.9. proběhne slavnostní vernisáž výstavy spojená s křestem publikace shrnující nejzajímavější informace a fotografie z této a loňské výstavy “Plzeň - zmizelá, ohrožená, zachráněná (1945-98)". Konání výstavy i vydání publikace finačně podpořila Nadace pro podporu kulturních aktivit občanů Plzně.
“Pákistán známý i neznámý" beseda s cestovatelem a novinářem specializujícím se na problematiku Blízkého a Středního Břetislavem Turečkem zavede návštěvníky na běžně nedostupná místa krásné země zmítané řadou konfliktů.
“Ekovýchovné odpoledne pro děti a jejich rodiče" - tradiční zábavně-poučné ekohrátky, jejichž podoba je jako obvykle překvapením.
“Ulicemi Plzně po stopách historie II." - Po loňském úspěchu je součástí svátků rovnodennosti i letos procházka během níž se ing. Petr Domanický (pracovník Památkového ústavu v Plzni) s účastníky podělí o zajímavosti ve vývoji další části historického centra Plzně v posledních cca 200 letech.
“Bubnování pod hvězdami" - Buben je jedním z nejstarších hudebních nástrojů používaných lidmi nejrůznějších civilizací. Co lidem může tento jednoduchý nástroj poskytnout? Odpověď na tuhle otázku mohou zájemci “prožít" právě při “Bubnování pod hvězdami". Akce se koná v rámci 4. ročníku volného cyklu “Hudebníci Zemi".
“Procházka krajinou severního Plzeňska" - tip na zajímavou víkendovou procházku krajinou v těsné blízkosti Plzně s komentářem zasvěceného průvodce.
Beseda se zajímavou osobností.
Benefiční koncert mladých plzeňských hudebníků.