Vědci začínají objevovat mechanismus stárnutí
Američtí vědci objevili v buňkách droždí mechanismus stárnutí. Časem by mohl tento objev umožnit zpomalování procesu stárnutí u lidí.
Vědci zjistili, že buňky droždí se postupem času ucpávají malými svitky genetického materiálu kyseliny dezoxiribonukleové, které se odlamují z chromozomů. Tyto svitky časem buňku úplně zahltí a buňka uhyne.
"Je pozoruhodné, že tento mechanismus stárnutí v buňkách droždí je na molekulární úrovni tak jednoduchý," napsali v časopise Cell (Buňka) profesoři Leonard Guarante a Dr. David Sinclair z Massachussetského technologického institutu. "Je myslitelné, že budou nalezeny způsoby, jak zpomalit tento proces stárnutí, což by mohlo vést k zpomalení procesu stárnutí i u vyšších organismů."
Vědci nalezli celou řadu genů, které jak se zdá určují délku života buňky. Zjistili, že "úlomky" těchto genů se přesunují do nukleolu (struktury v buněčném jádře) a nukleolus se nakonec rozpadne, čímž zabrání buňkám droždí se dále rozmnožovat. Nejnověji vědci zjistili, co zabraňuje nukleolu se zvětšovat. Je to právě nahromadění svitků DNA. Vznikají z kousků DNA, ktere se odštěpují od chromozomů při dělení buněk. Čím je buňka starší, tím obsahuje více těchto svitků. Nakonec zabrání množství těchto svitků normálnímu dělení buněk a buňka odumře.
Nyní bude nutno zjistit k obdobnému procesu dochází i v tzv. kmenových buňkách savců, které se vyskytují v kůži, v ledvinách, v játrech a v krvi.