Rupert Murdoch "cenzuruje kritické informace i v deníku Times"
"Deník Times se rozhodl nepsat seriózněji o Číně, protože tam Murdoch chce podnikat."
Murdochovo mediální impérium vlastní deník The Times of roku 1981. V minulých dnech došlo v Británii ke značné kontroverzi, když se ukázalo, že Rupert Murdoch nařídil nakladatelství HarperCollins, aby zrušilo vydání memoárů bývalého britského guvernéra v Hongkongu, Chrise Pattena, pro něž získalo autorská práva, protože se obávalo, že kniha bude kritická vůči komunistické Číně, kde se Murdoch snaží podnikat.
Čelný odborník na Čínu a pozorovatel a analytik čínské politické situace Jonathan Mirsky, který získal za reportáže o masakru na náměstí Nebeského míru v Pekingu v roce 1989 mezinárodní cenu, a který působil do prosince 1997 v deníku Times jako editor pro východní Asii (nyní je v penzi, ale spolupracuje s listem Times dále na volné noze) konstatuje, že prý se "deník Times rozhodl nepsat seriózněji o Číně, protože tam Murdoch chce podnikat". Mirsky to konstatoval na semináři, uspořádaném organizací Freedom Forum. Text je zveřejněn i na domácí stránce této organizace na Internetu.
Mirsky sdělil britskému deníku Independent, že považuje rozhodnutí listu Times řádně nepsat o Číně za "ostudné". Uvedl, že se prý Timesy rozhodly "obecně potlačovat veškeré informace, které by mohly rozhněvat čínské komunistické úřady". Dodal: "Nevím v Hongkongu o žádném významnějším denním listu, který by učinil obdobné rozhodnutí nepsat o Číně. A kdyby to udělal, jsem si jist, že by z toho vznikl skandál. Timesy jsou tradičně nejslavnějším deníkem na světě a rozhodly se - není to redakční rozhodnutí, ale rozhodnutí majitele - ponechat Čínu a Hongkong na pokoji."
Mirsky tvrdí, že čelní představitelé Murdochova impéria News Internation cestovali v předvečer převzetí Hongkongu do čínské komunistické správy do Pekingu v marné snaze získat pro deník Times rozhovor s čínským šéfem komunistické strany Jiang Ze minem. Tento rozhovor tolik chtěli, že souhlasili, že vyškrtnou z rozhovoru otázky o zacházení s čínskými politickými disidenty.
Mirsky také poukázal na to, že Timesy byly jediným deníkem, který vůbec neuveřejnil žádné informace o nedávném příjezdu Wei Jingshenga, nejznámějšího čínského disidenta, do Londýna.