Válka a kšeft
V jednom ze svych clanku jsem napsal, ze mi uz doslo, ze valka je predevsim kseft. Nemelo by me tedy prekvapit, kdyz narazim na informaci, ktera tuto predstavu podporuje, ale cas od casu se to stane.
Treba 25. unora rano. Bylo chvili po ctvrt na devet mistniho casu, konsumoval jsem vlocky s jogurtem a sledoval CBC Morning News. To je seriozni zpravodajstvi, kanadska obdoba BBC. Po rozboru cerstve predlozeneho federalniho rozpoctu a komentari o iracke misi generalniho tajemnika OSN doslo na mistni udalosti. Mezi nimi dve zpravy z Alberty. Spatna a dobra.
Alberta je bohata provincie, protoze ma loziska nafty a zemniho plynu. Ta spatna zprava souvisi primo s Irakem, presneji receno s moznosti, ze dojde k diplomatickemu reseni soucasneho sporu. Kdyz se nebude strilet, bude se tezit nafta (v Iraku a okoli). Nafty bude tim padem dost, odberatele se nebudou predzasobovat a tak jeji cena poklesne. V dusledku poklesu ceny nafty prestane byt Alberta (kde nafta neprysti ze zeme sama od sebe, jako na Strednim vychode) zajimava pro investory, kteri investuji do pruzkumu novych lozisek a jejich tezby a tak penize poputuji jinam. Da se tedy rict, ze valka v Zalivu je zivotne dulezita pro zajmy albertskych pracujicich, kteri se nemohou premistovat tak snadno jako dolary investoru.
Dobra zprava navazuje na predchazejici spatnou. Jelikoz poptavka po zemnim plynu zavisi daleko vic na tom co dela El Nino nez Saddam, budou propustene posadky vrtnych souprav naftovych pruzkumniku k disposici pro pruzkum lozisek zemniho plynu. "Vrtaci" tedy mir oceni.
Fascinujici na cele zalezitosti je to, s jakou rychlosti se pouhy naznak budouciho vyvoje (vzdyt se zatim se jen zkouma, co dohoda mezi OSN a Irakem vlastne znamena a navic ji USA nemuseji podporovat) odrazi v cinnosti investoru. Podle toho, co bylo v onech rannim zpravach receno, pocita vlada Alberty s tim, ze ji mirove reseni prijde na 200 milionu kanadskych dolaru, ktere by jinak skasirovala ve forme dani.
Podotykam, ze slo o oficialni vyjadreni prislusneho ministra, ktery zaroven dodal, ze si s tou ztratou dokazou poradit.
Castka, o niz albertske vlade jde, neni astronomicka a navic slovo provincni vlady moc daleko nedosahne. Nicmene jde o doklad toho, jake pomery sebou prinasi novy svetovy rad, globalni ekonomika a v jejim ramci vidina okamziteho zisku.
P.S. Pro uplnost musim dodat, ze se zprava o Alberte objevila znovu ve vecernich zpravach CBC a rano 25. unora v rozhlasovych zpravach CBC 1. Na rozdil od verse popsane nahore byly vypusteny jakekoli zminky o Iraku.