A selection of articles in English, dealing with the Czech politics and the Czech media, mostly published in the Czech internet-daily Britske listy over the past year or so, is at this address.
Zde je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
ODS v sobotu jmenovala stínovou vládu. Stínovým ministrem obrany je poslanec Petr Nečas, ministrem financí předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý, ministryní práce a sociálních věcí Libuše Benešová, ministrem zahraničí (Britským listům dobře známý) poslanec Jan Zahradil, ministrem vnitra místopředseda ODS Ivan Langer, ministrem zdravotnictví Miroslav Macek, ministrem dopravy a spojů Martin Říman, ministrem pro regionální rozvoj další místopředseda strany Miroslav Beneš. - Je z toho vidět, že ODS skutečně už nemá moc z čeho brát. Lidí, kterých by si bylo možno vážit jako velkých a moudrých osobností, v téhle stínové vládě moc není, ale nakonec i v sociálně demokratické vládě jsou někteří lidé, kteří ministry být asi neměli... Doufejme, že ze vzniklá konkurence povede k lepší práci vlády, jenže kalibr jmenovaných osobností to moc nezaručuje...
Výkonná rada ODS se usnesla, že její poslanci nepodpoří ani
nebudou tolerovat schodkový rozpočet, který hodlá Sněmovně předložit vláda Miloše Zemana.
A co je nového jinde?
V Německu prohrál volby Helmut Kohl a nastává éra sociálních demokratů. (To budou čeští sociální demokraté na koni. Jenže pozorovatelé konstatují, že Gerhard Schroeder je velmi nevýrazná osoba prý s nevýrazným, tradičně sociálně demokratickým programem. ) - Německý kancléř Helmut Kohl přiznal, že šestnáctileté období, v němž vládl Německu, skončilo. Hodinu poté, co televizní průzkumy veřejného mínění, pořádané u východu z volebních místností, zaznamenaly pětiprocentní náskok sociálních demokratů v nedělních všeobecných volbách přiznal Helmut Kohl porážku a odstoupil z funkce předsedy Křesťanskodemokratické strany. Šéf sociálních demokratů Gerhard Schroeder charakterizoval výsledek voleb jako generační změnu a uvedl, že je jeho povinností sjednotit a zmodernizovat Německo.Podle průzkumu veřejného mínění u východu z volebních místností, uspořádaného pro televizní stanici ARD, získali sociální demokraté 41 procent hlasů a Kohlova konzervativní Křesťansko-demokratická aliance 36 procent hlasů. Průzkum, prováděný pro stanici ZDF zaznamenal volební podporu sociálních demokratů ve výši 41 procent a křesťanských demokratů ve výši 35 procent.
Na Slovensku sice vyhrál volby těsnou většinou Vladimír Mečiar, ale vládu zřejmě sestaví dosavadní protimečiarovská opozice. Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko sice získalo 27 procenta hlasů a těsně předstihlo Slovenskou demokratickou koalici. Ale dosavadní protimečiarovská opozice bude mít dohromady 93 křesel, zatímco dosavadní vládní tábor jen 57. Opozice má více než třípětinovou většinu, vyžadovanou pro ústavní změny či volbu prezidenta. - Je to velmi dobrá zpráva, svědčící o tom, že zřejmě i na Slovensku se nakonec dokáží prosadit demokratické principy. Dojde-li skutečně ke změně vlády, je to velmi pozitivní vývoj. Podle předběžných výsledků HZDS získalo 27 procent hlasů, SDK 26,33, Strana demokratické
levice (SDL) 14,66, Strana maďarské koalice (SMK) 9,12, Slovenská národní strana (SNS) 9,07
a Strana občanského porozumění (SOP) 8,01 procenta.
Ze 150 mandátů obsadí poslanci HZDS 43 křesel (dosud 61), SDK 42, SDL 23, SMK 15, SNS 14
a SOP 13 křesel.
Zatímco opoziční strany - SDK, SDL, SMK a SOP - tak mají 93 mandátů, dosavadní vládní
koalice, která před čtyřmi lety měla 83 hlasů, bude mít
jen 57 poslanců.
Mlčením zpochybňuje Česká televize svou věrohodnost. Že by bylo vedení ČT ochotno mluvit jen s těmi, kdo je chválí? Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list". - Česká televize dosud neobjasnila ani vztahy společnosti Hroch k ČT.
Výběr textů z posledních dní:
Jeden čtenář si stěžoval na příliš dlouhý seznam starších článků z BL na tomto místě. Proto jeho pokračování umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Prosím, napište mi, co si o tom myslíte. Mnoho čtenářů se totiž často vrací ke starším textům z BL právě na základě tohoto seznamu.