Vynikající dokumentární film ČT
Po vynikajícím dokumentu o životě Emanuela Moravce, který ČT uvedla v loňském roce, mapoval ve čtvrtek premiérově uvedený Deník pana Pfitznera režiséra Pavla Štingla osud další protektorátní osobnosti, Čechy nenáviděné přinejmenším stejnou měrou: pražského viceprimátora, sudetského Němce dr. Josefa Pfitznera.
Devadesátiminutový dokumentární film, uvedený v programu jako "esej o vývoji česko-německých vztahů třicátých a čtyřicátých let", přinesl velký objem dokumentárního materiálu, včetně archivních zvukových záznamů z londýnského vysílání Voskovce a Wericha na BBC a rozhovorů s odsunutými sudetskými Němci z Pfitznerovy rodné obce.
Dokument využívá rovněž deníkové záznamy samotného Pfiznera z posledních let jeho života (dr. Josef Pfitzner byl veřejně popraven v září 1945) a možná díky nim se podařilo vykreslit mimořádně plastický a komplexní obraz této osobnosti - na jedné straně univerzálně vzdělaného odborníka, profesora antropologie a politologie, kvalifikovaného státního úředníka, jehož postoje se vyznačují integritou, loajalitou a konzistencí v čase a jenž byl ve svém jednání motivován láskou ke své sudetoněmecké vlasti, na druhé straně nacistu s přesvědčení, člověka, jehož mnohé tehdejší činy je i podle dnešních kritérií zřejmě nutno hodnotit jako činy válečného zločince.
Dokument, jehož slabostí je snad jen nevýrazné a monotónní průvodní slovo (zcela zklamal Jan Kačer), lze rozhodně doporučit.