Deset let vězení za noc, strávenou v jednom pražském hotelu
Observer, 5. dubna 1998
"Máte na dnes večer pokoj?"
"Ano, madam, teoreticky ano, ale musím vás varovat, že jako americká občanka, jestliže se rozhodnete u nás přenocovat, vystavujete se pokutě až do výše 250 000 dolarů nebo deseti letům ve vězení."
To byla reakce, kterou obdržela jedna potenciální zákaznice pražského Hotelu Forum, když se tam minulý týden zajímala o pokoj.
Zaměstnancům pětihvězdičkového hotelu, který vlastní maltézská firma Corinthia Hotels International, bylo nařízeno vedením podniku, aby varovali všechny Američany, že by mohli litovat důsledků přespání či povečeření v jednom z jejich devíti hotelů v České republice.
Když se v březnu změnilo vlastnictví hotelového řetězce Top Chain, Spojené státy zakázaly svým občanům ubytovávat se v hotelech firmy Corinthia. Tvrdí, že je firma prý částečně majetkem libyjské vlády a že pobyt v těchto hotelích porušuje zákon, zakazující obchod s Libyjí. Tento zákon byl schválen, když Libye odmítla spolupracovat s vyšetřováním bombového útoku na americké dopravní letadlo, které havarovaly před lety nad Lockerbie.
Alfred Fabri, člen správní rady podniku, charakterizoval americké rozhodnutí jako "školský případ, z učebnice Harvardské podnikatelské školy", jak zvýšit mezinárodní povědomí o určité podnikatelské značce. Uvedl: "Je bizarní pomyslit si, že když kousne Američan do koktajlové olivy anebo sní půl burského oříšku, mohl by strávit deset let ve vězení. Už vidím ty palcové titulky."
Čechy, kteří si chtějí zachovat svůj image jako zajímavý cíl pro turisty, se snaží zmírnit obavy, že jejich hotely jsou částečně vlastněné zemí, kterou Spojené státy považují za "teroristickou". Češi také zoufale a ze všech sil usilují vstoupit do NATO. Není to poprvé, co jsou Češi obviňováni, že lezou Spojeným státům kamsi, aby posílili své šance vstupu do Severoatlantického společenství.
Česká vláda uvedla, že uvažuje, že záležitost vezme k soudu ve snaze anulovat v reakci na varování amerického ministerstva zahraničí koupi hotelů maltézskou společností. Česká vláda kritizovala svou tajnou službu (BIS) že neobjevila údajné spojení s Libyí dříve.
Činitelé společnosti Corinthia trvají na tom, že prý jejich firmu plně ovládají Maltézané. Potvrdili, že podnik Libyan Arabn Foreign Investment Company vlastní 48 procent akcií, ale skálopevně zdůrazňují, že je to v souladu se sankčními zákony OSN z roku 1993.
Zdůrazňují, že informace o zázemí firmy nebyly nikdy žádným tajemstvím. "Kdokoliv, kdo chtěl, to mohl lehce zjistit. Mohl nám zatelefonovat anebo se podívat na naši internetovou stránku," konstatoval Fabri.
Ale to na Washington nepůsobí. Na otázku, kolik Američanů je nyní ubytováno v Hotelu Forum s 531 pokoji, se Fabri usmál a řekl, "Oficiálně žádní."
Jurgen Sutherland, skotský ředitel Hotelu Forum, řekl, že normálně je v hotelu ubytováno tak 15- 20 procent Američanů, ale hotel je stále ještě plný. Alan Polák, český podnikatel trávící čas u baru, řekl, "Je to, jako kdybyste chtěli lidem nakazovat, když jdou do kavárny, že nesmějí pít arabskou kávu. Je to pěkný nesmysl."
José Esequiel z Mexico City uvedl, "Vůbec nás nenapadlo, že bychom se měli přestěhovat někam jinam, když jsem to zjistili, ale jedna americká dvojice, která tady strávila příjemnou noc, odjela okamžitě poté, co se dověděla od nějaké ženy z jejich vyslanectví, jaké by jejich pobyt mohl mít důsledky."
Na Staroměstském náměstí řekl americký podnikatel, který bydlí v hotelu Intercontinental: "Zdá se mi naprosto absurdní, že se mi snaží vláda nakazovat, co mám dělat, když jsem ve vzdálenosti 8000 kilometrů od ní."
V tiché hale Hotelu Forum vysedávají u piva Steve, Ash a Barrie, britští zaměstnanci Banque National de Paris. Šťastně přiznávají: "Moc se nám to líbí. Je to tady jediné místo v Praze, kde nejsou žádní Američani."