Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britske listy over the past year or so. (Selected Britske listy articles in
English now appear in the new electronic pages of the journal "The New Presence"). - Zde je měsíčník Nová přítomnost.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
V Praze převzal funkci nový primátor, Jan Kasl z ODS, povoláním architekt.
Evropská unie kritizovala ČR, že chce před koncem roku změnit pravidala pro vývoz a dovoz potravin do EU. Podle Bruselu prý se vláda Miloše Zemana rozhodla zrušit preferenční clo na dovoz vepřového masa. Česká televize bohužel neposkytla divákům včera seriózní informaci o tomto problému: poněkud lidově formulované věty Pavla Boudy, reportéra ČT v Bruselu, jako: "Dnes se na obzoru objevila další přestřelka, tentokrát kvůli vepřovému masu" informovanosti české veřejnosti příliš neposlouží. Uvádí-li Bouda, "zrušení preferenčního cla na dovozy EU představuje pro Brusel nepříjemné překvapení", je to sice dojemné, ale vzniká trochu dojem, že Bouda stojí spíše na straně Bruselu než na straně České republiky. Chtělo by to kritickou analýzu obou postojů v této věci, postojů ČR i EU. A ne jen jaksi navozovat dojem, že se Brusel na vládu ČR zlobí, tak se musíme všichni leknout.
Čeští zemědělci jsou velmi nespokojeni s údajně neefektivní pomocí vlády jejich podnikání a hodlají v pátek protestovat a narušovat běžný silniční provoz, dosud se ale neví, kde a jak. Zemědělské odbory protesty nepodpořily.
Internetová stávka minulou středu dosud nepřinesla příliš dramatické výsledky. S Telecomem asi nepohne zatím nic. Další podrobnosti jsou na bojkotové stránce zde.
Parlament schválil rozpočtové provizorium pro
začátek příštího roku. Příště se bzude zabývat rozpočtem až 12.
prosince. (Ve včerejším vydání BL jsem zveřejnil ohledně schvalování rozpočtu v komentáři na této stránce pitomost, za niž se omlouvám - bylo to pozdě v noci. JČ)
Jindřich Vodička ve včerejší MFD. Rad bych vas upozornil na rozhovor s Jindrichem Vodickou v Mlade
Fronte ( http://www.trafika.cz/mf/1998/981126/index3.html ). Kdyz jsem
to cetl, popadla me skoro hruza:
ukazka:
Vodička, který před rokem vyzýval společně s Janem Rumlem a Ivanem
Pilipem Václava Klause k odchodu z funkce předsedy ODS, mluví nyní o
osudové chybě. "Já mohl být dneska v ODS mužem číslo dvě. " Místo toho
si zvyká na život mimo politiku. Pracuje jako soukromý podnikatel. NaÜel
jste si novou práci snadno? Abych pravdu řekl, původně jsem si myslel, že
to půjde snadno. Celou dobu, co jste ve funkci, tak za vámi chodí různí lidé,
poplácávají vás po rameni, říkají vám, že jste člověk, který ve vládě dokázal
skoro nejvíc. Jak jste bezvadný. Jak umíte řídit. A to já o sobě vím, že
umím. Tak jsem si říkal: Dobře, ministr nebudu do smrti, takže až jednou
odejdu, tak ti, co mě poplácávali po ramenou, si na mě možná vzpomenou.
A byli to šéfové význačných firem. Ale nikdo z nich se neozval. Čekal jsem,
že si mě někdo začne zamlouvat dopředu. Až odejdu z parlamentu.
Bohužel. Nevyšlo to." Vladimír Škach.
Česká televize: Vedoucí zpravodajství Zdeněk Šámal umlčel Janu Bobošíkovou. Moderátorka Jana Bobošíková poskytla 23. října 1998 Britským listům rozsáhlý a závažný rozhovor. Svědčí v něm znepokojujícím stavu redakce zpravodajství této veřejnoprávní instituce a vysvětluje, proč se rozhodla odejít. Odvetou za její vystoupení v BL i v jiných sdělovacích prostředcích jí Zdeněk Šámal zakázal vstup na obrazovku."Vážený pane Čulíku, možná by vás zajímalo, že mám písemný zákaz moderovat, natáčet šoty a chodit na porady, podepsaný panem Šámalem. To vše pro mé názory v tisku," napsala nám J.B. 27. 10. 1998.
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.