Západní spojenci jsou obviňováni, že vyvolali v Iráku epidemii rakoviny
V exkluzívním článku zpravodaje Roberta Fiska v Bagdádu přinesl ve středu deník Independent informaci o tom, že na leukémii a na rakovinu žaludku umírají v Iráku tisíce civilistů, kteří žijí blízko válečných zón konfliktu v Perském zálivu z roku 1991. Týká se to i dětí tak malých, že ani v době války ještě nebyly naživu. Iráčtí lékaři v městě Basra zaznamenali od roku 1991 čtyřnásobný vzrůst onemocnění rakovinou, a to zejména u malých dětí.
Lékaři se obávají, že statky, produkující většinu potravin pro město Basra, byly kontaminovány použitými uranovými nábojnicemi, které používali ve válce v Perském zálivu spojenecké tanky. Někteří Iráčané vyjadřují podezření, že prý epidemii rakoviny způsobilo britské a americké bombardování iráckých továren na chemické zbraně - anebo že americká letadla možná sama použila při útocích nějakých chemikálií.
Matka Ali Hillala, osmiletého dítěte, který umírá v bagdádské nemocnici al-Mansur, sdělila reportéru listu Independent, že když spojenecká letadla bombardovala v roce 1991 rozhlasovou stanici nedaleko jejího domova, bylo cítit "dusivý, pálivý zápach, něco jako insekticid". Někteří lékaři se domnívají, že kouř z hořících ropných studní obsahoval karcinogenní látky.
I děti, nemocné rakovinou, které by za normální okolností mohly být vyléčeny, však v některých případech umírají, protože nejsou k dispozici léky. Pro pacienty, nemocné leukémií, je zoufale zapotřebí léků Vincristine a Methortrexatu.
V zemi, v níž se rychle v důsledku západních sankcí rozkládá infrastruktura, neexistují oficiální vládní statistiky vzrůstu výskytu rakoviny. Irácké ministerstvo zdravotnictví o vzniklé tragédii neinformuje. Většina obětí jsou šiité - muslimská sekta, která se pokusila po václe v Perském zálivu zorganizovat proti Saddámovi revoluci - irácký režim vzniklá epidemii rakoviny nezajímá.
Většina případů rakoviny se vyskytuje na východ od míst, kde došlo k bojům v únoru 1991 k bojům mezi americkými a iráckými tanky.