Transparency International: Více než třicet procent Čechů platí úplatky
V Praze byla otevřena kancelář Transparency International
Včera byla v Praze oficiálně otevřena kancelář Transparency International - Česká republika (TIC).
Mezinárodní organizace Transparency International bojující proti korupci v mezinárodním obchodě i na národní úrovni vznikla v roce 1993 v Berlíně. Hlavním iniciátorem jejího založení byl pan Peter Eigen, bývalý ředitel Světové banky ve východní Africe.
Transparency International - Česká republika je nevládní nezisková organizace. K jejím hlavním cílům patří zamezovat šíření korupce cestou zdokonalení právního řádu
a spolu se zlepšováním informovanosti o korupci v ČR přispívat k rozvoji občanské společnosti.
Mezi nejbližší připravované projekty patří zveřejnění mezinárodního indexu vnímání korupce CPI a seminář k zákonu o svobodě informací.
Stav korupce v ČR je alarmující, svědčí o tom skutečnost zjištěná v průzkumu agentury GfK v lednu letošního roku, že 22% českých občanů dalo během posledních tří let úplatek. V průzkumu korupčního klimatu prováděném stejnou agenturou v dubnu tohoto roku se k více či méně častému dávání úplatků přiznává více než 30 % respondentů. Do tohoto nelichotivého kontextu zapadá i postavení České republiky na žebříčku indexu vnímání korupce, který každoročně sestavuje Transparency International na základě rozsáhlých mezinárodních výzkumů. V loňském žebříčku náleží České republice nepříliš lichotivá 27. pozice z celkem 52 zemí, v nichž se průzkum prováděl.
Naprosté vymýcení korupce je v dnešní době bájným mýtem. Co však bezesporu lze, je účinně bránit jejímu dalšímu rozšiřování, komentuje otevření pobočky výkonný ředitel Transparency International ČR Michal Burian.
V případě zájmu o další informace se prosím obraťte na:
Michal Burian
Transparency International
Česká republika
Krocínova 1, 110 00 Praha 1
Tel/Fax: 02 / 24 22 26 58 Mobilní telefon: 0603 / 832 732
e-mail: transparency@iol.cz